24 stycznia 2014

Literackie fascynacje



     Coś na długie wieczory


Jed­na połowa ludzi na świecie
nie pot­ra­fi zro­zumieć,
dlacze­go dru­giej połowie
coś spra­wia przyjemność
    (Jane Austen)

W naszych czasach czytanie przestało być cool, bardziej liczy się znajomość najnowszych piosenek, siedzenie na fejsie czy nowa gra komputerowa. Na szczęście są jeszcze wśród nas osoby, które dzięki książkom potrafią przenieść się do innego świata, a gdy czytają, czas nie ma dla nich znaczenia. W masowej produkcji są teraz książki typu fantasy lub paranormal romans, ale ja chciałabym zachęcić was do klasyki - starych książek, które dzięki nam mogą przeżyć drugą młodość.

Jedną z nich jest na pewno Duma i uprzedzenie Jane Austen. To utwór wydany w 1813 roku, a jest zarówno romansem, jak i powieścią społeczno–obyczajową. Jej akcja rozgrywa się na przełomie XVIIIXIX wieku. Większość z nas jest  niechętna tego typu książkom, choćby ze względu na stary język, którego nie rozumie. Wystarczy jednak dokładnie wczytać się w pożółkłe strony, a snuta na nich opowieść sama ukaże się nam przed oczami. Jane Austen opisała w swojej książce losy Elizabeth Benet. Niezwykle śmiałej, rezolutnej i inteligentnej kobiety. Jednej z czterech córek pastora. Tematem powieści jest przede wszystkim szybkie i dobre wydanie córek za mąż, co było jednym z głównych problemów rodziców w tamtych czasach.

Akcja zaczyna się kilka dni przed przyjazdem pana Bingleya z siostrami i z panem Darcy. Matka głównej bohaterki od razu zwęszyła okazję korzystnego wydania za mąż najstarszej córki, co ostatecznie dojdzie do skutku. Nie jest to jednak właściwa historia, główny wątek zaczyna się wraz z poznaniem całego towarzystwa na balu. Karol Bingley robi na wszystkich  dobre wrażenie i od razu widać jego zauroczenie najstarszą z Benetówien. Darcy natomiast, od początku zniechęcił do siebie wszystkich. Również Elisabeth zraziła się do jego grubiańskiego  i dumnego zachowania. On także jej nie polubił, uważając ją za zbyt śmiałą - jak na tamte czasy - oraz niemiłą w obyciu. Przy każdym następnym spotkaniu Darcy zmieniał jednak swoje mniemanie o Lizzy. Na początku zauważył jej oczy i przyznał, że są one najpiękniejsze na świecie. Potem zauważył troskę, z jaką odnosi się do innych. Krótko mówiąc, Darcy zakochał się w Elisabeth. Ona na początku też zaczęła żywić ku niemu cieplejsze uczucia, lecz niestety kłamstwa Withama, oficera marynarki, który zatrzymał się w pobliskim mieście, zniszczyły wszystko. I  - jak to w romansie bywa – będzie sporo perypetii. Co dalej?  Dalszy ciąg poznacie, jeśli sięgniecie po tę interesującą  lekturę.

Na zachętę dla dziewcząt dodam, że pan Darcy to ideał chyba każdej kobiety: przystojny, wysoki,czarnowłosy i ciemnooki romantyk. Także - wbrew pozorom - jest to też książka dla mężczyzn, którzy powinni się uczyć manier od pana Bingleya lub Darcego. Jest to idealna powieść dla każdego, kto kocha książki. Powieść  na każdą porę roku, ale teraz szczególnie, gdy zaczęła się chłodna jesień, a nadejdzie zima, nie ma chyba bibliofila, który by nie  marzyło wieczorach z taką książką. Powiecie, że nikt tej powieści  nie czyta. Jesteście w błędzie. Plebiscyt BBC w 2003 roku dowiódł, że Duma i uprzedzenie zajmuje wśród czytelników drugie miejsce po Władcy pierścieni.

Narcyza
 
Grafika:
http://bibliofilka.blox.pl/resource/duma_i_uprzedzenie.jpg