22 lutego 2025

Językowe potyczki

 

                Język ojczysty

 

 

Język jest głównym składnikiem […] złożonego pojęcia,

które obejmujemy wspólnym mianem: Ojczyzna.

(Piotr Bąk)

 

Językoznawca Piotr Bąk słusznie zauważył, że język  jest głównym składnikiem Ojczyzny.  Poeta  Julian Tuwim z kolei   te dwa pojęcia utożsamiał i w wierszu „Zieleń” pięknie  pisał: W mojej  pięknej ojczyźnie-polszczyźnie. To  zdanie podkreśla jedność języka i ojczyzny. Glebą dla kształtowania polszczyzny była historia i kultura narodu oraz jego  terytorium (ziemia).  Tuwim zapraszał  do zagłębienia się w język ojczysty (jego brzmienie, etymologię oraz znaczenie). Przekonywał:  Nie dość słowo z widzenia znać. Trzeba/Wiedzieć, jaka wydała je gleba,/Jak zalęgło się, jak rosło, pęczniało,/Nie - jak dźwięczy, ale jak dźwięczniało,/Nie - jak brzmi, ale jakim nabrzmieniem /Dojrzewało, zanim się imieniem,/Czyli nazwą, wyrazem, rozpękło./W dziejach wzrostu słowa – jego piękno. Tylko w ten sposób człowiek może poczuć nierozerwalny związek z własnym językiem oraz docenić jego rolę i piękno.

Język  ojczysty. Przymiotnik „ojczysty” wywodzi się (etymologia) od rzeczownika „ojciec”, natomiast budowę (słowotwórstwo) ma  taką jak wyraz „ojczyzna”. Współczesne  znaczenie słowa „ojczysty”  to: ‘dotyczący ojczyzny, właściwy ojczyźnie’ (np. kraj ojczysty, ziemia ojczysta, historia ojczysta). Jeszcze w XVI wieku  przymiotnik „ojczysty”  miał  postać „oćczysty”, ponieważ pochodził od dawnej formy „ociec” (dziś: ojciec).  Wówczas „ojczysty” oznaczał – „ojcowski”.  To rzadziej używane znaczenie odnosi się do miejsca należącego do rodziny, rodziców, miejsca urodzenia, na przykład: ojczyste strony, dom ojczysty.

Od 1999 roku jest obchodzony  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w celu  zwrócenia uwagi  na różnorodność  językową oraz  konieczność jej ochrony jako dziedzictwa kulturowego. Również po to, aby podkreślić ogromną wartość języków ojczystych – zarówno narodowych, jak i regionalnych. O bogactwie i  rozmaitości języków świadczy ich ilość – około 7 tysięcy. Języki ojczyste mają swój dzień 21 lutego na cześć ofiar bengalskich  protestantów walczących  w 1952 roku  o to, aby ich język stał się językiem urzędowym.

A przecież nie tylko Bengalczycy walczyli o  język ojczysty. Polacy również – w okresie trwającej 123 lata niewoli narodowej. Szczególnie wytężonej pracy trzeba było, aby uratować język polski w dwóch zagrożonych dzielnicach Polski: w zaborach pruskim oraz rosyjskim- tak pisał historyk literatury Franciszek Ziejka (a wie to każdy interesujący się przeszłością Polak). W tak tragicznych latach  język ojczysty był jednym z najważniejszych narzędzi w walce o utrzymanie tożsamości i jedności narodowej Polaków. I rodacy walczyli, bo nikt inny tak jak oni – nie potrafi się zmobilizować w trudnych i niebezpiecznych czasach. Szkoda, że nie mają tak wielkiej determinacji w okresach stabilizacji oraz pokoju.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO stał się okazją do sporządzenia raportu dotyczącego  błędów językowych  w Internecie. Trudno uwierzyć, że każdego dnia Polacy popełniają tam ponad 12 tysięcy różnego rodzaju błędów. Najwięcej  na Facebooku. Wynikają one z niedbalstwa  oraz  braków  wiedzy. Internauci nieprzestrzegający  norm językowych lekceważą staranność wypowiedzi i jednocześnie utrwalają  złe przyzwyczajenia, które zaburzają komunikację. Karygodna jest taka niefrasobliwość i bezrefleksyjne kaleczenie języka ojczystego.

Szkoda, że tak wielu Polaków nie pamięta, w jakim trudzie przez wieki kształtował się język oraz nie  docenia jego wartości i urody. A przecież:  Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją! (Karolina Błażejczyk)

Warm

 

Grafika:

https://www.gov.pl/photo/format/c1a41711-ae17-44a8-8bae-0586bf042595/resolution/1920x810

https://zsp-pieniezno.pl/images/phocadownload/DJO2023b.jpeg

https://pspklimontow.pl/2020/wp-content/uploads/2021/02/ojc.jpg

15 lutego 2025

Moje hobby, mój świat

 

  Siłownia jako pasja

 

 

Trening zajmuje się nie obiektem,

ale duchem człowieka i emocjami człowieka.

(Bruce Lee)

 

W dzisiejszych czasach, kiedy  tempo życia jest szybkie, a presja społeczna dotycząca wyglądu rośnie, coraz więcej młodych ludzi znajduje w siłowni nie tylko miejsce do ćwiczeń, ale również swoją pasję. Siłownia staje się miejscem, w którym młodzież kształtuje nie tylko sylwetkę, ale także charakter.

Na siłownię zaczęłam chodzić półtora roku temu i wtedy moim celem było włączenie  więcej  aktywności fizycznej do mojego  życia. Zależało mi również na wyrzeźbieniu sylwetki, ale wkrótce przekonałam się, że treningi są czymś więcej niż tylko aktywnością fizyczną. Trening siłowy stał się dla mnie nie tylko sposobem utrzymania dobrej kondycji fizycznej i sylwetki, ale również narzędziem, które pomogło mi ukształtować umiejętności życiowe. Chodząc regularnie na siłownię, nauczyłam się samodyscypliny, planowania czasu oraz pracy nad własnymi celami.

W ostatnich latach chodzenie na siłownię  zyskało wielką popularność wśród młodzieży.  Myślę, że wielu  z nas, widząc zdjęcie znajomego z siłowni, również zapragnęło spróbowania własnych sił. Warto, ponieważ systematyczne treningi sprawiają, że  fascynacja sylwetką przekształca się w coś  bardziej wartościowego. Uświadamiamy sobie, że siłownia jest miejscem, które kształtuje nie tylko nasz fizyczny rozwój, ale  również psychiczny. Dla mnie i dla moich znajomych treningi są poniekąd ucieczką od problemów, czy gorszych dni, ponieważ wtedy czujemy się wolni i nie zawracamy sobie głowy przykrymi sprawami. Badania naukowe dowodzą, że  siłownia pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.  Po pierwsze, redukuje stres.  Podczas ćwiczeń fizycznych w naszym organizmie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a tym samym zwiększa się produkcja endorfin, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie. Po drugie, daje większą pewność siebie. Dlaczego?  Ponieważ  poprawa kondycji fizycznej czy wyglądu sylwetki sprawia, że czujemy się silniejsi i bardziej wartościowi. Poza tym siłownia zmniejsza objawy lęku i depresji. Badania naukowe sugerują, że podczas treningu (wysiłku) w naszym organizmie uwalniane są substancje chemiczne, które poprawiają nastrój psychiczny. Ćwiczenia na siłowni  poprawiają  jakość snu.

Jestem osobą, która często przejmuje się nawet błahymi rzeczami, jednak siłownia stała się moją ucieczką od natrętnych myśli. Rutyna treningowa nauczyła mnie również determinacji i organizacji czasu, a więc  bardzo przydatnych w życiu umiejętności. Na początku mojej przygody z siłownią było mi bardzo trudno. Nie mogłam się  przełamać, ponieważ krępowałam się tego miejsca i dorosłych ludzi. Zapanowałam  nad tymi ograniczeniami i jestem bardzo zadowolona. Zachęcam do tego typu aktywności.

Kaja

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2020/04/11/15/49/treadmill-5030966_960_720.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2020/11/10/15/11/weightlifting-5730110_960_720.jpg