3 kwietnia 2014

Podróże kształcą

         
    Odkrywanie nowych miejsc                                                       

      
Prawdziwa podróż odkrywcza
nie polega na szukaniu nowych lądów,
lecz na nowym spojrzeniu.
( Leopold Staff )

                                                                                   
Piszę o Kościaszynie z tego względu, że spędziłam tu pierwsze cztery lata swojego dzieciństwa, tu miałam przyjaciółki, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Rodzina mojej babci od kilku pokoleń tu żyła i miała swój wkład w budowę kościoła, z czego jestem ogromnie dumna. Kiedyś ludzie troszczyli się o wspólne dobro i dlatego chciałam o tym przypomnieć, żeby  nikt  nie wstydził  się swego pochodzenia. Nieważne  bowiem, skąd się pochodzi, ale jakie wartości wynosi się z tego miejsca. Kościaszyn to wieś położona na zachodnim skraju gminy Dołhobyczów, nad potokiem Sulejówka, w obrębie Grzędy Sokalskiej.
Pierwsza wzmianka o cerkwi w Kościaszynie pochodzi z roku 1696. Dwa lata później dominikanie bełscy nadali cerkiew ojcu Bazylemu Michajłowiczowi. Źródła notują, że była  tu w 1761 roku drewniana cerkiew parafialną pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny, która należała do dekanatu waręskiego. Ostatecznie rozebrano ją w 1985 roku.

Tragiczny dla mieszkańców wsi był rok 1944. W czasie walk polsko-ukraińskich w marcu tego roku wieś została spalona. Zachowała się dzwonnica przy cerkwi. Przy cerkwi istniał cmentarz grzebalny, przeniesiony prawdopodobnie pod koniec XIX wieku poza obręb zabudowy wsi. Do roku 1945 był użytkowany jako unicki, obecnie jako rzymskokatolicki.
W Kościaszynie były piękne rybne stawy hodowlane, które stały się też siedliskiem wielu gatunków ptaków i zwierząt. Obecnie stawy są zaniedbane i porośnięte trzciną, ale dają  schronienie łabędziom i innym ptakom wędrownym.
W 1889 roku wybudowano w Kościaszynie drewnianą kaplicę pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Była to budowla o konstrukcji zrębowej z zakrystią od południa. W 1987 roku kaplicę rozbudowano i obecnie pełni rolę kościoła filialnego. 
 
Kościaszyn znajduje się na szlaku cerkiewnym, należą do niego takie cerkwie jak:   Cerkiew w Dołhobyczowie, Cerkiew w  Sulimowie,Cerkiew w Dłużniowie , Cerkiew w Wyżłowie Cerkiew   w Mycowie,  Cerkiew w Chłopiatynie, Cerkiew  w Liskach (na poniższym zdjęciu).
Serdecznie zapraszam do Kościaszyna,  bo jest to wieś warta obejrzenia.

Eliza   

Grafika:  
http://www.polskiekrajobrazy.pl/images/stories/big/190849DSC.jpg
http://ewa.lisieccy.pl/_data/i/upload/2012/11/18/20121118105706-9c386210-th.jpg
https://idziepoziemi.files.wordpress.com/2012/03/p1140769_kosciaszyn.jpg
http://www.hrubieszow.info/okolice/kosciaszyn/starystaw.jpg
http://www.powiathrubieszow.pl/systemfile/2355_2e38c2bf119d7d842ebc01512fdc593d.jpg