20 czerwca 2014

Moje hobby, mój świat



       Każdy może rysować

    




Nie mów, że nie umiesz, skoro nawet nie spróbowałaś.
Przecież ażeby powiedzieć, że się czegoś nie umie,
trzeba przynajmniej kilka razy spróbować.
Nie wyjdzie za pierwszym razem,
to trzeba próbować następny i następny.
Jeżeli nie będziesz próbować w życiu nowych rzeczy,
mówiąc od razu, że nie umiesz, to będzie ci nudno.
Chcesz, żeby tak było?
                                                           (Anna Ficner – Ogonowska)

Rysowanie to zajęcie, które nie wymaga specjalnych narzędzi. Tak naprawdę wystarczy tylko kartka, ołówek i gumka do ścierania. Potrzebne są także oczywiście chęci. Wbrew pozorom, nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności, wystarczy cierpliwość i wspomniana przeze mnie wcześniej odrobina zapału.

Jedna z encyklopedycznych definicji rysunku podaje, iż jest to „kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegająca na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi.”. A jaka jest historia rysowania? Sięga ona czasów prehistorycznych, kiedy to mieszkańcy jaskiń rysowali znane im zwierzęta. Używali oni pigmentów mineralnych oraz węgla roślinnego. W sztuce starożytnej rysunek uzyskał perfekcyjną formę – rysowano lub ryto na ścianach, wazach, urnach itp. W IX i X wieku bizantyjscy artyści na nowo rozwijali zapomnianą przez pewien czas sztukę. Powstawały wówczas przede wszystkim miniatury. W renesansie rysunki służyły do przedstawiania postaci ludzkiej oraz do wykonywania projektów malowideł.  W  XVIII i XIX wieku umiejętność rysowania stanowiła część podstawowego wykształcenia. Ludzie sporządzali rysunki swoich bliskich, a także widoki  i pejzaże. W następnym wieku rysunek odzwierciedlał główne tendencje poszczególnych nurtów. Tak jest także dzisiaj. Poza tym, rysowanie jest podstawą wielu profesji, np. zawodu architekta.
Rysowania można się nauczyć. Jest to kwestia wyćwiczenia ręki i cierpliwości. Oczywiście są tacy, którzy tę umiejętność „mają we krwi” i w tej dziedzinie są mistrzami, jednak nie powinniśmy się tym zrażać. Jedni są bardziej uzdolnieni, inni mniej. Ważne, aby robić to, co się lubi i mimo niepowodzeń, nie poddawać się i wciąż próbować.

Zdarza mi się czasem coś narysować i choć moje rysunki często wydają mi się odległe od tych, na których się wzorowałam, staram tym się nie zniechęcać.       W Internecie można znaleźć wiele stron i filmików poświęconych rysowaniu. Kiedy tworzy się według podawanych wskazówek, jest o wiele prościej niż gdy rysujemy coś z pamięci,  a i efekt wydaje się bardziej zadowalający. Rysowanie jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jest to zajęcie, które uczy  wspomnianej przeze mnie cierpliwości i wytrwałości. Poza tym, z takiej „próby zapełnienia czasu”  może powstać jakieś małe dzieło sztuki.:)

Kamila 

Grafika:  własna