24 lutego 2024

Oglądamy filmy


    Polski  kandydat  do Oscara

 

Nie zawsze trzeba wygrywać, żeby zostać zwycięzcą.

(Jakub Ćwiek)

 

Od października 2023 roku  można było obejrzeć w kinach  adaptację filmową wszystkim nam znanej książki Władysława Stanisława Reymonta pt. „Chłopi”. Film stał się  polskim kandydatem do Oscara. Twórcy, co prawda, skupili się głównie  na wątku losów Jagny,  jednak całość wywarła na mnie duże wrażenie, urzekła pięknem i unikalnością.

Warto zagłębić się w historię  tworzenia filmu  „Chłopi”, który powstał  przy użyciu techniki malarskiej animacji. Prace nad nim trwały już od lata 2020 roku – najpierw został on nakręcony, a następnie  40 000  powstałych klatek zostało namalowanych  ręcznie farbą olejną na płótnie przez ponad 100 artystów pracujących w różnych studiach: w Polsce, Litwie, Serbii oraz Ukrainie. Tworzenie tych obrazów zajęło ponad 200 000 godzin. Do powstania filmu przyczynili się również twórcy cyfrowi. Reżyserka „Chłopów” Dorota Kobiela powiedziała: Reymont swój opis świata malował słowami, podczas  gdy my malujemy film dosłownie, w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Film znakomicie odzwierciedla zarówno  piękno krajobrazu  polskiej wsi na przestrzeni czterech pór roku, jak również elementy wiejskiej kultury. A stało się to możliwe dzięki interpretacji obrazów wielkich artystów – między innymi: Józefa Chełmońskiego (Bociany; Babie lato; Kuropatwy; Burza; Droga w lesie, Krzyż w zadymce; Kaczeńce), Juliana  Fałata (Pejzaż zimowy z rzeką i ptakiem; Z chrustem), Władysława Ślewińskiego (Czesząca się), Ferdynanda Ruszczyca (Karczma przy drodze; Młyn zimą), Jeana-Francoisa Milleta (Kobiety zbierające kłosy), Leona Wyczółkowskiego (Siewca; Orka na Ukrainie).  A  także wielu innych.

Niezwykle ważną rolę w filmie pełni także muzyka. Słowiańskie pieśni możemy usłyszeć na przykład  w scenie obierania kapusty w domu Boryny. Niewątpliwie jednak największe znaczenie ma ona podczas wesela Macieja Boryny  i Jagny. W scenie tańca pary młodej muzyka jest żywa, skoczna i energiczna, staje się symbolem opresji i uległości Jagny wobec Boryny, natomiast w tańcu panny młodej z Antkiem muzyka staje się spokojniejsza, co nawiązuje do istniejącego między nimi uczucia. Jednym z popularniejszych utworów i myślę, że dobrze nam znanym z filmu „Chłopi”, stał się utwór pt. „Jesień – tańcuj”. Według mnie, muzyka w filmie idealnie wpasowuje się w wiejski klimat, a sam taniec  dzięki niej staje się wręcz hipnotyzujący.

Jeszcze przed oficjalną premierą  film „Chłopi” zdobył pierwsze nagrody podczas 48 edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni -  Nagrodę Specjalną (dla reżyserów) za „unikalną formę filmową” oraz Nagrodę Publiczności.  W grudniu 2023 roku twórcy zgłosili film „Chłopi” do pięciu oscarowych kategorii,  jednakże znalazł się on jedynie na shortliście w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany”. Niestety, ku zdziwieniu publiczności nie przeszedł on do grupy pięciu produkcji wybranych ostatecznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W związku z tym w Internecie zaczęło się pojawiać coraz więcej opinii na temat tej adaptacji filmowej. Wiele osób uważa  film za absolutny fenomen, podziwia niezwykłe połączenie obrazu, słowa i muzyki czy uważa go za „Urzekający obraz tragicznej miłości i tęsknoty jednej kobiety za niezależnością",  tak jak znana amerykańska aktorka Sarah Clements. Oczywiście spotkać się możemy z opinią osób, którym film nie przypadł do gustu. Mówią oni o straconym potencjale, przekształceniu oryginalnej powieści i dłużącej się fabule.

Osobiście uważam, że film „Chłopi” jest wart obejrzenia. Jestem zachwycona jego malowniczością, idealnym wpasowaniem się w epokę Młodej Polski, a także świetną muzyką. Z pewnością pozostanie na długo w mojej pamięci. Zachęcam do obejrzenia.

D. Z.

 

Grafika:

https://bi.im-g.pl/im/60/e0/1c/z30278496AMP,Robert-Gulaczyk-jako-Antek-i-Kamila-Urzedowska-jak.jpg

https://next-film.pl/wp-content/uploads/2021/05/The-Peasants-BreakThru-Films3.jpg

https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/c5/85/6513cfbc8fbfd_o_full.jpg