11 maja 2024

Literackie fascynacje

 

(Max)imum  zagadkowości

 

Jeśli sądzicie, że jakaś fikcja jest niewiarygodna,

to się myliliście.

Nie ma bardziej niewiarygodnych historii od tych,

które wydarzyły się naprawdę.

(Max Czornyj)

 

Jestem ogromnym fanem twórczości Maxa Czornyja. Postaram się też  Was przekonać do przeczytania jego utworów, ponieważ  to  może stać się  fascynującym  doświadczeniem dla każdego miłośnika  literatury.  Max Czornyj to niezwykle utalentowany pisarz, którego  książki cechują się głębokim spojrzeniem na ludzką naturę, finezją językową oraz unikalnym stylem. Warto dać szansę twórczości Maxa Czornyja,  bo  jest okazją do prawdziwej  podróży  przez emocje, refleksje i piękno języka. Jego utwory  z pewnością zasługują na uwagę każdego, kto ceni dobrą literaturę i poszukuje głębokich doświadczeń czytelniczych.

Maksymilian Dymitr Czornyj /Max von Czornyj  urodził się w 1989 roku w Lublinie w rodzinie o korzeniach niemiecko- rusińskich.  Z zawodu jest prawnikiem (adwokatem), który  jakiś czas pracował  w Polsce i we Włoszech. Jego prawdziwym zamiłowaniem stało się jednak pisanie książek (pierwsza w 2017 roku) i to takich, które charakteryzują się tajemnicą, grozą i trzymającymi w napięciu historiami. A zostały one wydane w setkach tysięcy egzemplarzy i zyskały bardzo wielu czytelników, co przełożyło się na fakt, że Max Czornyj stał się jednym z najbogatszych polskich pisarzy.

W dorobku Czornyja  znajduje się seria thrillerów  z  tropiącym morderców komisarzem  Erykiem Deryłą.  Między  październikiem 2017 roku a majem 2023  roku powstało 12 książek (Grzech; Ofiara;  Pokuta; Trauma; Klątwa; Zjawa; Bestia; Krew; Pacjent; Piekło; Fatum; Geneza zła). Ta seria cieszy się największym  zainteresowaniem, o czym można się przekonać, sięgając po nią i oddając się lekturze.

Czornyj  jest również autorem powieści opartych na  historiach seryjnych morderców.  „Rzeźnik”  opowiada o  Józefie  Cypku, polskiem mordercy, zwanym Rzeźnikiem z Niebuszewa. Otrzymał on karę  śmierci (egzekucję wykonano) za  zabójstwo sąsiadki Ireny Jarosz.  Krąży także legenda, że Cypek popełnił wiele innych przestępstw. „Zimny chirurg”  z kolei opisuje wydarzenia z życia  Edmunda Kolanowskiego, który był mordercą i nekrofilem. On również  został skazany na karę śmierci. Jego historia zaczęła się od  podglądania szpitalnych sekcji zwłok. Powieść  „Jestem mordercą”   jest o Jacku Unterwerze, austriackim pisarzu oraz  seryjnym mordercy, zwanym także Dusicielem z Wiednia. Zamordował  swoją dziewczynę, ponieważ – jak tłumaczył - przypominała mu jego matkę. Max Czornyj przedstawia także  prawdziwe historie zbrodniarzy nazistowskich:  „Bestia z Buchenwaldu”;   „Kat z Płaszowa”; „Mengele Anioł śmierci z Auschwitz”.

Książki Maxa Czornyja  trzymają czytelników w napięciu, a także są utrzymane w mrocznym  klimacie. W każdej  powieści  można zauważyć pasję pisarza do szachów,  dzięki której precyzyjnie kreuje  zagadki kryminalne, a także  intrygi oraz skomplikowane sytuacje.  Miejscem naprowadzającym czytelnika na trop zagadek jest już samo motto. Na przykład w  jednej z jego książek („Sezon drugi”)  motto brzmi: Chciwość prowadzi do piekła. Powinniśmy to wiedzieć. Lektura i analiza tej powieści potwierdza sens zamieszczonego motta. Autor po mistrzowsku wręcz buduje napięcie w swoich książkach. Dlatego trudno się oderwać od fabuły, zwłaszcza że każdy rozdział kończy się pytaniem i rodzi  u czytelnika refleksje. Moim zdaniem, książki Maxa Czornyja uzależniają, dlatego wciąż  się  sięga po kolejne. Tego samego zdania są również recenzenci, którzy  publikują pochlebne opinie o jego twórczości.

Kryminały zapewniają ciekawą rozrywkę, ale czy tylko? Jak się okazuje,  czytanie powieści kryminalnych to również doskonałe ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia. Już na samym początku czytelnicy mają szansę próbować odgadnąć, kto popełnił zbrodnię.  Kryminały mogą zatem stanowić fascynujące wyzwanie dla osób zainteresowanych  literackimi  łamigłówkami, ceniących poszukiwanie w treści książek wskazówek i tropów, które prowadzą do rozwiązania.

Fabian

Grafika:
http://zaciesz.com/wp-content/uploads/2018/10/fot.jpg

https://img.tantis.pl/image/762331da-4517-42b2-b538-6cb1d51cd5f4/1024x768/webp

https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/5040000/5040128/1031188-352x500.jpg