17 września 2022

Kącik motywacji

 

   Jak nie przegapić młodości?

 

Zła wiadomość jest taka, że czas leci.

Dobra wiadomość jest taka, że Ty jesteś pilotem.

(Michael Altshuler)


Chyba każdy z nas wie, jak bardzo doskwiera nam upływ czasu. Szczególnie można to odczuć, kiedy chodzimy do szkoły i musimy skupiać się na nauce. W dzisiejszych czasach ciągle pędzimy i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko życie przecieka nam między palcami. Myślę, że ten tekst najbardziej może przydać się naszym pierwszoklasistom, ale starsi na pewno też znajdą tu coś dla siebie. Kiedy przyszłam do naszej szkoły, miałam bardzo ambitny plan, jak zapewne większość z nas - uczyć się jak najlepiej, zdać dobrze maturę i dostać się na wymarzone studia. Czy czegoś nie przegapiłam? Oto mój poradnik: jak przeżyć liceum i nie żałować.

Nauka to podstawa. Jak każdy z nas wie, to do jakiej szkoły poszliśmy, nie jest wyznacznikiem ilości materiału, jaki mamy posiąść w danym czasie. Uczyć trzeba się wszędzie i nikt  mi nie wmówi, że to nieprawda. Nauka jest bardzo ważna. Przecież po to znaleźliśmy się tutaj - żeby zdobywać wiedzę. Dobrą radą, którą już słyszeliście zapewne wielokrotnie, jest systematyczna nauka. Pojęcie znane od dawien dawna. Chyba nikt nie lubi bać się o to, że zostanie zapytany, kiedy nic nie umie albo - co gorsza - nie uzupełni zaległości, których zdążył sobie narobić. Musimy pamiętać, że nauki jest dużo, a czas nie jest z gumy i płynie szybko. Musimy postawić sobie cel, jaki chcemy osiągnąć i do którego chcielibyśmy dążyć. Nauka bez wyraźnego celu jest dużo mniej efektywna, ponieważ  sami do końca nie wiemy, po co się uczymy. Kiedy obierzemy sobie cel, np. dobre przygotowanie się do rozszerzonej matury z języka polskiego, wtedy nasza praca będzie sprawna i przyniesie owoce w postaci dobrych wyników. Pamiętajcie, czego raz się dobrze nauczycie, tego już nie zapomnicie. Uczcie się na błędach starszych - zapewniam was, że dużo bym dała, żeby pracować od początku tak, jak teraz wam radzę.

Nie samą książką człowiek żyje. Czy nauka to cały nasz świat? Na pewno nie. Nauka jest bardzo ważna, a już tym bardziej na etapie liceum, ale nie możemy też zapominać o tym, że jesteśmy młodzi. Ten wiek już do nas nie wróci, będziemy tylko starsi i już niedługo nie będziemy mogli się nazywać nastolatkami i tłumaczyć wszystkiego młodzieńczą głupotą. Matura nie bez powodu nazywa się egzaminem dojrzałości. Po skończeniu liceum nasze życie na pewno się zmieni i chyba nie chcielibyśmy żałować tego, że spędziliśmy cztery lata z nosem w książkach. W liceum musimy zadbać o relacje - nowa klasa, szkoła, nowi przyjaciele. Musimy poznawać ludzi, otwierać się na świat, popełniać błędy i uczyć się na nich. Liceum to czas budowania relacji, odkrywania samego siebie, swoich zainteresowań i przede wszystkim budowania niezapomnianych wspomnień. Kto z nas za dwadzieścia lat będzie wspominał to, jak trudny był sprawdzian z matematyki? Nikt. Będziemy wspominać nauczycieli, przyjaciół i chwile spędzone w szkole, kiedy działo się coś innego niż zwykła nauka. Musimy żyć, a nie tylko egzystować.

Zapisać się na kartach historii. My będziemy pamiętać szkołę, ale czy szkoła zapamięta nas? Jeżeli będziemy tylko uczyć się i  nic poza tym, to zapewne nie. Wtedy nasze dobre wyniki zostaną odczytane na zakończeniu roku szkolnego i tyle będzie pamięci o nas. Możemy jednak zadbać o to, żeby  ślad po nas nie zginął tak szybko. Jak?  Angażując się w życie swojej klasy i szkoły. Jest tyle możliwości. Dobrze się uczysz - bierz udział w konkursach, interesujesz się literaturą - odwiedź bibliotekę i pisz teksty na bloga, lubisz muzykę - zapisz się do chóru. Możesz dołączyć do wolontariatu, uczęszczać na różne koła zainteresowań, wstąpić do jakiejś sekcji. Jeżeli masz chrapkę na władzę i wiesz, jak być dobrym przywódcą – działaj w samorządzie klasowym, a jeżeli masz pomysł na to, jak nasza szkoła mogłaby stać się jeszcze lepszym miejscem,  spróbuj swoich sił w samorządzie szkolnym. Nasza szkoła otwiera drzwi dla każdego, niezależnie od tego, czym się interesujesz. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Satysfakcja jest niesamowita i mimo że czasem bywa trudno pogodzić wszystkie zajęcia, to uwierzcie mi, że warto.

Moje rady to może niewiele, ale jeżeli byłabym teraz w klasie pierwszej, to chciałabym usłyszeć takie słowa. Mam nadzieję, że komuś w ten sposób pomogłam i być może poczuje się teraz odrobinę mniej zagubiony w nowym środowisku. Uważam, że te trzy rady, które wam dzisiaj dałam, są najważniejsze. To one gwarantują szczęśliwe i spokojne życie na najbliższe cztery lata. „Zła wiadomość jest taka, że czas leci. Dobra wiadomość jest taka, że Ty jesteś pilotem.”- mówią słowa motta. Oznaczają one, ze wiele zależy od samego człowieka.  Nie zmarnujcie więc tego czasu, ale nie wywierajcie też na sobie za dużej presji. „Wszystko płynie”, więc płyńcie i wy. Bądźcie sobą i nie zapominajcie o tym. Życzę  zarówno pierwszoklasistom, jak i starszym kolegom wielu sukcesów w nauce oraz w rozwijaniu  wszelkich pasji. Nie obudźcie się z pustą głową miesiąc przed maturą!

Paulina


Grafika:

https://pixabay.com/pl/photos/uczenie-się-egzaminy-przygotowanie-951818/

https://pixabay.com/pl/photos/komputer-uczeń-uczniowie-szkoła-491760/

https://pixabay.com/pl/illustrations/kościół-muzycy-bazylika-muzyka-6754934/

43 komentarze:

  1. Artykuł jest wspaniale napisany, a treści w nim zawarte przekazują dużo przydatnych informacji które pomogą nam w funkcjonowaniu w liceum.

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł bardzo mnie zaciekawił oraz uświadomił ,że nauka to nie wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny artykuł. Bardzo przydatny, szczególnie dla pierwszaków w liceum.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę że autor tekstu bardzo dobrze napisał tekst. Cieszy mnie to że szkolny blok pisze o tak ważnych rzeczach i dalej rady nowym uczniom szkoły. Mam również nadzieję że artykuł zostanie przeczytany przez dużą ilość czytelników.

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł przestawia to, o czym powinien pamiętać każdy licealista. Czy to w pierwszej klasie, czy w klasie maturalnej. Wpis pokazuje, że powinniśmy wierzyć w siebie, realizować swoje plany i marzenia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ważne rady, które pomogą nam w lepszym funkcjonowaniu w szkole. Pamiętajmy, że nauka i szkoła jest ważna, ale warto zadbać o życie poza nią.

    OdpowiedzUsuń
  7. Temat artykułu uważam za bardzo przydatny w życiu każdego ucznia. Autorka ukazała nam przydatne rady, które chętnie wykorzystam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Moim zdaniem w życiu musi być zachowana równowaga, wtedy człowiek jest szczęśliwy i jest w stanie realizować swoje obowiązki i marzenia.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten artykuł przypomniał mi, że rozpoczęcie liceum nie wiąże się z samą nauką, ponieważ jest też świetnym miejscem na nowe przyjaźnie i odkrywanie swoich pasji.

    OdpowiedzUsuń
  10. Większość ludzi przegapia szansę, ponieważ jest ubrana w kombinezon i wygląda jak praca. (Thomas A. Edison)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słuszne spostrzeżenie. Wszystko bowiem wymaga chęci i wysiłku - zarówno nauka, jak i rozwijanie zainteresowań. Podobnie jest później z pracą i życiem osobistym. Jeśli się człowiek naprawdę nie zaangażuje, może przegapić nie tylko młodość, ale również całe życie.

      Usuń
  11. Jako uczennica 1 klasy, uważam ten artykuł za bardzo przydatny i motywujący.

    OdpowiedzUsuń
  12. Mogę śmiało stwierdzić, że wskazówki zawarte w tym artykule, będą bardzo przydatne i pomogą obrać właściwą drogę w tej nowej dla wszystkich pierwszaków sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  13. Autorka przedstawia nam okazaną treść w sposób pouczający, w szczególności zwraca się do "pierwszaków". Bardzo chętnie skorzystam z przedstawionych rad jako, iż jestem uczniem pierwszej klasy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jako uczennica klasy 1 uważam, że ten artykuł przypomina o tym, że w szkole ponadpodstawowej jeszcze bardziej skupić się na nauce.

    OdpowiedzUsuń
  15. Tekst wyjaśnia, że szkoła jest nie tylko miejscem, w którym gromadzimy się na czas edukacji, lecz także miejscem, w którym możemy zawrzeć głębokie znajomości, co bardzo inspiruje uczniów do przyszłego działania.

    OdpowiedzUsuń
  16. Rady autorki są bardzo przydatne dla każdego z nas, nieważne z jakiej jesteśmy klasy oraz pokazuje, że nauka jest ważna, lecz tez warto rozwijać swoje zainteresowania i pasje

    OdpowiedzUsuń
  17. Jako uczennica klasy 1 uważam, że rady autorki tego artykułu pomogą mi w lepszym funkcjonowaniu w nowej szkole. Słowa motta dają wiele do myślenia i motywują do dalszego rozwijania swoich zainteresowań.

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetny artykuł. Myślę że rady zawarte w tekście są przydatne dla każdego z nas.

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetny artykuł, uświadamia każdemu z nas jak ważny oprócz nauki jest rozwój osobisty. Każdy z nas powinien mieć jakieś zainteresowania czyli coś co przedewszystkim będzie nas uszczęśliwiało. Nauka jest bardzo ważna lecz pamiętajmy żeby pamiętać o sobie i swoich pasjach.

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo ciekawy artykuł.Nauka jest ważna ale nie zapominajmy o rozwijaniu swoich pasji.

    OdpowiedzUsuń
  21. Bardzo wartościowy artykuł zawierający świetne rady dla każdego. Sądzę, że szczególnie pierwszacy powinni go przeczytać, bo może on bardzo pomóc z dobrym rozpoczęciem nauki w nowej szkole.

    OdpowiedzUsuń
  22. Tekst jest dobrze napisany i przydatny dla uczniów klas pierwszych.

    OdpowiedzUsuń
  23. Myślę, że tekst jest bardzo przydatny dla pierwszych klas i warto go przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  24. Świetny artykuł. Jako pierwszoklasistka uważam go za bardzo pomocny i motywacyjny nie tylko dla klas pierwszych.

    OdpowiedzUsuń
  25. Świetny artykuł. Jako pierwszoklasistka uważam go za bardzo pomocny i motywacyjny nie tylko dla klas pierwszych.

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo wartościowy artykuł. Pokazuje, że w szkole średniej mimo iż musimy się skupić na nauce, to powinniśmy też zwracać uwagę na nasze zainteresowania. Uważam, że każdy pierwszoklasista powinien go przeczytać, ponieważ może być pomocny i niezwykle motywujący!

    OdpowiedzUsuń
  27. Uważam, że artykuł jest bardzo wartościowy i może pomóc wielu licealistom, w szczególności uczniom z klas pierwszych.

    OdpowiedzUsuń
  28. Bardzo pomocny tekst! Na początku byłam przerażona, jak ja sobie poradzę w tej szkole, ile będzie nauki, ale wszystkie rady od starszych klas bardzo ułatwiają życie!!! Dziękuję wam bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  29. Super tekst! Daje dużo do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  30. Jest to bardzo wartościowy artykuł. Pomaga uświadomić sobie, że musimy mieć również życie poza szkołą.

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo ciekawy post zachecajacy do refleksji.

    OdpowiedzUsuń
  32. Uważam że artykuł jest bardzo potrzebny zarówno dla pierwszoklasistów jak i dla uczniów starszych klas

    OdpowiedzUsuń
  33. Uważam, że tekst jest bardzo przydatny zarówno dla nowych uczniów tej szkoły, jak i starszych klas. Myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo dobrze i ciekawie napisany artykuł. Jako uczennica klasy pierwszej uważam ,że te rady są bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  35. Bardzo ciekawy artykuł.Jako uczennica pierwszej klasy uważam ,że te rady są bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  36. Nauka jest jak czynność, o której zapominamy ale i tak robimy jak oddychanie.

    OdpowiedzUsuń
  37. Jako uczennica pierwszej klasy uważam, że artykuł jest bardzo interesujący i pomocny

    OdpowiedzUsuń
  38. Jako uczennica pierwszej klasy jestem bardzo wdzięczna autorce artykułu za zawarcie w nim wielu odpowiedzi na pytania, które sobie zadawałam. Uważam ten artykuł za bardzo pomocny.

    OdpowiedzUsuń
  39. Zgadzam się, że nauka jest bardzo ważna i trzeba się uczyć natomiast trzeba też korzystać z życia w wieku nastoletnim aby w przyszłości nie żałować i mieć co wspominać.

    OdpowiedzUsuń
  40. Jak najbardziej zgodzę się z autorem artykułu. Nauki jest naprawdę sporo i często zajmuje ona wiele czasu,ale kluczem jest systematycznie. Ale również hierarchizacja konkretnych przedmiotów. Wiadomo, że lepiej jest poświęcić trochę więcej czasu na przedmioty rozszerzone i naturalne niż uczyć sie wszystkiego na 100 procent.

    OdpowiedzUsuń
  41. "Nie samą książką człowiek żyje". Człowiek żyje rozumem, uczuciami i doświadczeniami i nie da się tylko kierować jednym z tych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  42. Post ciekawy i poruszający ważny temat. Myślę że wielu osobom może on otworzyć oczy.

    OdpowiedzUsuń