29 maja 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

         

           Przyjaciel czy wróg?


Technologia 
to sztuka takiego aranżowania świata,
żebyśmy go nie  doświadczali.
(Rollo May)


Współcześnie technologia jest obecna w naszym życiu codziennym, choć   w mniejszym lub w większym stopniu. Aby być na bieżąco, często śledzimy nowinki technologiczne. Każdego dnia spędzamy wiele czasu przy komputerze, telefonie czy chociażby oglądając telewizję. Postęp technologiczny daje nam wiele możliwości i udogodnień, ale niesie również wiele zagrożeń.

Przyjaciel. Niewątpliwie ogromną  zaletą postępu technologii jest wzrost wygody życia. Nowoczesne sprzęty pozwalają  skracać czas naszej pracy oraz zwiększać jej komfort, chociażby dlatego, że praktycznie wszystkie informacje możemy  szybko znaleźć w Internecie. Dzięki rozwojowi technologii w łatwy sposób możemy również na przykład skontaktować się z osobą, która mieszka od nas daleko, poprzez dostępne komunikatory internetowe. Umożliwia również podróżowanie i poznawanie otaczającego nas świata dzięki dostępnym  środkom lokomocji – obecnie podróże samolotem są już codziennością. Kształcące podróże możemy też odbywać  dzięki dostępnym w telewizji  programom naukowym, na przykład przyrodniczym.
Rozwój technologii również  idzie w parze z rozwojem medycyny. W szpitalach już od kilku lat używa się precyzyjnie tnących robotów chirurgicznych, dzięki którym chirurg kieruje operacją za pomocą konsoli, a pacjent może opuścić szpital już po 24 godzinach. Nowoczesna technologia pozwala na laserową korekcję wzroku, dzięki użyciu  różnych rodzajów lasera, w zależności od stwierdzonej wady. Działanie lasera oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje, że rogówka w centralnej części uwypukla się i przybiera pożądany, prawidłowy kształt, co skutkuje poprawą ostrości widzenia z bliska. Nowoczesne metody poprawy wzroku, wykorzystujące laser, są coraz szerzej stosowane na całym świecie.
Wróg. Niestety, pomimo wielu korzyści, jakie możemy czerpać z rozwoju technologii, nie można zapominać  też o  jej negatywnych stronach.  Często jest tak, że za bardzo pochłonie  nas to, co znajduje się na ekranie telefonu, dlatego  tracimy poczucie czasu i orientujemy się, że zamiast kilku minut, straciliśmy kilkadziesiąt. Podobnie jest z portalami społecznościowymi. Z jednej strony,  pozwalają na szybki kontakt z innymi ludźmi i to  jest ich zaletą.  Z  drugiej strony, możemy za bardzo zatracić się w świecie wirtualnym i zapomnieć o kontakcie  z innymi w realnym świecie. Zdarza się, że nawet wolimy kontaktować się poprzez media społecznościowe niż o bezpośrednio,  gdyż mamy więcej odwagi i tak jest nam łatwiej. Są i inne zagrożenia wynikające  z rozwoju technologii. To są uzależnienia od telefonu czy od gier komputerowych. Ponadto  wirusy komputerowe, które mogą wykradać nasze dane osobowe. Negatywnym zjawiskiem jest również podszywanie się kogoś pod innych w Internecie. Zbyt długi czas użytkowania urządzeń elektronicznych może z kolei  wpłynąć na  pogorszenie wzroku czy też  przyczynić się do rozwoju wad postawy.

Jak widać, wszystko ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto dokonywać selekcji w wyborze  zdobyczy technologicznych i mądrze z nich korzystać. Sam bowiem telefon czy Internet nie jest zły, lecz to my – użytkownicy sprawiamy, że stają się naszymi wrogami. 

Patrycja

Grafika:

25 maja 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

                   
            Prawdziwa królowa


Z Bożej łaski
Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej  oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa,
Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni  Wiary
(pełny tytuł królowej Elżbiety II)



Bohaterką mojego postu będzie jedna z najbardziej fascynujących kobiet na świecie - królowa Elżbieta II  z dynastii Windsorów, głowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 15 innych państw. Jest najdłużej panującą  monarchinią  Wielkiej Brytanii (pobiła rekord swojej prababki, królowej Wiktorii) oraz najdłużej panującą głową państwa na świecie.

Młodość. Elżbieta już jako mała dziewczynka była sumienna i poważna. Dbała o swoje obowiązki, a wykształcenie było dla niej bardzo ważne. Na własne życzenie, w wieku kilkunastu lat wstąpiła do szkoły wojskowej Women’s Auxiliary Territorial Service, gdzie była szkolona na kierowcę i mechanika, po czym uzyskała tytuł kapitana. Jako ciekawostkę dodam, że będąc osobą zorganizowaną i obowiązkową, potrafiła wstać z łóżka w środku nocy, aby sprawdzić, czy ubrania w szafie są dobrze złożone.

Uczucie. W 1939 roku Elżbieta poznała  swojego przyszłego męża Filipa, który jednocześnie jest jej kuzynem. Związek dwojga młodych ludzi nie przypadł do gustu rodzinie królewskiej, gdyż krewni Filipa byli blisko związani z reżimem nazistowskim. Król Jerzy wysłał nawet Elżbietę w podróż do Afryki, myśląc, że zapomni o swoim ukochanym, jednak bezskutecznie. Para zaręczyła się w czerwcu 1947 roku, a już w listopadzie wzięła ślub.
Wstąpienie na tron i koronacja. Choroba ojca Elżbiety, króla Jerzego VI spowodowała, że młoda księżniczka przejmowała coraz więcej obowiązków głowy państwa. To ona była następną w kolejce do tronu, będąc pierwszym dzieckiem  pary królewskiej (Elżbieta miała młodszą siostrę Małgorzatę). Będąc w podróży po krajach Wspólnoty Narodów, dostała wiadomość o śmierci ojca (6 lutego 1952 roku), co spowodowało, że 7 lutego Elżbieta została ogłoszona głową państwa. 24 marca 1953 roku zmarła królowa-wdowa Maria (babcia Elżbiety), jednak  przed śmiercią wyraziła życzenie, aby przekładać koronacji, a więc  odbyła się w czerwcu tegoż roku.
Rodzina królewska. Książę Filip i królowa Elżbieta mają czworo dzieci. Pierwsze z nich - Karol, urodził się 14 listopada 1948 roku. Nosi tytuł księcia Walii oraz jest następcą tronu. Pierwszą córką jest Anna, księżniczka królewska urodzona 15 sierpnia 1950 roku. Następnym potomkiem  jest Andrzej,  urodzony 19 lutego 1960,  książę Yorku. Najmłodszy jest  Edward, który przyszedł na świat  10 marca 1964 roku i  został hrabią Wesseksu. Brytyjska rodzina królewska jest bardzo duża, a kolejka do tronu długa i w pewnym stopniu zawiła. Każdy z nas zna księcia Williama oraz jego żonę Kate, a także ich  dzieci. Zna również księcia Harrego, który w 2018 roku wziął  ślub z Meghan.  Życie  elżbietańskiego rodu od wielu lat  należy do najciekawszych tematów dla wielu czasopism, które wykryły niejeden skandal z udziałem członków królewskiej rodziny. A  i sama  królowa Elżbieta II  jest inspiracją dla wielu osób na całym świecie. Jest bowiem niekwestionowaną królowa klasy i elegancji, która  dba o każdy szczegół życia na królewskim dworze. Władczyni niezmiennie kojarzy się z eleganckimi kreacjami, których  obowiązkowym elementem są piękne kapelusze. Zaskakuje ich śmiała kolorystyka. Jest również znana tego, że przestrzega królewskiego ceremoniału i wymaga tego samego od członków rodziny. Niestety, w XXI wieku już coraz  trudniej o to i niekiedy ktoś się wyłamuje  ze ścisłego protokołu. A wtedy znowu prasa ma na jakiś czas temat!
Królowa jako inspiracja. Na podstawie życia królowej Elżbiety powstało wiele artykułów oraz książek,  na przykład Prawdziwa królowa. Elżbieta jakiej nie znamy Andrew Marr czy Elżbieta II. Portret monarchini Sally Bedell Smith. Królowa Elżbieta była też inspiracją dla twórców serialu The Crown, który można obejrzeć na platformie Netflix. Serial opowiada o życiu monarchini, które nie zawsze było usłane różami. Elżbieta II wielokrotnie stawała przed poważnymi dylematami, których rozstrzygnięcie zawsze odbijało się na jednej z  płaszczyzn: prywatnej lub politycznej.  Nie sposób w jednym poście przedstawić całą historię brytyjskiej królowej, a dzięki obejrzeniu tego serialu można  lepiej zrozumieć zarówno obowiązki, jak  i  konflikty, z którymi się zmagała.  Film również przybliża  obraz  brytyjskiego społeczeństwa w XX wieku. Powstał również brytyjski film fabularny Królowa, w którym tytułową postać zagrała Helen Mirren. Za tę rolę otrzymała  nagrody:  aktorską na Festiwalu w Wenecji, Oscara, Złoty Glob i BAFTA. Może warto go obejrzeć?

Mój post jest zbiorem jedynie podstawowych informacji o silnej kobiecie, jaką jest Elżbieta II. Możecie również sięgnąć do innych informacji (Internet, książki, filmy, artykuły prasowe), a przekonacie się, że życie królewskie nie jest tak sielankowe jak mówią bajki.  Jeśli  zdobędziecie ciekawe informacje  o brytyjskim  tronie, podzielcie się nimi w komentarzach. A może ktoś ma marzenie, żeby  choć na krótko stać  się członkiem rodziny królewskiej?

Fasolka

Grafika:
https://www.newsweek.pl/swiat/ludzie/elzbieta-ii-windsor-jubileusz-krolowej-wielkiej-brytanii/xg1tb3y
http://krolewski-styl.blogspot.com/p/ona-sztywna-i-wyniosa-on-wiecznie-w-jej.html  
https://wiadomosci.wp.pl/najlepsze-zdjecia-6038637032014977g/23
https://www.filmweb.pl/serial/The+Crown-2016-747284