22 kwietnia 2013

Przeczytane, przemyślane, skomentowane



Książka na podryw ? Jak najbardziej!

Tyle książek do przeczytania,
tak mało czasu.
(Frank Zappa)


23 kwietnia to już od osiemnastu lat Światowy Dzień Książki oraz Praw Autorskich. Został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa a także ochrona praw autorskich. 

Święto ma długą i ciekawą historię. Otóż, jego pomysłodawcą – jeszcze w 1923 roku -  był  kataloński wydawca Vicente Andres. 23 kwietnia to w Katalonii święto narodowe, obchodzone jako dzień patrona - Świętego Jerzego. Z tej okazji kobiety dostają od mężczyzn czerwone róże, symbolizujące krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Kobiety natomiast odwdzięczają się, wręczając mężczyznom książki.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej, ponieważ w tym dniu w 1616 roku  zmarli Miguel de Cervantes  i William Szekspir. To święto obchodzone jest na całej błękitnej planecie - od Nowej Zelandii po Kanadę. W związku  ze  Światowym Dniem Książki powstało wiele różnorodnych akcji,  których celem jest promowanie czytelnictwa.  Jedną z nich jest „Książka na podryw”, a wstępem do niej był projekt  „Ławeczka uczuć”.  Przedsięwzięcie zaistniało z uwagi na to,  że Polacy coraz mniej i rzadziej czytają. Organizatorzy - portal Audioteka.pl i Grupa Entropia Słowa - chcą pokazać korzyści  wynikające z czytania wszelkich rodzajów książek. W akcję propagowania czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodzieży, zaangażowały się znane osoby ze świata kultury i sztuki, między innymi: Maciej Orłoś, Agata Passent, Przemysław Babiarz, Zbigniew Zamachowski. 
 
Inicjatorzy akcji  zachęcając do czytania, głoszą, że książka pod pachą może być jak róża - pociągająca i romantyczna. Z  wypowiedzi ankietowanych  czytelników   wynika, że wspólna lektura może zbliżyć do siebie dwie osoby  i wzmocnić związek. Liczni twierdzą, że partner z książką w ręku staje się  bardziej kuszący i atrakcyjny. Bardzo dużo osób poszłoby na randkę z „molami książkowymi”. Powyższe opinie zaczerpnęłyśmy z ankiety przeprowadzonej  przez: Audioteka.pl na portalu randkowym. Ostatnio coraz częściej są inicjowane akcje promujące czytelnictwo: 5 minut dla książki; Ustąp miejsca czytającemu; Cały Facebook czyta; Co by tu przeczytać; Olej stado! Bądź czarną owcą.
 
 
My również zachęcamy wszystkich do czytania książek. Możemy robić to wszędzie: w czytelni , w domu, w autobusie,  a nawet w parku. Kto wie, może akurat przykujemy czyjąś uwagę i śmiało będzie można powiedzieć, że był to udany podryw na książkę, a także miło i pożytecznie  spędzony czas. Zachęcamy również do polubienia organizacji społecznej na Facebook’u  www.facebook.com/nieczytasz?fref=ts lub śledzenia strony  www.nieczytasz.pl. Tam    zawarte ciekawe informacje o lekturach   i  nowym postrzeganiu książki - jako wyrazu naszej atrakcyjności.

Iza i Weronika

Grafika:
http://zwierciadlo.pl/wp-content/uploads/2013/02/laweczka-665x309.jpg
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTpC51mTB1ENwY_yR4KzLfKezHe9BB1Y59GcFJyk_ReVTVJEiOR