10 kwietnia 2013

Oglądamy filmy

                   

          Dzieci  Zamojszczyzny





                               Gdy mnie resztkami łez żegnałaś Mamo
                       Nie umiałem Ci jeszcze powiedzieć słowa "Kocham"
                                        Nie potrafiłem zapytać dlaczego
                                    I z jakiego powodu stale było zimno
                            Dlaczego choć truchlało zbolałe małe serce
                               Siłą wyrwano z twoich rąk mą nadzieję...
                                                            (Maria Gmyz)

Dzieci Zamojszczyzny  to film dokumentalny w reżyserii Hanny Etemadi  i Zofii Kurnet, który opowiada o realizacji planu wysiedleń Polaków przez hitlerowców, rozpoczętego na Zamojszczyźnie w listopadzie 1942 roku. W filmie wystąpili mieszkańcy Zamościa i okolic, pochodzący ze Skierbieszowa, Łabuniek  i Chomęcisk Małych. Są to: Maria Szewera, Stanisław Mądral, Mieczysław Klimczak,Gertruda Pastuszak. Bohaterem filmu jest także ostatni ordynat Ordynacji Zamojskiej- Jan Tomasz Zamoyski. Zgodnie z rozporządzeniem Heinricha Himmlera, Zamojszczyzna w 1942 roku została uznana za pierwszy niemiecki teren osiedleńczy w Generalnej Guberni. Wysiedlenia Polaków przez Niemców odbywały się praktycznie od momentu rozpoczęcia wojny do końca pobytu armii niemieckiej na terenach Polski. Wiązały się z koncepcją planu „poszerzania przestrzeni życiowej” dla Niemców na wschodzie: Drang nach Osten. 

Film zawiera relacje naocznych świadków i uczestników wydarzeń. Polacy zostali przymusowo wysiedleni i wywiezieni do obozów, a na Zamojszczyźnie miała zamieszkać   ludność niemiecka. Najtragiczniejszy los spotkał dzieci. Były odbierane rodzicom i poddawane segregacji. Część z nich zabito, część wywieziono do Niemiec, a te, których wygląd był najbardziej zbliżony do rasy aryjskiej, zostały poddane germanizacji. Film z jednej strony ukazuje tragiczną sytuację zamojskich wysiedleńców, z drugiej zaś, solidarność ludności polskiej w czasie wojny, wzajemną pomoc, oddanie. Ludzie z Zamojszczyzny byli umieszczani w licznych obozach przesiedleńczych: w Zamościu,  Zwierzyńcu, Budzyniu, Frampolu,  Lublinie, Majdanie Starym, Tarnogrodzie i Biłgoraju.

To dokument, który w prosty sposób przybliża  sytuację panującą na Zamojszczyźnie w 1942 roku, jest dokładną relacją uczestników wydarzenia, ma charakter bardzo obrazowy. Film trzeba koniecznie obejrzeć, ponieważ pochodzimy właśnie z Zamościa  i okolic. Każdy powinien znać historię swojej małej ojczyzny. Aby ją wam przybliżyć, zamieszczam link do filmu. Wierzę, że – jako dzieci Zamojszczyzny- obejrzycie z uwagą ten dokument.

MagMiel

Grafika:
http://dziennik.artystyczny-margines.pl/wp-content/uploads/2015/12/dzieci-zamojszczyzny.jpg