10 grudnia 2022

Myśli o wychowaniu

 

       Do serca przytul  psa!

 

Do serca przytul psa,
weź na kolana kota,
weź lupę, popatrz - pchła!
Daj spokój, pchła to też istota.
Za oknem zasadź bluszcz,
niech się gadzina wije.
 

(Jan Kaczmarek)

                                                                    

Przytul!  Zanim wszystko, co zielone,/ co w pachnącej trawie mieszka,/ na podeszwach rozniesiemy/ wzdłuż i wszerz.[…] Zanim zniknie pod betonem osiedlowych skwerków reszta […]  Nim słowiki i skowronki /stracą głosy i umilkną /w metalicznym ryku rozwydrzonych aut - śpiewał Jan Kaczmarek.

Zachwyć się przyrodą! Zanim zniknie w oceanie/ struty ropą śledź ostatni,/ a ostatnie trawy źdźbło przykryje pył […]  Zanim ciszę leśną zmąci jazgot pił, /i przesłoni góry ciąg dymiących hałd. /Zanim naturalny ersatz w krew ci wejdzie tak daleko,/  że polubisz plastikowy, śmieszny świat – to również Jan Kaczmarek.

Aby zachwycić się pięknem przyrody, warto patrzeć na nią  uważnie – niemal z dziecięcą ciekawością. Tak jak dziecko, podpatrywać kwiaty, drzewa,  krople deszczu, płatki śniegu,  gwiazdy, zwierzęta… Obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie i dostrzegać w tym procesie sens. To może dać człowiekowi wiele radości. Przyroda dostarcza wrażeń estetycznych, ale  również hartuje i pomaga pokonać przeciwności pod warunkiem, że człowiek się zaangażuje oraz spróbuje złamać jej opór (pracuje w polu, w ogrodzie, potrafi przetrwać niesprzyjające warunki pogody, wędruje, pokonuje wertepy…). Nie jest przesadą stwierdzenie, że kontakt z przyrodą uszczęśliwia człowieka, wyzwalając w nim hormony dobrego nastroju (między innymi  dzięki pięknym pejzażom,  słońcu czy olejkom eterycznym zawartym w roślinach). Ten stan z kolei dodaje energii, a także pozwala odzyskać lub zachować spokój. Każdy też wie, że spacer (bieganie) po parku, lesie, łące lub polu daje uczucie relaksu po nadmiarze bodźców w codziennym życiu. Kontakt z naturą powoduje, że człowiek staje się zdrowszy, spokojniejszy, bardziej uważny i skoncentrowany. Wśród zwolenników medycyny naturalnej  jest popularna również  drzewoterapia - przytulanie drzew, których energia ma dobroczynny wpływ na człowieka. Może warto jej spróbować?

Ksiądz Jan Twardowski  pisze: Widzę urok szpaka, wilgi, dzikiego królika, szorstkowłosego wyżła. To samo światło pada na ludzi, na koniki polne i świerszcze.[…]  Przyroda to pamiątka raju. Ludzie sami skazali się na wygnanie z raju. Można powiedzieć, że dziś niszcząc przyrodę w dalszym ciągu opuszczamy raj. W imieniu zadufanego w sobie człowieka mówi: człapię po świecie jak ciężki słoń/tak duży, że nic nie rozumiem.

Adam Wajrak, działacz  na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz, w swoich książkach krytykuje człowieka za niszczenie przyrody (na przykład polowanie na wilki), staje  w obronie puszczy oraz zagrożonych gatunków zwierząt. W książce Wilki zamieszcza bardzo smutne wyznanie: Zrobiło mi się strasznie głupio i smutno, że jestem przedstawicielem gatunku, którego inne istoty tak panicznie się boją. Dobrze byłoby, żeby każdy z nas zdobył się na taką refleksję.

Profesor Wiesław Sztumski,  badacz filozofii ochrony społecznego środowiska życia człowieka, również wyraził własne obserwacje.  […] przyroda traktuje ludzi jak niewdzięcznych intruzów […] i na swoje sposoby broni się zaciekle przed destrukcją. Coraz częściej zaskakuje różnymi nieprzewidzianymi zjawiskami katastroficznymi: wybuchami  wulkanów, tsunami, powodziami, trzęsieniami ziemi, ocieplaniem, tornadami, mutacjami  bakterii, epidemiami  itp.  Te zjawiska powinny wzbudzić nie tylko refleksję i opamiętanie się ludzi, ale również rewerencję dla przyrody. Niestety, jeśli wzbudzają, to tylko chwilowo, ponieważ […]  względy ekonomiczne oraz wiara w nieograniczoną i zbawczą moc techniki porywają ludzi do dalszej walki z przyrodą wbrew rozsądkowi.

A szkoda, że ludziom wciąż – i na przekór oczywistym  prawdom – brakuje rozsądku. To zupełnie inaczej niż  przyrodzie. Wolf Alberto pisze: Rośliny nie są głupie. Czy widziałeś kiedyś bluszcz przywiązany do kaktusa? A Mihajlo Pupin: Spójrz na te krowy i pamiętaj, że najwięksi naukowcy na świecie nigdy nie odkryli, jak zamieniać trawę w mleko.  To niedobrze, że  ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą – uważa  Albert Schweitzer i trudno się z nim nie zgodzić. Zbyt łatwo  zapominają bowiem, że natura jest ich domem. Przysłowie indiańskie nie pozostawia złudzeń: Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta  i  zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.

Crud

 

Grafika:

https://naszbiznes24.pl/wp-content/uploads/2019/05/pies-przyjaciel-2-660x495.jpeg

https://dziendobry.tvn.pl/cdn-zdjecie-p2hvvx-westend61-getty-images/alternates/FOUR_THREE_1280

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/__original__/uz/14041294-slowik.jpeg