Friedrich malarzem ducha natury
Friedrichowi nie zależy na upiększeniu natury,[…]
nie stara się też o jej wierne odzwierciedlenie[…]
Pragnie natomiast malować
ów jedyny, tajemniczy i ponadczasowy moment,
kiedy dusza kontemplującego pejzaż
zdaje się stapiać z Absolutem.
(Wielcy Malarze, Część 22, s.28)
Caspar David Friedrich (1774 – 1840) to wybitny niemiecki artysta, reprezentant malarstwa romantycznego. Urodził się w niemieckim miasteczku na Pomorzu Przednim - nad Bałtykiem. Tamtejsze krajobrazy (na przykład wyspa Rugia) od początku mocno oddziaływały na wyobraźnię Friedricha, zwłaszcza że dodatkowo jego nauczyciel radził mu: Niech pan rysuje także z natury! Tak więc przyroda stała się dla niego ważnym źródłem inspiracji. Szukał w niej jednak czegoś więcej – ducha, który by w pewien sposób jednoczył się z duszą człowieka. Podziwiając naturę, pragnął również potwierdzić istnienie Boga, a także oddać Mu cześć. Nie przez dogmaty, lecz przez Jego niewidzialną obecność w świecie. Na początek wybrałam obraz Caspara Davida Friedricha Cmentarz klasztorny w śniegu (181o rok), który silnie do mnie przemawia– przypominając o przemijaniu czasu oraz ludzkiego życia. Bije z niego dojmujący smutek, ponieważ człowiek jest przegrany w obliczu praw egzystencji. Niestety, ten obraz zaginął w 1945 roku.
Na niektórych obrazach Friedrich utrwalił krajobraz gór - z poszarpanymi skałami, przepaściami, groźnymi szczytami. Tak namalowana natura wydaje się samotna i opuszczona –pierwotna niejako, bez śladów ludzkiej obecności. Potwierdzeniem choćby jest obraz Poranek w Karkonoszach (z lat 1810 – 1811), który dzięki takiemu ujęciu może być przypowieścią o powstawaniu świata i początku życia. Można również w tym górskim pejzażu, pogrążonym we mgle, zobaczyć symbol nadziei. Linia horyzontu łączy ziemię i niebo (życie doczesne i wieczne), a krzyż i figura Chrystusa na szczycie dodatkowo wzmacniają ufność. Widz kontempluje tę monumentalną przestrzeń, zanurza się w jej duchowości, a nawet być może zbliża się do Boga.
Nierzadko Caspar David Friedrich przedstawiał jesienne i zimowe krajobrazy, których symbolikę odczytuje się jednoznacznie – schyłek i śmierć. Tak też jest w przypadku obrazu Pejzaż zimowy (1811 rok), który stał się przypowieścią o opuszczeniu i kresie życia, podobnie jak Cmentarz klasztorny w śniegu. Łączy je ponury nastrój odzwierciedlający doświadczenia artysty, ale które rozumie każdy człowiek, gdyż mają uniwersalny wymiar.
Ważną rolę w malarstwie Friedricha odgrywało też morze, żywioł pierwotny, nieujarzmiony, przeklęty, kuszący tragicznych samotników i buntowników. Jednym z obrazów ujmujących ten temat jest Morze lodowe (lata: 1823 – 1824). Artysta nawiązał do tragicznie zakończonej podróży polarnej- zatonięcia statku Espoir (Nadzieja). Jak interpretować ten obraz? Można uznać go za ilustrację natury i katastrofy. Jednak zgodnie z duchem romantyzmu, poszukam znaczeń symbolicznych: tragedia ludzkiego losu, zatopienie nadziei, śmierć, kruchość ludzkiego życia (roztrzaskany statek), niepoznawalność boskiej prawdy (zatonięcie w lodzie) itd. Morskie katastrofy były popularnym tematem w sztuce romantyzmu.
Obrazy Caspara Davida Friedricha często przedstawiają majestatyczną przyrodę, na której tle rysują się niewielkie sylwetki ludzkie, skupione i zamyślone. Przeważnie są odwrócone tyłem lub bokiem do widza, ich wzrok podąża gdzieś w dal. Najwyraźniej próbują dostrzec to, co odległe lub niewidoczne. Wybiegają wzrokiem, myślą lub sercem ku nieskończonej przestrzeni i tajemnicy ukrywającej się w głębi świata. Takim obrazem jest Zachód słońca (lata: 1830 – 1835). Nastrój sceny jest wyrazisty dzięki kolorystyce utrzymanej w różnych odcieniach brązu, szarości i czerni. Zarówno tonacja obrazu, czas jego powstania (pod koniec życia artysty), jak również zachód słońca, mogą kojarzyć się z kresem ludzkich spraw.
Caspar David Friedrich przedstawiał w swoich pejzażach nie tylko to, co jest widoczne gołym okiem, ale również to, co się dzieje niejako wewnątrz nich. Jego malarstwo charakteryzuje się nastrojowością – natura jest monumentalna i wyczuwa się w niej napięcie, niepokój oraz tajemnicę. Czy Caspar David Friedrich był malarzem wyrażającym duszę romantyzmu? Tak! Podobnie jak romantykom, bliskie mu były pojęcia: dusza, duch, jedność świata (materia i duch). A w przedstawieniu natury osiągnął mistrzostwo. Myślę, że sam Friedrich najlepiej ocenił swoje działania: Artysta […] Jeśli pokornie i szlachetnie stara się pokazać swój stosunek do bezkresnej natury, to zasługuje na nasz szacunek. Uważam, że zasługuje również na nasz podziw.
Klaudia
Grafika:
https://40.media.tumblr.com/3ab7a139c6ea5b9fd0c2eadd2001add8/tumblr_ms0a8iLK031rf3kz1o1_1280.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3b/Morgen_im_Riesengebirge_%28C_D_Friedrich%29.jpg/1024px-Morgen_im_Riesengebirge_%28C_D_Friedrich%29.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Winter_Landscape_by_Caspar_David_Friedrich.jpg/1280px-Winter_Landscape_by_Caspar_David_Friedrich.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Caspar_David_Friedrich_-_Das_Eismeer_-_Hamburger_Kunsthalle_-_02.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Sunset_by_Caspar_David_Friedrich.jpg
Caspar David Friedrich:
OdpowiedzUsuń„Kiedy krajobraz spowija mgła, wydaje się większy, bardziej majestatyczny i zwiększa siłę wyobraźni… Oko i wyobraźnia są ogólnie bardziej przyciągane”.
„Cała autentyczna sztuka rodzi się w świętym momencie i karmi się w błogosławionej godzinie; tworzy ją wewnętrzny impuls, często bez świadomości artysty”.
„Dla wielu jest niezrozumiałe, że sztuka musi wyłaniać się z wnętrza człowieka […] Ale tak się dzieje. Powinieneś handlować tylko tym, co uznajesz za prawdziwe i piękne, szlachetne i dobre w swojej duszy”.
„Muszę zostać sam i wiedzieć, że jestem sam, aby w pełni kontemplować i czuć naturę; Muszę poddać się temu, co mnie otacza, muszę połączyć się z moimi chmurami i skałami, aby być tym, kim jestem. Samotność jest niezbędna w moim dialogu z naturą”.
Obrazy Caspara Davida Friedricha są tajemnicze i mroczne. Powodują one, że człowiek na chwilę się zatrzymuje i poszukuje ukrytego sensu w malarstwie artysty.
OdpowiedzUsuńBardzo świetny artykuł. Pozwolił mi bardzo dokładnie przypomnieć sobie o postaci Friedricha i jego twórczości.
OdpowiedzUsuńBardzo świetny artykuł. Pozwolił mi bardzo dokładnie utrwalić sobie postać Friedricha i jego twórczość.
OdpowiedzUsuńArtykuł równie ciekawy co sama postać jego bohatera, dzięki niemu mam okazję poznać twórczość tego intrygującego artysty.
OdpowiedzUsuńArtykuł był dla mnie powtórką o Friedrichu i jego malarstwie, również dowiedziałam się wielu nowych rzeczy.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post. Przybliżył mi twórczość jednego z najwybitniejszych malarzy mojej ulubionej epoki.
OdpowiedzUsuńZ wielką przyjemnością czytałam ten post. Dzięki niemu rozszerzyłam wiedzę o twórczości Friedricha.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Dzięki niemu utrwaliłam sobie postać Friedricha i jego twórczość.Moim ulubionym obrazem Friedricha jest „Wędrowiec nad morzem mgły”.
OdpowiedzUsuńCiekawy post. Obrazy Friedricha są przepiękne. Szczególnie podoba mi się „Morze lodowe". Ostre krawędzie i ukazanie potęgi natury sprawiają, że jest to mój ulubiony obraz tego artysty.
OdpowiedzUsuńNie znam zbyt dobrze Davida Friedricha ale artykuł ten mnie bardzo zaciekawił i pokazał, że Friedrich jest bardzo utalentowanym artystą, a jego obrazy są ciekawe, tajemnicze i bardzo przyjemnie dla oka.
OdpowiedzUsuńDavid Friedrich nie był mi znany aż do przeczytania tego posta. Mimo to kiedy zobaczyłem jego obrazy od razu zobaczyłem, że mam do czynienia z wybitnym artystą. Choć dla mnie jego niektóre obrazy są zbyt ponure, to po obejrzeniu w internecie troche większej ilości obrazów widzę że spodoba mi się jego sztuka. Melancholia i tajemniczość wprawia mnie w nastrój zadumy i refleksji na temat dzisiejszego.niełatwego życia...
OdpowiedzUsuńJako osoba interesująca sie malarstwem i rysunkiem uważam obrazy Davida Friedricha za niesamowite. Detale na każdym dziele są zachwycające, a ukazane sceny przekazują wiele emocji.
OdpowiedzUsuńPost ten zawiera bardzo cenne informacje na temat Friedricha i jego twórczości najbardziej podoba mi się obraz „Morze lodowe” który idealnie ukazuje naturę.
OdpowiedzUsuńArtykuł zrobił na mnie duże wrażenie. Niektóre obrazy Friedricha zapierają wręcz dech w piersiach. Wywierają one na widzu wiele różnych emocji oraz ciekawych refleksji.
OdpowiedzUsuńFriedrich był znakomitym malarzem i idealnie przedstawiał wszystkie detale, które w poprzednich epokach nie były istotne. Był naprawdę wybitnym artystą. Tekst czyta się bardzo przyjemnie i można pogłębić swoją wiedzę na temat tego wspaniałego malarza.
OdpowiedzUsuńWedług mnie post jest wyczerpujący i w pełni opisuje twórczość Caspara Davida Friedricha. Dzięki niemu bardziej zagłębiłam się w twórczość zarówno samego artysty, jak i epoki romantyzmu. Najbardziej urzekł mnie obraz zatytułowany ,,Morze lodu". Majestatyczna natura oraz dynamizm, a także jej malowniczość doskonale odzwierciedlają spełnienie norm romantycznej wyobraźni. Ukazana nieudana wyprawa przedstawia dominację natury nad człowiekiem. Dzieło skłania do refleksji i przemyśleń.
OdpowiedzUsuńNiesamowicie interesujący post. Obraz ,,Pejzaż zimowy" zrobił na mnie duże wrażenie jednocześnie zachęcając do poznania bliżej twórczości artysty.
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się tworczosc Friedricha. Jego obrazy wzbudzają wiele refleksji o zyciu i swiecie, ktory nas otacza.
OdpowiedzUsuńJako osoba, którą fascynuje sztuka jestem zachwycona dziełami Friedricha. Jego talent do ukazywania emocji przez naturę oraz dbałość o szczegóły przekazu jest wręcz szokująca. Jednym z moich ulubionych dzieł tego artysty jest "Pejzaż zimowy". Jest tak, ponieważ moim zdaniem emocje, które budzi obraz są szczególnie uniwersalne. Żal, smutek, pustka, osamotnienie. Uważam, że dzieło można nazwać wizualizacją stanu myśli człowieka, gdy oddziałują na niego negatywne czynniki, krzywdzące jego sferę fizyczna, duchową.
OdpowiedzUsuńTwórczość Friedricha bardzo mnie zafascynowała, uważam że jego obrazy budzą w nas wiele refleksji i przemyśleń nad światem i życiem. Obraz "Pejzaż zimowy" wywarł na mnie największe wrażenie, uwielbiam mroczny i tajemniczy klimat. Z chęcią poznam więcej twórczości tego artysty.
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł, daje do myślenia
OdpowiedzUsuńFajny post, dzięki niemu poznałam Davida Friedricha i jego twórczość. Najbardziej spodobał mi się obraz pod tytułem "Poranek w Karkonoszach".
OdpowiedzUsuńObrazy Friedricha zdecydowanie fascynują powagą wizji i uduchowieniem. Jego pejzaże wzbudziły mnie do refleksji o życiu i świecie w którym żyjemy.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Uważam, że Friedrich był bardzo wybitnym malarzem w epoce romantyzmu. Jego obrazy są pełne melancholii i niepokoju, ale tez są fascynujące. Idealnie tez odzwierciedlają ducha Północy.
OdpowiedzUsuńInteresujący artykuł, pozwolił mi bliżej poznać twórczość Friedricha, która naprawdę mi się spodobała. Najbardziej zaciekawił mnie obraz pt. ,,Zachód słońca", myślę, że malarz idealnie przedstawił tu piękno, ale również tajemniczość przyrody.
OdpowiedzUsuń