23 listopada 2024

Moje hobby, mój świat

 

    Wycieczki do radia

 

 

Radio to cudowny wynalazek!

Jeden ruch ręki - i nic nie słychać.

(Julian Tuwim)


Czym jest radio? Encyklopedia PWN podaje:  radio [łac. radius ‘promień’], środek masowego komunikowania, służący do rozpowszechniania audycji słownych i muzycznych o zróżnicowanym charakterze (m.in.: informacyjnych, rozrywkowych, kulturalnych, literackich, teatru radiowego, oświatowych, edukacyjnych, sportowych), adresowanych do szerokiego audytorium. Dla mnie radio jest czymś znacznie więcej  niż „środkiem masowego komunikowania”.  Towarzyszy mi zawsze i wszędzie, gdy wybieram się i jadę do szkoły, gdy z niej wracam. Po południu i wieczorami.

Jak zbliżyłem się do radia? W 2020 roku, podczas kwarantanny, zapragnąłem kontaktu z ludźmi. Jak się okazało, trafiłem na prezenterów radiowych. Pewnego popołudnia - jak co dzień -  na antenie Radia Eska odbywała się zabawa: „Co Pawełek trzyma w ryjku”, prowadzona przez Pirowskiego (możecie go kojarzyć z telewizji, ponieważ aktualnie prowadzi program „Mam talent”, jest także gospodarzem programu “DeFacto”) i tytułowego Pawełka. Dodzwoniłem się do studia, skąd trafiłem na antenę, i co lepsze - wygrałem! Jako nagrodę przysłano mi zimową czapkę, sygnowaną logo stacji. Od tamtej pory zacząłem pojawiać się na antenie Eski, średnio od 1 - do kilku razy tygodniowo. Wygrywałem konkursy, zdobywałem nagrody, można by nawet powiedzieć, że stałem się „natrętnym” słuchaczem. Zacząłem także nawiązywać kontakty z prezenterami - przez telefon, Messenger, Instagram. Czułem, że niektórzy z prezenterów są moimi kumplami.

Wycieczka do studia/Hany. W 2021 roku zacząłem nagrywać  własne audycje, wzorowane na radiowych. Pobierałem jingle (przerywniki muzyczne, między piosenkami, sygnowane logo/nazwą stacji), bedy (czyli  muzyczne podkłady do wejść, zagłuszające ciszę), filery (muzyka, która gra podczas rozszyć antenowych). Wciąż poszerzałem swoją wiedzę na temat radia. W 2022 roku napisałem do Michała Hanczaka (Hanego), który jest na co dzień prezenterem  programu “ImprESKA”, a na antenie Eski  występuje od poniedziałku do czwartku, w godzinach 18:00-21:00. W piątki prowadzi pasmo „Hity na czasie”, w godzinach 12-15. W soboty ma także program w Radiu ESKA2 (wcześniej Radio Supernova, jeszcze wcześniej Radio WAWA). Hany oprowadził mnie po studiach radiowych (należących do Grupy ZPR Media - Grupy Radiowej TIME). Spotkanie było naprawdę wspaniałe i nie zapomnę go do końca życia! Wspomina mnie też czasem w swoich live’ach  na platformie Tiktok.

Znowu w Esce/Michu. Rok później znowu byłem w warszawskim studiu  Radia ESKA, a tym razem  przyjął  mnie  Michał (Michu) Sobkowski, były szef anteny Radia ESKA, aktualnie z-ca dyrektora programowego. Od poniedziałku do czwartku prowadzi na antenie Eski w godzinach 09:00-12:00 program „Hity na czasie”, a w każdy piątek, od 18:00 do 20:00, program „Gorąca 20”.  Michu, tak samo jak Hany, okazał się sympatycznym i zabawnym człowiekiem. Obejrzałem  program Micha od kulis i odbyłem  wycieczkę  po całym budynku radiowym.

Stacje radiowe/Dawid. Zetknąłem się również z Dawidem Kowalczykiem -  w latach 2021-2024 prezenterem Eski, aktualnie prezenterem internetowego radia (bez cenzury, z klubową muzyką) Vibe FM, wcześniej Radia GO.  Podczas wycieczki udało mi się zwiedzić stacje radiowe, całe radiowe zaplecze oraz redakcję „SUPER Expressu”. Muszę przyznać, że  wszystko zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Liczne komputery, wpatrzeni w nie  fachowcy, którzy  przygotowują artykuły, projektują okładki gazet, by ludzie  byli odpowiednio na czas o wszystkim poinformowani.

Wejście antenowe w Esce. Na spotkaniu dowiedziałem się także, czym jest rozszycie. To czas, w którym każda stacja radiowa  nadaje lokalny program.  Ale to nie wszystko! Udało mi się wtedy także zrealizować całe wejście antenowe! Samemu!  Na żywo, bez żadnej lekcji wstępnej i bez  przygotowania. Nie wiem, czy wiedzieliście, ale wejścia radiowe robione są zazwyczaj  spontanicznie. Nie ma odgórnego scenariusza, wyjątek stanowią  akcje specjalne, (zareklamowanie jakiejś akcji/zabawy) na antenie. Mój pobyt w studiu miał trwać maksymalnie 30 minut, a przeciągnął się do paru godzin. Najbardziej doceniam  czas, który „radiowcy”  poświęcili mi  na rozmowę.

Jestem radiowcem. Aktualnie zajmuję się prowadzeniem programu muzyczno- rozrywkowego w internetowym radiu. Jestem także właścicielem podcastu kryminalnego „Cienie prawdy”.  Moja przygoda z Eską się nie zakończyła. Po ostatnim spotkaniu w stolicy Michał Sobkowski  ułatwił  mi wejście do Zamojskiej Eski.  Już kilka razy  prowadziłem sondę - dotyczącą otwarcia lodowiska w Zamościu  czy też przeprowadzki liceum do budynku Akademii Zamojskiej. Jeśli kiedyś zobaczycie chłopaka, który biega po mieście i zbiera informacje, to wiedzcie, że to ja!

Fabian/Stypek (mój pseudonim radiowy)

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/06/03/54/radio-2588503_1280.jpg

Własne zdjęcia

28 komentarzy:

  1. Bardzo miło jest czytać o pasjach uczniów, które sprawiają im radość. Życzę dalszych sukcesów autorowi postu. :) 

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł ukazuje, że twoja historia może być inspiracją dla innych, pokazuje, że warto podążać za swoimi marzeniami i nie bać się podejmowania wyzwań. Gratulacje!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każde marzenie, niezależnie od tego, jak nierealne mogłoby się wydawać, ma taką samą możliwość spełnienia, jak te, które wydają się w zasięgu ręki.

      Usuń
    2. Artykuł ten pokazuje że jak komuś na czymś zależy to ciężka pracą może to osiągnąć.Życzę dalszych sukcesów

      Usuń
  3. To niesamowite, że pasje tak mocno mogą wpłynąć na nasze życie. Gratuluję spełnienia marzenia! Ja za to chciałabym odwiedzić studio komentatorów skoków narciarskich w Eurosporcie.

    OdpowiedzUsuń
  4. "Radio to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki - i nic nie słychać." - Julian Tuwim

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cytat przez Ciebie przytoczony jest mottem postu. Zauważyłaś?

      Usuń
  5. Artykuł udowadnia to ,że warto podążać za swoimi marzeniami , nawet za tymi które wydają się nam nieosiągalne . Życzę dalszych sukcesów :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Artykuł bardzo mnie zainteresował. Dowiedziałam się kilku ciekawostek na temat radia i jego prezenterów. Autorowi wpisu życzę powodzenia w realizacji dalszych marzeń.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie było przeczytać twoją historię z radiem. Świetnie że masz taką zajawkę i życzę Ci pomyślnego rozwoju w tym kierunku. Co do radia to sam bardzo lubię tę formę rozrywki szczególnie podczas jazdy, ponieważ oferuje ona dużą różnorodność utworów muzycznych i dzięki temu nie nudzi się tak jak słuchanie ciągle tych samych utworów.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo interesujący post, który pozwolił mi dowiedzieć się więcej o pasjach innych. Życzę kolejnych sukcesów autorowi tego postu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Każde marzenie da się spełnić tylko trzeba mieć chęci i motywacje.Tu jest idealny tego przykład

    OdpowiedzUsuń
  10. Post jest bardzo ciekawy i nakłaniający do spełniania swoich marzeń. Czytając go można wywnioskować, aby spełniać swoje marzenia i nie patrzeć na innych wokół.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przyjemnie czyta się o pasjach, które tak pozytywnie wpływają na życie. Życzę autorowi dalszych sukcesów w tej dziedzinie:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo lubię czytać artykuły, w których ktoś opowiada o swoich pasjach, zainteresowaniach, spełnianiu marzeń. Myślę, że takie artykuły mogą zmotywować do działania i pokazać, że jeśli się o czymś marzy, to naprawdę warto próbować i przede wszystkim nie rezygnować z tego. Życzę autorowi postu dalszych sukcesów!

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny wpis. Przyjemnie czytać o rzeczach które zainteresowały drugiego człowieka. Rzadko kiedy mam możliwość posłuchania radia, więc nigdy nie słyszałam twojej audycji, ale mam nadzieję że się do kiedyś zmieni. Życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji.

    OdpowiedzUsuń
  14. Dziękuję autorowi tekstu za przybliżenie mi informacji na temat radia i pracy w nim. Wiem już, że to Twoja pasja Fabian. Ja też czasami słucham radia, szczególnie audycji muzycznych, natomiast wiadomości i informacje dotyczące wydarzeń w Polsce i na świecie lubię oglądać i słuchać w TV.
    Warto mieć pasje i wykonywać je dla relaksu w czasie wolnym od zajęć i obowiązków, i robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność i radość.

    OdpowiedzUsuń
  15. Historia przedstawiona w tekście to niezwykle inspirujący przykład pasji i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń. Radio, jako medium towarzyszące nam w codziennym życiu, może stać się przestrzenią nie tylko do słuchania muzyki czy audycji, ale także do budowania relacji i rozwijania własnych umiejętności.
    Opisane doświadczenia, od wygrywania konkursów na antenie po odwiedziny w studiach radiowych i prowadzenie własnych wejść, pokazują, jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu i determinacji. Szczególnie wartościowe wydaje się podkreślenie roli ludzi pracujących w radiu, ich otwartości i wsparcia w rozwoju nowych talentów.
    Praca nad własnymi audycjami, podcastami i zdobywanie doświadczenia w profesjonalnym środowisku radiowym to doskonały przykład, jak pasję można przekuć w praktyczne umiejętności i potencjalną karierę. Opis ten może być inspiracją dla każdego, kto marzy o pracy w mediach, pokazując, że sukces w tej branży wymaga zarówno kreatywności, jak i wytrwałości.

    OdpowiedzUsuń
  16. Artykuł ten pokazał mi jak ważne jest posiadanie pasji w życiu .
    I warto dążyć do spełniana się w nich.

    OdpowiedzUsuń
  17. Twój blog pokazuje, że radio to coś więcej niż medium to pasja i spełnianie marzeń. Dzięki determinacji stałeś się częścią świata radiowego, a Twoja przygoda inspiruje do działania i rozwijania własnych zainteresowań.

    OdpowiedzUsuń
  18. Miło się czyta o osobach, które mają swoją pasję i czerpią z niej mnóstwo radości. Gratuluję i życzę powodzenia w dalszym spełnianiu marzeń! Twój artykuł dał mi dużo motywacji do spełniania swojej - czyli gry na pianinie i mam nadzieję, że zachęci innych do tego samego.

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetny wpis! Cieszę się, że dzielisz się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Hobby to wspaniały sposób na wyrażenie siebie i rozwijanie umiejętności. Twoje doświadczenia mogą zainspirować innych do odkrywania własnych pasji.

    OdpowiedzUsuń
  20. Post ten pokazuje, że naprawdę można zostać tym, kim się chcę. Trzeba natomiast włożyć w to ogromną ilość pracy i poświęcenia. Nie da się czegoś zdobyć bez starań.

    OdpowiedzUsuń
  21. Post ten pokazuje, że naprawdę można zostać tym, kim się chcę. Trzeba natomiast włożyć w to ogromną ilość pracy i poświęcenia. Nie da się czegoś zdobyć bez starań.Post ten pokazuje, że naprawdę można zostać tym, kim się chcę. Trzeba natomiast włożyć w to ogromną ilość pracy i poświęcenia. Nie da się czegoś zdobyć bez starań.

    OdpowiedzUsuń
  22. Kwarantanna była dosyć ciężkim okresem, ale pomogła wielu osobom poznać siebie i realizować swoje pasje myślę, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

    OdpowiedzUsuń
  23. Mimo że sama radia nie słucham, bardzo przyjemnie się czyta artykuł o takich pasjach. Mam nadzieję, że Twoja radiowa kariera będzie kwitła w najlepsze.

    OdpowiedzUsuń
  24. "Radio to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki - i nic nie słychać." - Julian Tuwim

    OdpowiedzUsuń