28 grudnia 2024

Co w trawie piszczy?


         Chiński Nowy Rok

 

 

Co kraj, to obyczaj…

(polskie przysłowie)

 

Za kilka dni – 1 stycznia – powitamy w Polsce Nowy Rok. Ja jednak chcę czytelnikom naszego bloga opowiedzieć o Chińskim Nowym Roku, który rozpocznie się dopiero 29 stycznia. Dlaczego wybrałam ten temat? Ponieważ  kultura Chin jest dla mnie interesująca. Pewnie dlatego, że bardzo się różni od naszej.

Chiński Nowy Rok 2025  trwa  od 29 stycznia do 12 lutego. Jego data zmienia się nieco każdego roku, ponieważ jest ustalana na podstawie kalendarza słoneczno- księżycowego, czyli na podstawie położenia słońca i księżyca względem ziemi. Nowy Rok w Chinach jest również nazywany Świętem Wiosny. Jaka jest geneza Chińskiego Nowego Roku? Otóż, jedna z legend mówi, że  dawno temu mieszkańców Chin nękał potwór Nián.  Przerażeni chowali się przed nim, ale pewnego razu – za radą mędrca -  razem wyszli na ulice. Zawiesili latarnie, czerwone ozdoby, wystrzelili petardy. I tak oto - światłem, kolorem,  hukiem i gwarem -   przepędzili  potwora.  A jego imię brzmi i jest zapisywane po chińsku tak samo jak słowo „rok”.  

Do świętowania Nowego Roku Chińczycy przygotowują się bardzo starannie. Po pierwsze, rozliczają się z długów. Po drugie, robią generalne porządki w domu, aby przepędzić złe duchy. Sprzątanie po Nowym Roku mogłoby wraz z duchami przegonić też pomyślność. Zgodnie z tradycją, dekorują  okna i drzwi paskami czerwonego papieru oraz sentencjami na temat szczęścia, powodzenia, bogactwa i długowieczności. Również w wielu domach ozdabia się czerwonymi wstążkami drzewka mandarynkowe, uznawane za symbol szczęścia i bogactwa, a także za znak przyjaźni oraz życzliwości.

Symboliczne znaczenie mają też potrawy spożywane w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Dlatego ważne jest, by świąteczne posiłki kojarzyły się pozytywnie. Na północy Chin  je się pierożki z nadzieniem mięsno-kapuścianym, symbolizujące bogactwo. Na południu i wschodzie  natomiast,  podaje się ciasto z mąki ryżowej, ponieważ – jak głosi tradycja- zapewniają  dobrobyt i przysparzają sukcesów. Popularne są również ryżowe kulki nadziane pastą z czerwonej fasoli lub kremem fistaszkowym oraz ryżowa zupa laba. Ryba jest podawana jako symbol obfitości, a niepocięty i jak najdłuższy makaron  jako zapowiedź długiego życia. Na świątecznym stole powinny się  także znaleźć nasiona lotosu,  owoce liczi, mandarynki i pomarańcze – symbole słodyczy w nadchodzącym roku. 

W czasie Chińskiego Nowego Roku  ludzie obdarowują się  drobnymi prezentami. Rodzice i dziadkowie najczęściej dają dzieciom  pieniądze schowane w  czerwonej kopercie. Dorosłym przeważnie daje się   herbatę, owoce lub  słodycze.

Rok 2025 - według chińskiego kalendarza – będzie rokiem Drewnianego Węża, który rozpocznie się 29 stycznia i potrwa do 16 lutego 2026 roku. Na stronie Viva.pl czytamy: Wąż symbolizuje mądrość, intuicję i transformację, a element drewna wnosi rozwój, kreatywność oraz równowagę. To czas refleksji, odkrywania ukrytych potencjałów i podejmowania odważnych decyzji. Rok Drewnianego Węża przyniesie zmiany, które pozwolą na rozwój duchowy i zawodowy, ale wymagać będzie cierpliwości i strategicznego myślenia.

Ten horoskop brzmi optymistycznie, mógłby się sprawdzić i w naszym nadchodzącym roku. Nie szkodzi, że na ogół podchodzimy  do  wróżb z przymrużeniem oka. Tym razem oddajmy się  jednak marzeniom  oraz  życzmy sobie zdrowia, szczęścia, bogactwa, miłości, a także  wiernych  przyjaciół. Po prostu,  szczęśliwego Nowego Roku!

Weronika

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/05/16/04/33/chinese-lanterns-1394958_960_720.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2022/12/09/21/03/dumpling-7646015_640.jpg

https://img.freepik.com/premium-wektory/szczesliwy-chinski-nowy-rok-2025-zodiak-znak-rok-weza-z-czerwonym-papierem-ciecie-sztuki-i-rzemiosla-stylu_301948-7047.jpg