9 maja 2013

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

        
              Skazani na matematykę 



Życie jest piękniejsze niż 2n .
(Erwin Kasparek)

Nie każdy z nas od urodzenia to wszechstronnie uzdolniony matematyk. To naturalne,  że człowiek  ma jakąś dziedzinę nauki, w której czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie, a z inną po prostu sobie nie radzi. Jednak pewnych rzeczy w szkole  uniknąć nie możemy, a właściwie jesteśmy na nie skazani. Humaniści muszą uczyć się przedmiotów ścisłych, a „ścisłowcy” - humanistycznych. Po 25 latach przerwy znowu wróciła obowiązkowa matura z matematyki, a więc licealiści nie mają wyboru – matematyki uczyć się muszą. Jednak co zrobić, jeżeli ktoś zwyczajnie nie radzi sobie z obliczaniem procentów, myli mu się kolejność wykonywania działań? O tym, że istnieje coś takiego jak dysortografia,  wie chyba każdy. Prawie nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, że jest też DYSKALKULIA.

Czym jest dyskalkulia i jakie są jej objawy? Dyskalkulia to zaburzenia zdolności matematycznych. Uczeń z takiego rodzaju zaburzeniami ma trudności  z czytaniem i rozumieniem, np. nie rozumie nawet prostej treści zadania matematycznego, myli się podczas odczytywania podobnie wyglądających liczb, np. 6 i 9 albo 3 i 8 . Uczeń z dyskalkulią ma również trudności z pisaniem, np. nie może poprawnie zapisać liczby zawierającej więcej niż jedną cyfrę oraz ma problemy ze złożonym myśleniem.  Jednak każdy po nieudanym sprawdzianie z matematyki może powiedzieć, że ma dyskalkulię. Niestety, tak to nie działa. Dyskalkulię można zdiagnozować w specjalnych poradniach. Są tam dokładnie badane nasze umiejętności w dziedzinie matematyki, a także przeprowadzane badania psychologiczne. Brzmi to strasznie, ale chyba jednak warto się tam wybrać ;-)

Pozostaje jednak kwestia egzaminów. Uczniowie z dyskalkulią muszą! zdawać  maturę  z matematyki. Piszą oni egzamin w tym samym terminie oraz na tych samych arkuszach,  co wszyscy  uczniowie. Mają  jednak prawo do zaznaczania odpowiedzi do zadań zamkniętych w arkuszu, bezpośrednio przy zadaniach, czyli bez konieczności przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. Mają też wydłużony  czas każdej części egzaminu, ale nie więcej niż  o 50%, oraz mogą  zdawać  maturę w oddzielnej sali.

Aby zdobyć więcej informacji na ten temat, warto poszperać w Internecie. Polecam stronę www.edukacja.edux.pl/p-1452-dyskalkulia-definicje-rodzaje-i-formy.php, gdzie można zapoznać się bardziej szczegółowo z objawami towarzyszącymi tego rodzaju zaburzeniami czy też z rodzajem pomocy.

Ola

Grafika:
http://gfx.dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/300matematyka2.jpg