19 października 2024

Literackie fascynacje

 

 Dlaczego  i  co czytam?

 

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.

(Wisława Szymborska)

 

XXI wiek. Jacy jesteśmy? Z  jednej strony zachwycamy się postępem technicznym, uważamy się za ludzi światłych, z drugiej jednak znaczna część z nas ma kłopoty ze zrozumieniem czytanego tekstu, właściwym  doborem  słów, ze słabo rozwiniętą wyobraźnią, a nawet ze zwykłym komunikowaniem się z innymi. Brakujące  słowa  zastępujemy emotikonami, które wyrażają również nagromadzone w nas emocje. Nie potrafimy werbalizować  własnych myśli – prawdopodobnie z powodu braku umiejętności oraz niedostatków wiedzy.

Nasuwa się bezsporny wniosek, że należy czytać. Książki, niezależnie od ich rodzaju (naukowe, lektury szkolne, różnego typu powieści, reportaże …), wprowadzą  nas  w świat treści,  obrazów, a także zapoznają z bogactwem słów. Czerpane z książek słowa  i emocje wpływają na rozwój człowieka, a więc i  ułatwiają wypowiadanie się (w różnych sytuacjach). Tymczasem łatwiej spotkać tych, którzy nie czytają niż miłośników książek. Trudno się potem dziwić, że nie potrafią sensownie i bezbłędnie mówić  lub pisać. Dlaczego czytam? Odpowiedź jest oczywista! Ponieważ lubię czytać i chcę się rozwijać. Dzisiaj krótko opowiem o dwu ostatnio  przeczytanych książkach.

„Teraz ja! Czyli  jak zbudować poczucie własnej wartości” Sue Atkinson. Polecam tę książkę, ponieważ w ciekawy i mądry sposób  porusza temat budowania i umacniania swojej wartości osobistej. Jest ona  szczególnie  interesująca dla osób  z niską samooceną. Takich, które mówią o sobie: „jestem beznadziejny’’,  „nic mi się nie udaje”, „jestem bezwartościowy”, „moje życie jest bez sensu”. Autorka uzasadnia, że takie myślenie może mieć negatywne skutki. Przedstawia  również różne wskazówki i ćwiczenia, które mogą pomóc. Niewątpliwie samo przeczytanie bez głębszej refleksji nic nie da. Niska samoocena i nabieranie wiary we własne możliwości to mozolny, skomplikowany oraz powolny proces. Niemniej jednak uważam, że książka jest przydatna, zwłaszcza gdy wykonuje się zawarte w niej ćwiczenia i podąża za zawartymi  w niej wskazówkami. Może ktoś sięgnie po tę książkę?

„Tego lata stałam się piękna” Jenny Han. Bardzo polubiłam tę książkę, która jest częścią trylogii opowiadającej o nastoletniej Belly. Dziewczyna (wraz z mamą i  starszym bratem Stevenem) każdego roku spędza wakacje  w domku należącym do przyjaciółki rodziny. Miejsce przy plaży jest piękne i magiczne, ale  ciekawie    również przedstawione uczucia młodych ludzi. Czy tego (tytułowego) lata coś się zmieni? Czy Belly wyzna swoje uczucia? Czy może pojawi się ktoś nowy, kto skradnie jej serce? A może zdarzy się coś, co zmieni wszystko? Jeśli ktoś lubi takie klimaty, zachęcam do lektury książek Jenny Han.

XXI wiek. Książki są wszędzie. Mamy łatwy dostęp do książek  i to w różnych postaciach: papierowej,  PDF  czy audiobooków. Najbardziej powszechna jest forma papierowa, istnieje więc  wiele bibliotek, księgarń, antykwariatów i coraz więcej kafejek, które mają w swojej ofercie półkę z książkami. Książki papierowe są również na półkach w supermarketach, w punkach  Kolportera,  a także w miejscach zwanych „Przeczytaj i oddaj”  (na przykład przy przystankach autobusowych). Są książki dostępne w formie  PDF -  można je kupować i wypożyczać przez Internet. Są osiągalne w internetowych księgarniach, jak również w tradycyjnych książnicach. Wreszcie,  mamy  książki w postaci  audiobooków (czytanych przez jednego lektora lub wielu, z oprawą muzyczną lub bez). Istnieją także portale czytelnicze, które pomagają  wejść  w świat książek, na przykład: goodreads.com;  lubimyczytac.pl – wystarczy tylko chcieć.

Czytanie książek jest niezwykle istotne i to na każdym etapie życia. Dlatego trzeba sięgać po książki i nie szukać wymówek  dla swojego lenistwa intelektualnego.  Jeśli telewizor może być elementem życia człowieka, to czemu nie audiobook?

Wiktoria

 

Grafika:

https://static.vecteezy.com/system/resources/previews/014/047/517/non_2x/beautiful-girl-reading-books-cozy-and-warm-illustration-vector.jpg

https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/128000/128918/352x500.jpg

https://coprzeczytac.pl/wp-content/uploads/2022/07/Tego-lata-stalam-sie-piekna-serial-na-podstawie-serii-Jenny-Han.jpg


21 komentarzy:

  1. Dziękuję za super artykuł.
    Należy czytać książki, bo czytanie nas wzbogaca w słowa, uszlachetnia, ułatwia wypowiadanie się. Dzisiaj mamy łatwy dostęp do książek, są wszędzie, nawet w internecie. Znajdźmy czas na czytanie, szczególnie teraz w długie jesienne wieczory. Ja lubię czytać i czytam, nie tylko lektury szkolne.
    Czytajmy, bo czytanie jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi i jest magicznym kluczem do odkrywania nowych światów.
    ,, Kto czyta książki, żyje podwójnie.''
    ,, Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.''

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzadko sięgam po książki motywacyjne, jednak polecam je tym, którzy mają tendencję do zaniżania swojej wartości. Te publikacje mają niezwykłą moc, by podnieść na duchu i dodać pewności siebie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję autorce za bardzo ciekawy artykuł.

    Książki nie tylko wzbogacają słownictwo i ułatwiają wypowiadanie się, ale mogą też poszerzać wyobraźnię czytelnika.

    Kilka cytatów o czytaniu i książkach:
    - ,, Nie ma nic bardziej magicznego niż czytanie. możesz żyć tysiące żyć i przeżyć nieskończoną ilość przygód, nie ruszając się z miejsca. " J.K. Rowling
    - ,, Czytanie to podróż; podróżujemy przez stronice książek tak, jak podróżujemy przez świat. " Anna Quindlen
    - ,, Książki to najcenniejsze skarby, jakie posiada człowiek. " L.M. Montgomery

    OdpowiedzUsuń
  4. Dopiero w te wakacje zaczęłam naprawdę bardzo lubić czytanie książek, dlatego z przyjemnością biorę udział w Czytelniczym Wyzwaniu. Ostatnio wypożyczyłam książkę "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Muszę przyznać, że wszystkie kryminały, które ostatnio przeczytalam, są ciekawsze niż nie jeden film.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uważam, że czytanie książek jest bardzo ważne szczególnie dla młodzieży. Sama bardzo lubię czytać książki o tematyce wojennej, ponieważ dzięki nim mogę się dowiedzieć, jak żyli inni podczas tych okrutnych lat okupacji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zauważyłam na samej sobie , że odkąd czytam więcej książek, moje słownictwo staje się bogatsze, łatwiej mi znaleźć synonimy niektórych wyrazów lub ułożyć dobre zdanie. Poprzez czytanie lektur szkolnych i omawianie ich na języku polskim wiem , na co zwracać uwagę przy ocenie dzieła.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wciąż w pełni zgadzam się z każdym słowem, które napisałam. Czytanie pozostaje dla mnie kluczowym elementem rozwoju osobistego i intelektualnego. Książki nie tylko poszerzają naszą wiedzę, ale również kształtują wyobraźnię i umiejętność wyrażania myśli. Nadal uważam, że warto sięgać po literaturę na każdym etapie życia, bo każda przeczytana książka wnosi coś cennego. Obecnie próbuję sięgać po literaturę bardziej wymagającą intelektualnie. Jestem w trakcie czytania „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza, która skłania do głębokich refleksji na temat wolności i kondycji ludzkiej.

    OdpowiedzUsuń
  8. Czytanie książek ma wiele korzyści. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i poprawia umiejętności komunikacyjne. Dodatkowo, pozwala na ucieczkę od codzienności i daje możliwość odkrywania nowych światów oraz perspektyw. Książki są świetnym sposobem na zabicie nudy, ponieważ przenoszą nas w różne światy i pozwalają na przeżywanie emocjonujących przygód. Dzięki nim możemy też poznawać nowe idee i kultury.

    OdpowiedzUsuń
  9. Książki nie tylko pobudzają i poszerzają wyobraźnię ale także nasze słownictwo , sama dobrze się o tym przekonałam rok temu, gdy zaczęłam więcej czytać . Łatwiej mi budować lepsze zdania czy wyszukiwać synonimów , a także książki pozwalają przenieść się na chwilę do innego świata co pozwala na przeżywanie różnych emocjonujących przygód , a także oderwanie się na moment od życia codziennego :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Od zawsze kochałam czytać książki. Nie dość, że rozwijają nasze słownictwo, wyobraźnię, sposób patrzenia na świat, to dodatkowo sprawiają mnóstwo przyjemności. Są niezwykle ważne w rozwoju każdej osoby. Sama najbardziej lubię kryminały, gdyż trzymają one nas w napięciu i niepewności, ale i młodzieżówki takie właśnie jak przedstawiona w artykule pozycja "Tego lata stałam się piękna".

    OdpowiedzUsuń
  11. Czytanie książek to mój sposób na odpoczynek. Rozwijam w ten sposób moją wyobraźnię i słownictwo.
    Regularnie wracam do dwóch książek: "Stowarzyszenie umarłych poetów" i "Mężczyzna imieniem Ove", są to najpiękniejsze książki jakie dotychczas czytałam. Z czystym sercem mogę je polecić.

    OdpowiedzUsuń
  12. "Pokój bez książek to jak ciało bez duszy." - Gilbert Keith Chesterton

    OdpowiedzUsuń
  13. Po przeczytaniu tego artykułu zaciekawiły mnie książki Jenny Han polecane przez autorkę, mimo że najbardziej lubię czytać książki kryminale. Fascynuje mnie literatura pełna tajemnic, strachu, która zmusza do refleksji i pobudza wyobraźnię.

    OdpowiedzUsuń
  14. „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.” – Kartezjusz

    OdpowiedzUsuń
  15. Uważam że ludzie , którzy są przeciwnikami czytania książek i czytanie nie sprawia im radości prawdopodobnie nie znaleźli swojego ulubionego gatunku. Warto próbować i otwierać się na nowe książki ,ponieważ możemy odnaleźć autora, bądź gatunek literacki, który sprawi że czytanie stanie się relaksujące i przyjemne, a nie męczące i nudne .

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny artykuł! Od dziecka uwielbiam czytać książki, przez co zauważyłam, że moje słownictwo staje się bogatsze, mam poszerzoną wyobraźnię i dowiaduję się ciągle nowych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

    OdpowiedzUsuń
  17. „Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia dla ciała”. – Joseph Addison

    OdpowiedzUsuń
  18. Muszę przyznać że czytanie książek jest czynnością bardzo zaniedbywaną w dzisiejszym świecie, w którym ludzie albo nie mają czasu na chwilę dla siebie z książką w ręku albo wybierają łatwiejsze i często bardziej angażujące formy rozrywki no seriale wątpliwej jakości. Osobiście uważam że sięganie po jakiekolwiek książki nawet popularną beletrystykę i tak jest świetne, ponieważ poszerza naszą wyobraźnię, zachowuje dobrą kondycję mózgu i poszerza zakres słownictwa co ułatwia m.in wypowiadanie się i komunikację z innymi.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawy artykuł! Od dziecka czytam książki dzięki czemu mam o wiele bardziej rozbudowane słownictwo.Uważam, że kształtuje one człowieka a zarazem uczą i bawią.Na lekcji omawialiśmy ostanio satyry Ignacego Krasickiego ,większość jego utworów wierna była zasadzie "uczyć bawiąc" i jestem tego samego zdania.

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo ciekawy i motywujący do czytania artykuł. Książki poszerzają naszą wiedzę i zasób słownictwa. Bardzo chętnie czytam książki, które poszerzają moją wiedze i zainteresowania.

    OdpowiedzUsuń
  21. Czytanie książek to wartościowa forma relaksu która niesie ze sobą wiele korzyści. Dla wielu osób czytanie może wydawać się nudne czy monotonne , uważam że wynika to z tego że niektórzy nie znaleźli jeszcze w swoim życiu ulubionego gatunku, uważam że dla każdego znajdzie się książka która go zaciekawi.

    OdpowiedzUsuń