Międzynarodowy Dzień Pisarzy
Nie być bokserem, być poetą,
mieć wyrok skazujący na
ciężkie norwidy,
z braku muskulatury
demonstrować świat
przyszłą lekturę
szkolną...
w najszczęśliwszym razie
-
O Muzo. O Pegazie,
aniele koński.
(Wisława Szymborska)
Święto pisarzy jest obchodzone 3 marca. Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. PEN Club (z angielskiego: pen – pióro oraz skrót pierwszych liter słów: Poets, Essayists, Novelists) to stowarzyszenie, które zrzesza artystów na całym świecie, opowiada się za swobodną wymianą twórczości oraz przeciwko cenzurze. Jest organizacją niepolityczną i pozarządową, związaną z UNESCO. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN w 1925 roku i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski. Od 2010 roku funkcję tę pełni Adam Pomorski. W Polsce Światowy Dzień Pisarzy nie jest jeszcze świętem obchodzonym w szczególny sposób. Organizowane są wprawdzie spotkania autorskie oraz wieczory literackie, pisarzom jednak większą uwagę poświęca się w Światowym Dniu Książki, który obchodzimy 23 kwietnia .
Wiele osób myśli, że praca pisarza jest bardzo prosta. Nawet jedna z amerykańskich ankiet uznała ten zawód za jeden z najlepszych. Wcale tak nie jest. Często samo napisanie dobrego tekstu nie wystarcza. Autor musi się przecież naprawdę natrudzić, żeby swój utwór opublikować. Kiedy znajdzie się wydawca, zostaje jeszcze praca z redaktorem i korekta językowa. Później już z górki - spotkania autorskie i wywiady. Dorota Masłowska, autorka m.in. Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną, o pracy pisarza mówi tak: Pisanie to ciężka praca, wyniszczająca, okradająca. Siedzisz przy komputerze w przykurczu, w fizycznym napięciu, po wiele godzin w maksymalnym skupieniu. Zarobki naszych twórców też pozostawiają wiele do życzenia. Oprócz Wojciecha Cejrowskiego i Katarzyny Grocholi, żaden z nich nie może utrzymać się z pisania. Wydaje się jednak, że sama magia pisania rewanżuje wszystkie minusy tego zawodu. Oczywiście, wysiłek wszystkich artystów nie byłby nic wart, gdyby nie wierni czytelnicy. Chciałabym więc życzyć wszystkim ludziom pióra wytrwałości w pracy i weny twórczej.
A może i my – blogerzy – jesteśmy po trosze pisarzami? Na koniec mam dla Was zagadkę. Czyje to zdjęcia?
Weronika
Grafika:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaaNqXjsIHIBPRaoQRZcOPkRQ2LwgfPZKAwH3BEURKyHocXGs3ZeS4KYgrPde79o7z5_ti6Xf4150GdBRhgvzT5iS8OG5dS3lPdEwhcuqVrsK02Rl8yER80H3v-XMdcA7kBu-AleXW-pk/s400/k2a11.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/75/Edward_Stachura_3.jpg/167px-Edward_Stachura_3.jpg
http://i.wp.pl/a/f/jpeg/31801/s_mrozek_600.jpeg
Edward Stachura i Stanisław Mrożek oczywiście!
OdpowiedzUsuńBycie pisarzem to naprawdę coś wspaniałego. Mimo moich matematycznych zainteresowań od zawsze fascynowało mnie pisanie, sama nie piszę, ale uwielbiam czytać. Uwielbiam Stachurę i jego niepospolitość. Właściwie to mogłabym czytać wszystko gdybym tylko miała czas.
OdpowiedzUsuńZawsze możesz rozwijać swoje matematyczne zdolności równolegle z pisaniem, życie nie kończy się na matematyce ! Warto poświęcić część swojego czasu na coś pożytecznego, np. ratowanie świata.
UsuńNie warto poświęcac życia matematyce, przecież jest tyle wspaniałych rzeczy do zrobienia! UBERDELTA masz rację!
UsuńPopieram!
Pisanie to faktycznie ciężka sztuka, bo sama kilka razy zabierałam się do tego. Myślę, że pisanie nawet tych bezsensownych opowiadań ma sens skoro ktoś lubi pisać. Nie zawsze może to wychodzić, bo nie każdy ma do tego talent, ale myślę, że warto czasami stworzyć coś własnego.
OdpowiedzUsuńJa sama bardzo podziwiam pisarzy za ich cierpliwość i piękną twórczość.
Przede wszystkim pisanie powinno być pasją, a nie zawodem.
UsuńCzy pisząc pamiętnik, nie jesteśmy pisarzami? Wiadomo, że nie każdy z nas będzie kolejnym Szekspirem, ale czasami warto tworzyć dla samego siebie. Dla wielu przelewanie uczuć na papier okazuje się swego rodzaju terapią. Dużo łatwiej jest pisać o uczuciach, niż o nich mówić.
A patrząc na to z innej perspektywy, może wszyscy jesteśmy pisarzami? Każdy z nas pisze przecież historię swojego życia... :)
Pisanie powinno być pasją, ale osoba która poświęca mu cały swój czas musi na tym zarabiać. Oczywiście są osoby dla których pisanie jest tylko pasją, a szczytem marzeń wydanie własnej książki choćby w małym nakładzie (choć często będzie to lektura o wiele bardziej wartościowa niż niejeden bestseller), lecz pisarze którzy żyją z tego, oprócz pasji muszą się także z tego utrzymać.
UsuńPierwszą postacią jest Edward Stachura, drugi pan to Stanisław Mrożek.
OdpowiedzUsuńZdaje się, że współcześnie nie do końca doceniamy pisarzy. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że ich praca wciąż odgrywa niezwykle ważną rolę, nawet w kręgu kultury masowej. Fundamentem każdego filmu jest przecież scenariusz, który ktoś musiał napisać. Również naszych ulubionych piosenkarzy, piszących słowa do swoich utworów, możemy śmiało zaliczyć do grona pisarzy. ;)
Pisarz to faktycznie trudny zawód. Według mnie do pisania trzeba mieć serce i niekończącą się wyobraźnię ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję wszystkim pisarzom!
Trud pisarza każdemu pisarzowi wynagradza widok jego książki na półce, spotkania z czytelnikami, a także w przypadku bestsellerów adaptacja filmowa własnej powieści. Moim zdaniem najlepszą adaptacją filmową książki jest "Zielona Mila", polecam.
UsuńJa również myślę tak samo!!!
UsuńPrzez cały film płakałem.
O takich dniach powinno się pamiętać, uważam że są potrzebne. Dlaczego o Dniu Kobiet, czy Dziecka zawsze pamiętamy, a o takim święcie jak Dzień Pisarzy, mało kto słyszał?
OdpowiedzUsuńZgadzam się również z tym, że praca pisarzy jest bardzo trudna, ponieważ bardzo ciężko jest napisać i wydać coś co trafi w gusta odbiorców.
Zgadzam się z faktem, iż pisanie nie jest rzeczą łatwą. Jednak jeśli ktoś kocha to, co robi, to oczywiście rekompensuje wszystkie inne niedogodności...
OdpowiedzUsuńWspaniały post!
OdpowiedzUsuńUwielbiam czytać. Podziwiam wszystkich autorów: książek, poezji, felietonów czy postów na blogu. To niezwykle trudne stworzyć coś co dla innych będzie miało wartość. Trafić do innych ludzi to jest bardzo trudna sztuka.
Z drugiej jednak strony w dzisiejszych czasach w dobie internetu zanika ta magiczna ulotność słów. Ludzie często piszą coś, żeby napisać. To chyba nie o to w tym jednak chodzi. W słowa trzeba przelać cześć siebie, wtedy mają one prawdziwą wartość. A więc nie bójmy się, że ktoś nas wyśmieje, PISZMY! W internecie najlepsze jest to, że można być anonimowym.
Oczywiście podziwiam obydwu panów ze zdjęć, szczególnie Edwarda Stachurę.Autorzy tekstów piosenek także mnie zachwycają: Agnieszka Osiecka czy Katarzyna Nosowska. Do pisania potrzebna jest nieprzeciętna wrażliwość, a te dwie kobiety to prawdziwe unikaty!
Pozdrawiam wszystkich miłośników pisania i czytania!
OdpowiedzUsuńCieszę się, że tak wspaniali artyści jak pisarzem mają również swoje święto. Nie słyszałam o nim nigdy wcześniej.
Zgadzam się, z tym że praca pisarzy jest ogromnym trudem, ale myślę że także niebywałą przyjemnością. Jakie to musi być wspaniałe uczucie być autorem dzieł, docenianych przez czytelników. Z pewnością bezcenne uczucie! Podziwiam i zazdroszczę wszystkim pisarzom!
Każda praca może przynosić przyjemność, jeśli pisanie jest dla kogoś pasją, nie będzie zważał na trud, jaki musi włożyć w pisanie :)
UsuńOj, pisanie to nie jest łatwa praca. Jeżeli ja miałabym przysiąść i napisać książkę chyba bym za tysiąc lat tego nie zrobiła, ze względu na nadmiar pomysłów :) Ewentualnie gdyby to było kilka książek..... :)
OdpowiedzUsuń"Wpadnę tam na chwile, zanim spuchnie atmosfera.
OdpowiedzUsuńWódki dwie wypije, potem cicho się pozbieram.
Wyjdę na ulice, przy fontannie zmoczę łeb.
Wyjdę na przestworza, przecudowny stworze wiersz."
Dla mnie takie dzieła są wspaniałe!
Tak prawdziwe, niezwykłe...
Bycie pisarzem, tworzenie to tak trudny kunszt!
Gdyby nie wszystkie obowiązki jakie spadają na nas- uczniów, z pewnością spędziłabym o wiele więcej czasu z książką w ręku!
Zawszę będę szanowała takich nieprzeciętnych ludzi jak pisarze.
Miłośników Stachury zachęcam do posłuchania piosenek zespołu "Stare Dobre Małżeństwo".
kochana 4 18 ! koncert SDM był w Zamościu w niedzielę !
UsuńDo pisania, tak jak do wielu innych zwodów, trzeba mieć powołanie, tylko ludzi obdarzeni talentem zdolni są przekonac czytelników do swojej twórczosci. Należy o tym pamietać i ich doceniać.
OdpowiedzUsuńNie każdy pisarz obdarzony talentem przekona swoich czytelników, inni wykorzystując popularność swojej pierwszej książki będą tworzyli beznadziejne powieści, które i tak się sprzedadzą, ze względu na głośne nazwisko. Czasami talent to za mało, trzeba wiedzieć kiedy skończyć.
UsuńEdward Stachura i Stanisław Mrożek !! :D
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc pierwszy raz spotkałam się ze świętem pisarzy.. ;) Uważam , że jest to bardzo trudny zawód. Lekarz czy inżynier nie ma tego strachu ze jego dzieło nie przypadnie do gustu tysiącom czytelników
OdpowiedzUsuńOczywiście bycie pisarzem jest bardzo trudną pracą, jednak lekarz czy inżynier martwi się raczej tym, czy jego dzieło nikogo nie zabije, nie zastanawia się, czy stanie się przez to sławny. Mamy święto pisarzy, którzy tworzą fantastyczne światy, lecz czy nie powinniśmy także pamiętać o tych, którzy tworzą naszą codzienność.
Usuńmoją ulubioną poetką zdecydowanie jest Wisława Szymborska ;)
OdpowiedzUsuńPolecam twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, na początek nawet w wersji muzycznej - Kult - Śmierć Poety
UsuńWisława Szymborska ? Kobieta, która całym sercem popierała komunistyczny reżim i popełniła takie dzieła jak "Robotnik nasz mówi o imperialistach", "Wstępującemu do Partii", "Na powitanie budowy socjalistycznego miasta" oraz teksty wychwalające Bieruta, Lenina czy Stalina. O samym towarzyszu Leninie napisała, że jest "nowego człowieczeństwa Adam". Na dodatek pani Wisława jak i pan Sławomir Mrożek podpisali tzw. "apel krakowski" z 1953 r. tym samym pochwalili działania komunistycznego rządu, który skazał trzy niewinne osoby na śmierć a wiele innych wtrącił na dożywocie do więzienia. Pani Szymborska i pan Mrożek nigdy nie przeprosili za swoje czyny... a na dodatek przyjęli tytuł honorowego mieszkańca Krakowa...
Usuńhmm.. tak sobie myślę.. pisarzem nie może zostać kaażdy, lekkosć w pisaniu i przede wszystkim wyobraźnia są najważniejsze w tym zawodzie :D
OdpowiedzUsuńW dzieisjszych czasach prawdziwa twórczosć nie jest docenaina, zwłaszcza jeśli chodzi o honoraria, co często zniechęca pisarzy do tworzenia. Promowanie są teksty trafiajace do ogółu, a prawdziwa sztuka jest skrywana na dnie szuflady ze względu brak mozliwości czerpanai z niej dochodów. Nalezy zachęcać młodzież do siegania do klasyki literatury zamaist ksiażek nie zawierajacych żandego przesłania, czytanych wyłącznie dla rozrywki.
OdpowiedzUsuńBal już jutro!
OdpowiedzUsuńSuknia gotowa...przygotowania w toku...
Podobno Wokulski również dostał zaproszenie od księcia, więc możliwe, że się na tym balu spotkamy...
Trochę się tego boję. Od tak dawna nie widzieliśmy się, że nie wiem, czy on mnie jeszcze pamięta, czy mnie w ogóle rozpozna?
A co, jeśli nie?
Otóż nie będę o tym myśleć!
Zamierzam się dobrze bawić, tak czy inaczej. Będe kontenta jeśli spotkam jakiegoś pisarza. Może dane mi będzie świętować razem z nim jego święto ?
Witaj piękna pani ! Czy pozwolisz, abym oprowadził Cię po swojej pustyni i puszczy ? Wokulski już nie pamięta o pani nieziemskiej urodzie, ostatnio przejawia dziwne zainteresowania pociągami.
UsuńJuż po balu. Wokulski nie zwrócił na mnie wcale uwagi. A czy ty Henryku Sienkiewiczu będziesz chciał być powiernikiem moich tajemnic ?
UsuńNic dziwnego, Wokulski po wizycie w Paryżu poznał swoje drugie oblicze, teraz rozmarzonym wzrokiem spogląda na księcia. Podobno nawet zaczął planować wyjazd do Holandii, aby być prawdziwym sobą. Piękna Izabelo, moim skrywanym marzeniem jest być twoim powiernikiem, muszę tylko pożegnać się ze Stasiem i Nel, zanim zacznę poświęcać się tylko Tobie.
UsuńCzy chciałbyś o Henryku podróżować ze mną do Francyji ?
UsuńBycie pisarzem jest naprawdę trudnym zawodem, niektórzy mimo talentu nigdy nie zdobędą sławy na jaką zasługują, zwłaszcza teraz, gdy coraz mniej osób sięga po literaturę. Powinniśmy docenić poświęcenie pisarzy, dzięki któremu mamy okazję poznać wiele wspaniałych historii.
OdpowiedzUsuńcieszę się niezmiernie, ze ktoś poruszył ten temat. Bycie pisarzem to nie lada wyzwanie.
OdpowiedzUsuńPozdrowienia od fanów książek.
Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego święta!
OdpowiedzUsuńJestem zachwycona to raj dla nas moli książkowych i naszych guru!
Pozdrawiam wszystkich maniaków czytania!
Uwielbiam czytać!
OdpowiedzUsuńDo pisania nie nadaje się każdy, tylko wybrańcy, którym my zwykli ludzie możemy tylko zazdrościć i podziwiać ich!
Sam pisuję wiersze, najczęściej miłosne. Pozwala mi to uwiecznić swoje uczucia do koleżanek! Często startuje w konkursach, nie tylko poetyckich, ale także literackich. Niestety nigdy nie udało mi się zdobyć nagrody w "miesiącu opowiadań". Może ludzie nie rozumieją mojej sztuki?? Czy poradzicie mi coś koledzy-pisarze?
OdpowiedzUsuńArtysto! Nie poddawaj się, uwierz w to, że możesz w życiu wiele osiągnąć, jestem pewna, że twoje wiersze zachwyciłyby niejedną kobietę. Nie ukrywaj swojej twórczości przed światem, zbliża się dzień kobiet, a wiec i szansa podbój serc koleżanek. Życzę powodzenia!
UsuńGdyby to było takie proste!!! Niestety koleżanki nie doceniają mojej twórczości. Czy to źle, że każda otrzymuje ode mnie pamiątkę? Dzięki mnie mogą żyć wiecznie!!! Oczywiście w mojej poezji...
UsuńTo, że wydanie czegokolwiek jest naprawdę trudnym zadaniem wiem od mojego kolegi, który uczy się w Lublinie i także pisze wiersze. Kiedy był już bardzo blisko debiutu w kwartalniku "Akcent", okazało się, że to czasopismo zbankrutowało...
OdpowiedzUsuńBycie pisarzem jest na prawdę ciężką pracą. Wielkie słowa uznania dla tych osób szczególnie w dzisiejszych czasach. Czasach, w których człowiek rzadko sięga go lekturę.
OdpowiedzUsuńten dzień będę świętować wspominając wspaniałego Jana Henryka Dąbrowskiego
OdpowiedzUsuńPisarzom należy się największy szacunek wśród artystów. Bo co może być trudniejszego od napisania powieści (nawet takich jak Coelho), która jest tak skomplikowaną figurą logiczną, że żaden Einstein ani Heisenberg nie potrafiliby ogarnąć ogromu tego zjawiska.
OdpowiedzUsuń"Wiele osób myśli, że praca pisarza jest bardzo prosta." Jeśli dzieła pisarza są bardzo dobre i otrzymują uznanie wśród czytelników to nie znaczy, że sam autor nie natrudził się podczas jego pisania. Doceńmy ich wysiłek i ciężką pracę ponieważ absolutnie na to zasługują.
OdpowiedzUsuńDoceniam wszystkich pisarzy, którzy tworzą mądre oraz ciekawe książki. Jest to bardzo ciężki zawód i czasami dziwię się skąd biorą swoje genialne pomysły. Bez nich świat byłby o wiele nudniejszy.
OdpowiedzUsuńUwielbiam Wojciecha Cejrowskiego! :D
OdpowiedzUsuńRównież go uwielbiam.;)
UsuńCzy pisarz to trudny zawód? Z pewnością tak. Mi jest czasem ciężko ułożyć jakieś sensowne zdanie żeby miałoby ręce i nogi, a co dopiero napisać cały utwór, który ma zachwycić wielu ludzi. Osobiście podziwiam petów za ich wielką wyobraźnie.
OdpowiedzUsuńPraca pisarzy powinna być doceniana, mało kto może tworzyć tak piękne historie, zawód pisarza powinien być tak samo doceniany jak inne, choc z uwagi na spadek czytelnictwa jest on ostatnio zaniedbywany.
OdpowiedzUsuńMimo nowych form kultury jakie wytworzyły się w XX wieku (film, radio, ogólnodostępna muzyka) za najpiękniejszą z nich nadal uważam literaturę, która stanowi trzon wielu cywilizacji jako ich dorobek duchowy. Nie powinniśmy przestawać czytać książek, jest to cenne źródło wiedzy. Mam nadzieję, że pisarz nigdy nie stanie się wymarłym zawodem, jak stało się to między innymi z obsługą kieratu po zniesieniu niewolnictwa.
OdpowiedzUsuńNapisanie dobrej książki, wbrew pozorom nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Trzeba więc doceniać naprawdę ciężką pracę ludzi, dzięki którym możemy miło spędzić czas czytając książkę. Takie święto to naprawdę bardzo dobry pomysł.
OdpowiedzUsuńChoć nie przepadam za wierszami (o wiele bardziej wolę opowiadania pełne akcji), uwielbiam teksty Haliny Poświatowskiej, a w szczególności ten:
OdpowiedzUsuń"Kiedy umrę kochanie
gdy się ze słońcem rozstanę
i będę długim przedmiotem raczej smutnym
czy mnie wtedy przygarniesz
ramionami ogarniesz
i naprawisz co popsuł los okrutny
często myślę o tobie
często piszę do ciebie
głupie listy - w nich miłość i uśmiech
potem w piecu je chowam
płomień skacze po słowach
nim spokojnie w popiele nie uśnie
patrząc w płomień kochanie
myślę - co się też stanie
z moim sercem miłości głodnym
a ty nie pozwól przecież
żebym umarła w świecie
który ciemny jest i który jest chłodny."
Czyż nie jest piękny, mimo że pełen smutku?
Zdjęcia przedstawiają oczywiście Edwarda Stachurę i Stanisława Mrożka. Pisanie nie jest rzeczą łatwą, o czym przekonałem się osobiście tworząc moje pierwsze opowiadania oraz wiersze. Tak jak autorka tekstu pisze: samo pisanie nie jest rzeczą trudną, komplikacje tworzą się, gdy chcemy nasze dzieło komuś pokazać. Jeśli jest się nowym pisarzem, nikomu nieznanym, trzeba się mocno natrudzić, żeby przekonać wydawców do publikacji. Z drugiej strony pisarza może zżerać strach: może ludziom się to nie spodoba? może powinienem to napisać inaczej? Nie, praca pisarza zdecydowanie nie jet łatwa
OdpowiedzUsuńPisarze,zwłaszcza debiutujący,rzadko kiedy są tak doceniania jak być powinni.Niby lekka "robota" ,ale czemu ,skoro opinia taka krąży,nie mamy wszędzie samych pisarzy ? Wbrew pozorom ciężko się z tego utrzymać nawet dobrym pisarzom.Doceńmy więc twórców poezji i ich dzieła zamiast być zazdrosnym z powodu ich "lekkiej" pracy.
OdpowiedzUsuńW zupełności się z tobą zgadzam! Obecnie nie patrzy się na talent pisarski. Przepraszam, ale idioci, którzy próbują rządzić krajem zarabiają więcej niż poeta, który mógłby zmienić wiele w naszym życiu i wnieść do niego nowy punkt widzenia. Jednak nie chodzi o same pieniądze. Uważam, że poetom to nie przeszkadza. Liczy się dla nich wyrażenie swoich emocji, wrażeń w postaci doskonałej lektury. Należy, więc szanować cudzą pracę.
UsuńPrzykre jest to, że polscy pisarze tak mało zarabiają. W porównaniu z zagranicznymi artystami wypadamy bardzo blado! A tak naprawdę każdy z nas codziennie spotyka się z twórczością, tak zwanej "lekkiej" pracy. Uważam, że nie potrafimy docenić prawdziwej duszy artystycznej ludzi posiadających talent.
OdpowiedzUsuńmam pytanie nieco odbiegające od tematu ale potrzebuję pomocy a nie wiem, gdzie spytać... ile trzeba mieć punktów mniej więcej żeby się dostać do I LO coś ok. 130 więcej/mniej ?
OdpowiedzUsuńTo zależy jak pójdą testy gimnazjalne osobom które chcą się dostać do I LO. Również od tego do jakiej klasy chce się iść. Do matematyczno-fizycznej trzeba więcej punktów niż do klasy humanistycznej bo zazwyczaj do tej pierwszej jest więcej chętnych.
UsuńZapraszam na Dni Otwarte 15 marca ;) Na pewno znajdzie się ktoś kto z chęcią z Tobą porozmawia na temat punktów oraz wyboru profilu :)
mnie interesuje biol-chem raczej :) wybieram się właśnie!
Usuńwłasnie ja spodziewam się ok. 130 i nie wiem czy mam szanse.. chociaż z egzaminem może być różnie
Nie jestem w biol-chemie ale na Dniach Otwartych możesz pójść do sali gdzie będzie prezentowana ta klasa i na pewno się dowiesz ile potrzeba punktów ;)
UsuńI oczywiście nie zapomnij zabrać ze sobą jak najwięcej znajomych! :)
UsuńMoże jakiś post zachęcający do przyjścia na Dni Otwarte I LO? :)
OdpowiedzUsuńPopieram.;)
Usuńpopieram!!!
Usuńrównież popieram ;)
Usuńpopieram także!
UsuńZbliżają się dni otwarte, wiele osób jest zainteresowanych naszą szkołą, wiele może się jeszcze do niej przekona ;) Proponuję napisać jakiś post o dniach otwartych, zareklamować naszą szkołę czy coś ;) Może trochę głupio piszę, ale chciałam tylko wyrazić swoją skromną opinię.
OdpowiedzUsuńZ poważaniem
Pani Anonim
Piszesz, że ''wiele osób myśli, że praca pisarza jest prosta''. Sama często mam problem z napisaniem wypracowania na zadany temat, chociaż nie uczę się źle. Chyba każdy ma w swoim życiu taki moment, że wymyśla sobie kim będzie w przyszłości i na pewno wymyśli sobie również jakiś "spokojny" zawód. Muszę przyznać, że sama chciałam zostać pisarką ;) Starałam się pisać na początku jakieś opowiadania i dobrze wiem, że nie jest to łatwe, chociaż moja opinia to tylko opinia amatora. Na początku zawsze jest ciężko i ktoś kto próbował "zostać pisarzem" na pewno zdaje sobie z tego sprawę ;) Myślę jednak, że tak naprawdę żadna praca nie jest prosta, nawet praca sprzątaczki szkolnej lub pani ekspedientki w sklepie.
OdpowiedzUsuńOdpowiedź na twoje pytanie - oczywiście, że w pewnym sensie jesteście pisarzami ;)
Sam czasem piszę wiersze,fraszki,sonety,a nawet treny czy ostatnio poezję śpiewaną.Nie mam na to wiele czasu,ale zawsze staram się coś "skrobnąć" do swojego kajetu.Moim marzeniem jest wydać niewielki tomik za rok w moje 18 urodziny w ilości kilku egzemplarzy.Później może wydam więcej swoich dzieł,ale nie chodzi o to,aby mieć napisane i tworzyć poezję szufladową-chciałbym,żeby moja twórczość miała choć kilku odbiorców.Wiem,że dużo mi jeszcze brakuje,ale "jakoś" staram się rozwijać skrzydła.
OdpowiedzUsuńJest wielu niedocenianych pisarzy współczesnych, na których warto zwrócić uwagę. Zachęcam do poszukiwań nowych aspiracji w literaturze polskiej ostatnich lat.
OdpowiedzUsuńCzęsto zapominamy o perłach, zachwycając się diamentami...
Podziwiam pisarzy. Muszą mieć bardzo bogaty język. Często poprzez swoje prace kształtują nam zdanie na różne tematy. Z czasem stają się wzorem dla czytelników. Dzięki nim poznajemy nowe słowa i zaczynamy bogacić swój język w nie, ale też w zasady gramatyczne. A więc jak najwięcej czytajmy!
OdpowiedzUsuńSama kilka miesięcy temu pisałam własne opowiadania. Jak wiadomo nie każdy ma do tego, że tak powiem smykałkę.By pisać opowiadania trzeba jakoś czytelnika zachęcić np. wątkiem czy też postaciami. Myślę, że jest coś we mnie z pisarza, gdyż lubię obszernie odpowiadać na pytania, które wymagają bym pokazała co o czymś myślę. Lubię sprawiać, by ludzie zobaczyli jak to wygląda z mojego punktu widzenia ;)
OdpowiedzUsuń