26 marca 2022

Spotkanie ze sztuką


    Krata, punk i koturny

 


Nosząc bardziej inspirujące ubrania,

wiedzie się bardziej interesujące życie.

(Vivienne Westwood)

 

Vivienne Westwood jest jedną z nielicznych projektantek mających bezpośredni wpływ na rozwój kształtujących się w latach  70. XX wieku subkultur. Jej nonkonformistycze projekty stały się idealnym narzędziem do propagowania idei głoszonych przez punków w Wielkiej Brytanii. Kolekcje projektantki bazowały na dekonstrukcji, łączeniu ze sobą pozornie niepasujących do siebie wzorów czy tworzeniu intrygujących i odchodzących od ówczesnych norm trendów. W tym poście chciałabym przedstawić  sylwetkę niesamowitej kobiety, przekuwającej swój twardy charakter w kontrowersyjne stroje ozdobione printem w szkocką kratę.

Początki.  Vivienne Isabel Swire urodziła się na północy Anglii  w 1941 roku. W wieku 19 lat zaczęła studiować złotnictwo w Harrow School of Art.  W 1962 Vivienne na swój ślub z  Derekiem Westwoodem,  samodzielnie zaprojektowała  i   uszyła pierwszą własną suknię. Po trzech latach rozwiodła się  i związała  z Malcolmem McLarenem, znanym później menadżerem punkrockowego  zespołu „Sex Pistols”. To razem z nim w 1971 roku otworzyła swój pierwszy sklep „Let it Rock”  w Londynie. Butik zmienił swoją nazwę w 1977 roku na „Seditionaries”,   na cześć płyty  „God save the Queen”, która w tym samym roku podbiła listę przebojów  magazynu muzycznego NME.

Rewolucja. Sklep Vivienne Westwood cieszył się w Londynie ogromną popularnością, chociaż na początku oferował jedynie ubrania w stylu subkultury „Teddy boys”.Z czasem oferta poszerzyła się o kontrowersyjne kostiumy czy koszulki z erotycznymi nadrukami. Od tego momentu Vivienne Westwood oraz McLaren stali się kreatorami  stylu punkowego.

„Pirates”. Prawdziwym osiągnięciem pary projektantów okazała się ich debiutancka kolekcja „Pirates’’ z  1981 roku, doceniona za  jej  swobodę. Zakończenie współpracy z menadżerem Sex Pistols stało się dla Vivienne okazją do czerpania garściami  ze stylu epoki wiktoriańskiej. W sezonie wiosna - lato 1985  Westwood zastąpiła popularne wtedy szerokie ramiona dopasowanymi krojami, które całą uwagę skupiały na krągłościach modelek.

„Lata pogańskie” (1987–1992). Pod koniec lat 80.  projektantka zaczęła nazywać swój styl „Latami pogańskimi”.  Skupiała się wtedy głównie na parodiowaniu stylu klas wyższych. Jej najbardziej wpływowa kolekcja  jesień - zima z 1987  roku BYŁA zainspirowana dziewczyną, o której Westwood mówi w jednym z wywiadów dla „The Independent”: Nie mogła mieć więcej niż 14 lat. Miała koka, kurtkę z tkaniny Harris Tweed i torbę z parą baletek w środku. Była niezwykle opanowana. W 1992,  u schyłku „Lat pogańskich”, Vivienne otrzymała brytyjską nagrodę OBE (Order Imperium Brytyjskiego) za zasługi dla mody.

Anglomania. Na początku lat 90. estetyka strojów Vivienne Westwood przyjęła formę znaną nam do dzisiaj. Zaczęła łączyć ze sobą historyczne elementy strojów angielskich oraz francuskich z nowoczesnymi fasonami. W tym też czasie podczas jej pokazów dochodziło do najbardziej niezapomnianych momentów: Naomi Campbell potknęła się, biegnąc po czerwonym dywanie w 20-centymetrowych szpilkach, a Kate Moss pokazując się w makijażu stylizowanym na Marię Antoninę, jadła lody.

Aktywizm Vivienne. W ciągu ostatniej dekady jednym z najbardziej nagłaśnianych tematów na świecie jest zmiana klimatu. Vivienne Westwood nie boi się zabierać głosu w tej sprawie i odważnie przedstawia swoje poglądy nie tylko w wywiadach i przemówieniach, ale również poprzez modę. Na wielu ostatnich pokazach projektantki można zauważyć elementy dotyczące globalnego ocieplenia i innych problemów wynikających z nadmiernej konsumpcji powodowanej  przez branżę fast fashion.To ona właśnie, zaraz po sektorze wydobywczym,  emituje największe ilości dwutlenku węgla do atmosfery, tym samym ogromnie przyczyniając się do zmian klimatycznych.

Marka Vivienne Westwood  wykorzystuje swój głos, aby poprzez kontrowersyjne projekty podnieść świadomość wpływu fast fashion na środowisko. W ramach ochrony rzemiosła i dziedzictwa  projektantka  wykorzystuje oryginalne brytyjskie tkaniny, kultywując tradycje krawieckie, które miały ogromny wpływ na jej działalność od lat 80. XX wieku.

Mimo że upłynęło już   ponad 50 lat,  styl Vivienne Westwood  jest wciąż  jest obecny  na pokazach mody. Szkocka krata czy gorsety noszone na odzież wierzchnią zostaną zapamiętane jako charakterystyczne  elementy kontrowersyjnego stylu projektantki, łączącej uliczny punk z elegancją klas wyższych.

Zosia

 

Grafika:

https://dazedimg-dazedgroup.netdna-ssl.com/1200/120-343-1755-1170/azure/dazed-prod/1290/4/1294928.jpg

https://apexfashion.files.wordpress.com/2016/02/vivienne-westwood.jpg

https://d2dzp1iimffyb3.cloudfront.net/wp-content/uploads/2017/08/The-Rake-Tartan-Vivienne-Westwood-02.jpg

https://a.1stdibscdn.com/archivesE/upload/v_1402/v_1163002/IMG_2312lk_l.jpg

https://media.vogue.co.uk/photos/5d548126e144470008e43edc/master/w_1920%2Cc_limit/original

https://media.vogue.fr/photos/606dacbb66777507698bb63e/master/w_1600,c_limit/Kate-Moss-Vivienne-Westwood-vogue-credit-Getty-Images.jpg

https://images.dappei.com/uploads/tag/image/88193/large_517d655e5cd42955.jpg

http://n.sinaimg.cn/sinacn20114/560/w1080h1080/20200301/7d50-iqfqmat0058285.jpg

19 marca 2022

Kącik motywacji


        Jak myśleć pozytywnie?

 

Wszystko rozpoczyna się od myśli.

Myśli prowadzą do uczuć, uczucia prowadzą do działań,

działania prowadzą do rezultatów.

(John Beck)

 

Ostatnio mówi się wiele na temat pozytywnego myślenia oraz  tego jak wielką siłę ma nasz umysł. To jak postrzegamy świat, co dzieje się w naszym życiu, w głównej mierze zależy od sposobu naszego myślenia. Mówi się również, że przyciągamy taką energię, jaką dajemy, dlatego powinniśmy przekazywać jak najwięcej dobra.

Nasze życie nie jest jednak idealne. Mamy  wiele obowiązków, problemów związanych ze szkołą czy zdrowiem . Często w  naszej głowie pojawia się wiele negatywnych myśli, które nas przytłaczają. Tym bardziej  w takich momentach powinniśmy próbować zmodyfikować  swój sposób postrzegania rzeczy, aby lepiej radzić sobie z przeciwnościami  losu. Dlatego chciałabym przedstawić kilka sposobów na zmianę swojego myślenia, zachowania w stosunku do innych, a więc i  sposobu postrzegania świata.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to zwrócić uwagę na  otaczające nas osoby. Trudno jest zachować pozytywne myślenie, kiedy dookoła nas znajdują się same negatywnie nastawione osoby, które nieustannie narzekają. Dlatego powinniśmy w miarę naszych możliwości ograniczyć z nimi kontakt, a skupić się na takich ludziach, którzy wniosą coś pozytywnego do naszego życia.

Następnie powinniśmy zacząć praktykować wdzięczność. Żyjemy w świecie, w którym  większość z nas w natłoku obowiązków nie zauważa piękna, jakie ma dookoła siebie. Zamiast  ślepo dążyć do celu, zatrzymajmy się na chwilę, zacznijmy podziwiać piękno natury, która cały czas się zmienia. Dostrzegajmy również małe rzeczy. Skupmy się na tym, co mamy  i cieszmy się tym. Bądźmy wdzięczni  za każdy dzień, nowe doświadczenia, nowe poznane osoby.

Sposobem na zmianę naszego myślenie jest też pomoc innym. Wystarczą drobne przysługi,  takie jak pomoc w zakupach, pożyczenie komuś długopisu czy wsparcie słowem. Uczucie,  że zrobiło się coś dobrego dla innej osoby, wywoła  w nas pozytywne emocje. Miło jest bowiem  widzieć uśmiech na twarzy osoby, której pomogliśmy lub usłyszeć zwykłe słowo – dziękuję. To  sprawia, że chcemy czynić jeszcze więcej dobra.

Warto również zaczynać dzień  od słuchania  radosnej muzyki,  gdyż to sprawi, że już od rana będziemy czuć się dobrze, pełni energii. O różnych sposobach postrzegania świata przeczytamy  też w literaturze. Dlatego tak wartościowa jest lektura  książek, ponieważ  znajdziemy w nich  wiele poglądów, z którymi możemy zgadzać się mniej lub bardziej, możemy się inspirować niektórymi postaciami, aby lepiej przeżyć życie.

Myślę, że dobrym podsumowaniem moich rozważań  będzie myśl  Beaty Pawlikowskiej - polskiej podróżniczki, pisarki, dziennikarki: Świat wydaje ci się taki, jak to, na czym najczęściej koncentrujesz uwagę. Jeśli ciągle skupiasz się na złych wiadomościach, to świat wydaje ci się zły. Szukaj dobrych wiadomości. Szukaj pozytywnych myśli i zdarzeń - zobaczysz, że wtedy świat staje się po prostu piękny.

Paula

 

Grafika:

https://pixabay.com/photos/positive-thinking-positive-symbol-4933330/

https://cdn.pixabay.com/photo/2021/08/13/18/15/outdoors-6543661_960_720.jpg