Warto czytać literaturę piękną!
Książka jest największym dobrem człowieka.
Rozszerza świadomość ludzką,
stwarza sojusz człowieka z człowiekiem,
łączy, budzi, niepokoi […]
(Emil
Zegadłowicz)
Czytanie książek rozwija naszą wyobraźnię. Pomaga wykorzystać wolny czas w produktywny sposób. Dzięki temu możemy przenieść się myślami w świat przedstawiony w książce i utożsamić z bohaterami historii. Jest wiele rodzajów dzieł, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Każdy z nas czyta inne gatunki książek. Jedni lubią czytać o postaciach fantastycznych, drudzy o wydarzeniach historycznych, a jeszcze inni preferują traktaty filozoficzne. Warto jednak zwrócić uwagę na literaturę piękną, której celem jest oddziaływanie na zmysły i emocje człowieka.
W dzisiejszym artykule chciałabym skupić się na tym, jak niezwykła jest literatura piękna i przekonać, że warto ją czytać. Określenie „literatura piękna” wprowadzono w 1. połowie XVIII wieku. Oznaczało ono wtedy gatunki poetyckie, oratorskie, retoryczne, prozę epistolarną i historiograficzną. Od 2. połowy XVIII wieku literatura piękna oznacza dział piśmiennictwa o dominującej funkcji estetycznej, w opozycji do typów wypowiedzi informacyjnych, dydaktycznych, naukowych, publicystycznych – podaje encyklopedia PWN. Dzieła literatury pięknej charakteryzują się wyszukanym słownictwem i dobrze opracowaną fabułą, a także skłaniają czytelnika do zadumy. Mają w sobie coś niezwykłego, coś, co zachęca do dalszego czytania. Literatura piękna jest pisana stylem artystycznym i ma dawać człowiekowi przyjemność, a ona z kolei powinna prowadzić do refleksji nad opisywanymi zagadnieniami. Odłamem literatury pięknej jest proza fabularna, zwana beletrystyką. Są to utwory literackie (powieści, opowiadania, nowele) o różnorodnej tematyce, pisane prozą lub wierszem. Ich celem jest nauka wartości. Przykładem takiego dzieła jest powieść Bolesława Prusa- „Lalka”. Na literaturę piękną składa się wiele wspaniałych dzieł. Wiele z nich, np. „Antygonę” Sofoklesa czy „Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego, omawiamy na lekcjach języka polskiego.
Warto czytać literaturę piękną! Dlaczego to jest tak istotne? Korzyści jest wiele. Po pierwsze, opisy miejsc, wydarzeń, bohaterów są szczegółowe i rozbudowane, przez co łatwiej wyobrazić sobie przedstawioną akcję. Poza tym autorzy ukazują ludzkie doświadczenia, a czytelnik może się z nimi utożsamiać lub polemizować. Ta czy owak, angażuje własne emocje. Literatura piękna jest pisana bogatym, wyszukanym słownictwem, dzięki czemu czytelnik ma szansę dostrzec urodę ojczystego języka oraz wzbogacić własną mowę. W dziełach beletrystyki bywają również odzwierciedlone tradycje przedstawianych społeczeństw, co również wzbogaca czytelnika. Wiele dzieł literackich zawiera głębokie refleksje oraz nauki moralne. Dzięki temu czytelnik zyskuje nową perspektywę na życie oraz może wykorzystać mądrość zawartą w doświadczeniach bohaterów.
Jest bardzo wiele ciekawych książek, które wato przeczytać. Ja zwrócę uwagę na dwie, z którymi się ostatnio zetknęłam i które polecam. Jedną z nich jest powieść Gerbranda Bakkera pod tytułem „Na górze cisza”. Bohaterem jest holenderski rolnik, a opowieść o nim staje się punktem wyjścia do refleksji nad życiem, samotnością, o próbach radzenia sobie ze stratą. Ta powieść bardzo mnie zaciekawiła, pozwoliła inaczej spojrzeć na otaczający mnie świat. Jest niezwykle w interesująca, między innymi dzięki dokładnym oraz barwnym opisom, które przenoszą do przedstawianych miejsc i wydarzeń. To jedna z tych książek, którą czyta się w napięciu i niepewności, co się wydarzy, jak potoczą się losy bohaterów, jak zakończy się akcja.
Kolejną książką z gatunku literatury pięknej jest powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. To literatura piękna z domieszką kryminału. Opowiada historię życia Kyi Clark, dziewczyny wychowanej w dziczy, ale porusza też temat ludzkiej natury, odosobnienia, miłości i przyrody. Autorka opisuje skomplikowane relacje społeczne oraz uświadamia, jak wielkie wyzwanie stanowi bycie niezrozumianą oraz samotną postacią. Czytelnik znajdzie w utworze elementy dramatyzmu i tajemniczości. Zachęcam do lektury tej książki.
Literatura piękna skupia się na estetyce języka, głębokim zrozumieniu ludzkiej natury i odkrywaniu różnych aspektów jego życia. Czytanie literatury pięknej rozwija umiejętności językowe, krytyczne myślenie, inspiruje, porusza i kształtuje spojrzenie na świat. Warto więc czytać literaturę piękną!
Martyna
Grafika:
https://butterflybooks.co.uk/wp-content/uploads/2022/02/buttbooks-copy-768x538.png
https://a.allegroimg.com/s360x360/1e4fd0/ec98a35a4036bce47b35f4cb6a1f
https://cf-tk.statiki.pl/images/large/305/9788382897890.jpg
„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”.
OdpowiedzUsuńMyśl Carlosa Ruiza Zafóna dedykuję zwłaszcza tym, których nudzą książki.
Uwielbiam czytać książki, dzięki nim poznaje wiele historii, które pobudzają wyobraźnię i umilają czas. Mimo że czytam różne rodzaje książek, to na literaturę piękną też zwracam uwagę i przyznam, że bardzo mi się podoba.
OdpowiedzUsuńMiałem do czynienia z kilkoma książkami reprezentującymi literaturę piękną i czytanie ich było bardzo ciekawym doświadczeniem. To jak niektórzy autorzy potrafią zachwycić samym językiem w swojej prozie jest niesamowite. Jeżeli chodzi o przykłady książek opisanych w artykule, to słyszałem już wcześniej wiele dobrego o "Gdzie śpiewają taki" Delii Owens - myślę, że w niedalekiej przyszłości zacznę czytać tę książkę.
OdpowiedzUsuń"Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra".
OdpowiedzUsuńHenryk Sienkiewicz
Moją największą pasją jest czytanie szczególnie kryminałów lub książek psychologicznych ponieważ dzięki nim mogę zrozumieć czym kieruje się człowiek w poszczególnych sytuacjach.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem czytanie ma wiele zalet. Rozwija fantazję i wyobraźnię. Sprawia , że stajemy się wrażliwsi na potrzeby innych. Czytanie pozwala zmniejszyć stres i poprawia humor.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię literaturę piękną. Jest ona bardzo ciekawa i daje mi wiele do myślenia. Już od jakiegoś czasu myślę, aby przeczytać książkę tego gatunku. Lecz teraz, po przeczytaniu tego artykułu, wiem, że będzie nią "Gdzie śpiewają raki"!
OdpowiedzUsuńBardzo lubię literaturę piękną. Jest ona bardzo ciekawa i daje mi wiele do myślenia. Już od jakiegoś czasu myślę, aby przeczytać książkę tego gatunku. Lecz teraz, po przeczytaniu tego artykułu, wiem, że będzie nią "Gdzie śpiewają raki"!
OdpowiedzUsuńUważam, że artykuł stanowi zachętę do czytania literatury pięknej i przekonuje o jej niezwykłym znaczeniu dla naszego rozwoju osobistego. Dziękuję, za tak wartościowy post!
OdpowiedzUsuńCzytam dość sporo książek, jednak literatura piękna nie przypadła mi do gustu. Dużo słyszałam o książce,, Gdzie śpiewają raki'' i panują ja przeczytać, może to właśnie ona będzie przełomowa książka która przekona mnie do niesamowitości literatury pięknej.
OdpowiedzUsuńCzytałam już książkę ,, Gdzie śpiewają raki" i jest ona według mnie piękna, wzruszająca i bardzo smutna. Kunszt literacki, bardzo dopracowany styl. Ponadto oglądałam film nagrany na podstawie wcześniej wspomnianej już książki i bardzo zachęcam do obejrzenia! Jednak artykuł ten zachęcił mnie do przeczytania ,,Na górze cisza".
OdpowiedzUsuńPo literaturę piękną sięgam bardzo rzadko, częściej czytam powieści fantastyczne, lubię oderwać się od rzeczywistości i przenieść w inny świat.
OdpowiedzUsuńUważam, że literatura piękna jest bardzo ciekawym i fascynującym gatunkiem literackim. Autorka wpisu bardzo mnie zaciekawiła książkami które według niej warto przeczytać. Na pewno sięgnę do tych książek!
OdpowiedzUsuńNiewątpliwie książki to nieodłączny element rozwoju cywilizacji. Przez lata to właśnie książki stanowiły jedyne źródło wiedzy (z wyjątkiem przekazu ustnego, który jednak jest dużo bardziej ulotny dla odbiorcy). Ja sam nieszczególnie lubię literaturę piękną, ale za to dobre kryminały czy książki detektywistyczne lub przygodowe jak najbardziej mnie pociągają.
OdpowiedzUsuń„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska.
OdpowiedzUsuńRzadko kiedy sięgam po literaturę piękna, natomiast po przeczytaniu wpisu na pewno będę ,musiała to zmienić i przeczytać książkę „Na górze cisza”, opis jej bardzo mnie zaintrygował.
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńLiteratura piękna ma ogromną moc, a przedstawione przez ciebie propozycje książek brzmią interesująco. Podczas czytania możemy naprawdę się zainspirować i do edukować.