30 lipca 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane



       Przyjaźń niejedno ma imię


Przyjaciele są jak ciche anioły, 
które podnoszą nas, 
kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.
(Antoine de Saint-Exupery)

 
 
Przyjaźń jest pewnego rodzaju więzią łączącą dwie osoby, które starają się pomimo wszystko, być wobec siebie szczere. Ta relacja opiera się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu i wsparciu. Eliminuje się przy tym seksualne motywy utrzymania znajomości. Niemniej jednak, przyjaźń może być intymna -  jak relacja z partnerem w związku romantycznym -  i tak bliska  jak kontakt między rodzeństwem.
           
Większość uważa, że o tym, kto zostanie naszym przyjacielem, decyduje los,  ale tak naprawdę można to przewidzieć. Według  niektórych psychologów  społecznych decyduje o tym między innymi bliskość geograficzna. Najczęściej naszym przyjacielem jest sąsiad, kolega z tej samej drużyny, czy też koleżanka  z  ławki obok. Jest to spowodowane tym, że im częściej kogoś widzimy, tym sympatyczniejszy się nam wydaje. Kolejnym warunkiem jest częstość kontaktów, które zbliżają do siebie ludzi. By zaistniała przyjaźń, musimy dać dużo od siebie,  a przede wszystkim - czas. Musimy zadać sobie pytanie, czy mamy wystarczająco dużo wolnego czasu, by wejść w nową relację  i móc się jej całkowicie poświęcić. Do powstania przyjaźni wystarczy kilka wspólnych cech: ten sam wiek, podobne pochodzenia, zainteresowania i poglądy. To nie są jednak jedyne warunki. Wielu przyjaciół różni się pod względem charakteru i cech osobowości.

Jim Morrison powiedział kiedyś: Przyjaciel to ktoś, kto daje ci totalną swobodę bycia sobą. Ilu przyjaciół  potrzebujmy, by być sobą? W 2012 roku jeden z Naukowych  Instytutów  Pedagogicznych dowiódł, że przeciętny nastolatek ma około 270 znajomych na Facebooku. W istocie człowiek ma tylko 1-2 najlepszych przyjaciół i maksymalnie 5 bliskich znajomych. Z badań wynika, że zwykle  w naszym życiu są tylko trzy osoby, z którymi dzielimy się przeżyciami. Odkryto, że najczęściej naszym przyjacielem staje się ktoś, kto poprawia naszą samoocenę, ceni nas za nasze dokonania czy pełnione role. Z badań przeprowadzonych przez kanadyjskich psychologów wynika, że im badane osoby były starsze,  tym trwalsze były ich przyjaźnie. Twierdzą oni, że trudniej jest utrzymać przyjaźń osobom różnej płci, a także różnego pochodzenia. Kobiety oczekują od mężczyzn więcej intymności oraz bliskości. Mężczyźni zaś, wolą zachowywać większy dystans, lubią wspólnie coś organizować, uprawiać razem sport lub  służyć praktyczną pomocą. U  mężczyzn  to side-by-side friends.  Dla kobiet ważniejsze są spotkania twarzą w twarz, określane jako face-to-face friends. Dlatego dobra przyjaciółka to taka, która potrafi wysłuchać, milczeć, gdy trzeba i zawsze służy dobrą radą. Jednakże męskie przyjaźnie są mocniejsze niż kobiece.
Przyjaźń cierpi, gdy zakładamy rodzinę, przeprowadzamy się, zmieniamy szkołę lub pracę.  Wtedy mamy utrudniony kontakt. Badania holenderskiego socjologa informują nas o tym, że co drugi mężczyzna, który spotka kobietę swojego życia, rezygnuje z przyjaźni. Kawalerowie spotykają się z przyjaciółmi około 14 razy w ciągu miesiąca, a żonaci mężczyźni dwa razy mniej. Kobiety natomiast, po ślubie spotykają się z przyjaciółkami dwa razy mniej niż przed ślubem, czyli średnio 6 razy w miesiącu.

W takim razie co zrobić, by nasza przyjaźń  przetrwała i ciągle się rozwijała? Psychologowie uważają, że przyjaźń trwa,  gdy stosujemy się do pewnych niepisanych zasad. Jedną z nich -  najważniejszą zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn - jest możliwość zaufania i udzielania wsparcia w trudnych sytuacjach.

Dlaczego przyjaźń jest tak bardzo ważna w naszym życiu? Oprócz tego, że mamy poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, zapewnia  nam zdrowie. Przyjaźń obniża poziom stresu, a także ryzyko nadciśnienia tętniczego.
https://www.youtube.com/watch?v=nJG9jdhd6SA    
"You can count on me cos' I can count on you"

Iza
 
Grafika:
http://www.senska-art.de/obrazy/przyjazn_50_50.jpg
http://spplthumb.blob.core.windows.net/540x405/4b/2f/06/litwin-akt-dlonie-przyjazn-zostan-ze-mna-prezent-warszawa-100314227.jpg

23 lipca 2015

LIterackie fascynacje



 Daj się uwieść magii  książki


Wielkie rzeczy to często drobiazgi,
które zostały zauważone.
(Markus Zusak )


Posłaniec to powieść australijskiego pisarza Markusa Zusaka wydana   w 2002 roku. Debiutował utworem The Underdog, który zyskał popularność w Australii oraz w Europie i USA. Jego kolejna książka Fighting Ruben Wolfe przyniosła mu wiele nagród i nominację do konkursu Children's Book Council . Największą popularność zyskał dzięki Złodziejce książek, która stała się bestsellerem roku 2006.

Głównym bohaterem Posłańca jest dziewiętnastoletni Ed Kennedy, przeciętny taksówkarz, który niczego w życiu nie osiągnął, w odróżnieniu od ambitnego brata. Mieszka w ruderze razem ze swoim psem Odźwiernym. Lubi grać  w karty ze swoimi przyjaciółmi: Ritchie`m, Marve`m i Audrey, w której jest nieszczęśliwie zakochany. Wszystko się zmienia, kiedy przez przypadek powstrzymuje napad na bank. Wtedy w skrzynce na listy znajduje pierwszą kartę: asa karo, a na niej pierwsze zadanie. Tak rozpoczyna się jego misja. Zostaje Posłańcem.

Powieść Zusaka to historia o wychodzeniu z przeciętności. Losy głównego bohatera dowodzą, że każdy może dokonać niezwykłych rzeczy i może zmienić swoje życie. Posłaniec opisuje także dramaty zwykłych ludzi, np. samotność staruszki czy nienawiść wśród braci. Ed pomaga tym ludziom, chociaż kosztuje go to wiele wysiłku i cierpienia. Zmienia świat na lepszy, ale też zmienia siebie. Widzimy, jak niewiele trzeba, żeby uszczęśliwić innych, a jednocześnie nadać swemu życiu głębszy sens. Starsza pani potrzebuje od czasu do czasu towarzystwa. Ubogą rodzinę uszczęśliwią nowe lampki świąteczne do oświetlenia domu. W koledze trzeba wzbudzić ambicję. Zwyrodnialca powstrzymać, aby nie znęcał się nad żoną i córką. I tak dwanaście razy! Cztery asy po trzy zadania. I Ed Kennedy je wykona. Wolę gonić za słońcem niż na nie czekać – te słowa staną się jego dewizą. A jeżeli facet taki jak ty potrafi się podnieść i zrobić to, co ty zrobiłeś dla tych ludzi, to może każdy będzie potrafił. Może każdy zdoła się wznieść ponad swoje ograniczenia.(…)  Czasem ludzie są piękni. Nie z wyglądu. Nie w tym, co mówią. W tym, kim są. – czytamy w powieści. Powyższe słowa mogłyby być przesłaniem tej pięknej, optymistycznej książki.

Powieść jest napisana  prostym,  zrozumiałym językiem. W większości są to krótkie zdania lub równoważniki. Zusak ma też specyficzne poczucie humoru, co widać przede wszystkim w rozdziałach opisujących życie, mieszkanie i psa Eda. Posłaniec ma bardzo pozytywne recenzje. Otrzymał  tytuł Książki Roku 2003  w Australii, a także wygrał konkurs o Premier's Literary Award.

Moim zdaniem, to  bardzo interesująca lektura, która motywuje do życia i uczy miłości do świata. Polecam!

Weronika      

Grafika:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCQvsJTBgDByA_OSVADh1rhPn-24JzcnzF9RlsZVp1wF69VoethSIjflZgT2aehiJDuIqKiHBlcvJpZ7jAZbs90Os8en5ARGFHW73_jVy0Ncspi36cBJDebtv4J5KP-CQbgF0g3bogFXE/s1600/poslaniec.jpg