2 stycznia 2019

Kącik motywacji                   Myśl pozytywnie!Za każdym razem,
kiedy przyjdzie ci do głowy negatywna myśl
tycząca się twoich osobistych możliwości,
świadomie sformułuj pozytywną myśl,
która tę poprzednią „skasuje”.
(Norman Vincent Peale)


Początek roku skłania do refleksji i motywuje do zmian w postępowaniu. Proponuję Wam pewną ideę na Nowy Rok. Przeczytajcie post i wprowadźcie w życie!

Ile razy zdarzyło ci się pomyśleć lub powiedzieć: Jak zwykle, nic mi się w życiu nie udaje. Albo: Ciągle mam pod górkę?  Taka postawa wynika bezpośrednio z twojego przekonania o trudnościach (a nie z realnych trudności!). Z góry zakładasz, że nawet nie warto nic robić, ponieważ  to skończy się porażką.

Zdaniem Winstona Churchilla, pesymista widzi problem w każdej szansie, a optymista widzi szansę w każdym problemie.  Porównajmy  ocenę tej samej sytuacji przez pesymistę i optymistę.  Pesymista ma problem,  gdyż kolega nie odbiera od niego telefonu. Jest przekonany, że koledze już na nim nie zależy. Skutkiem tego jest zawód i rozgoryczenie, a więc i postanowienie o zerwaniu kontaktu. Optymista zauważa, że kolega nie odbiera od niego telefonu. Domyśla się jednak, że jest bardzo zajęty, wiedząc jednocześnie, że zależy mu na obustronnych kontaktach. Jaki skutek? Zadzwoni do kolegi w innym terminie.

Optymistom łatwiej się zmotywować do działania, gdyż wierzą, że trudności życiowe mają przejściowy charakter. Pesymiści  natomiast, są przekonani o stałym charakterze  wszelkich przeszkód. To, co dla pesymistów jest problemem, dla optymistów  jest wyzwaniem.  Znane jest powiedzenie, że pesymista zawsze widzi szklankę do połowy pustą, a optymista – do połowy pełną. Badania psychologów, między innymi Martina Seligmana , dowodzą, że ludzie pozytywnie nastawieni do życia są mniej podatni na depresję  oraz  inne choroby. Są także bardziej lubiani, łatwiej nawiązują kontakty i wchodzą w relacje międzyludzkie, a nierzadko stają się duszą towarzystwa.  Mózgi osób pozytywnie usposobionych  wytwarzają  więcej hormonów wpływających na kreatywność i uwagę. Tacy ludzie mają większe szanse na odniesienie sukcesu w różnych dziedzinach - w nauce, w pracy, itd. Ludzie pogodni również spokojniej reagują na trudne sytuacje, co pomaga im w znalezieniu z nich wyjścia.  Oczywiście, jak we wszystkim, należy zachować umiar. Profesor Seligman  zdecydowanie odradza hurraoptymizm  oraz naiwne patrzenie na świat przez różowe okulary. Przesadni optymiści nie liczą się bowiem z realiami, podejmują duże ryzyko i nie biorą pod uwagę niepomyślnego obrotu sprawy. 
Zdaniem znawców, można się nauczyć  pozytywnego myślenia oraz radości życia, lecz trzeba tego chcieć  i włożyć w zmianę postawy  nieco wysiłku. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że osoba pozytywna także ma problemy – miewa złe dni, ma wady – nie jest ideałem, doświadcza różnych trudności oraz  wcale nie ma cudownego życia. Chodzi tylko o  sposób myślenia i  interpretacji  codziennych sytuacji, które na ogół nie są tak poważne, jak się człowiekowi wydaje. Chodzi zatem o dystans i optymizm. Mark Twain  ujął to następująco: Przeszedłem przez wiele strasznych rzeczy w moim życiu, z czego niektóre autentycznie się wydarzyły. Po drugie, trzeba pozwolić sobie na relaks, któremu towarzyszą pozytywne emocje czy  miły kontakt z ludźmi. Człowiek, który się bawi, jest zadowolony, wypoczęty, ma więc potem zapał do pracy. Można wybrać dowolny rodzaj odpoczynku: dyskotekę, kino, teatr, książkę, wycieczkę, sport. Życie nie może przecież składać się z samych obowiązków!  W pozytywnym spojrzeniu na świat pomaga również uśmiech. Ma bardzo wiele zalet: rozładowuje nerwową atmosferę, przekazuje pozytywną energię, redukuje stres, czyni człowieka  szczęśliwszym i poprawia jakość jego życia. Dobrze byłoby otaczać się ludźmi, którzy mają pozytywny wpływ na innych i dobrze sobie radzą w życiu. Może te cechy okażą się zaraźliwe? Ważne także, aby docenić to, co się ma. Owszem, życie nie jest łatwe.  Wciąż dużo zaliczeń oraz  klasówek, a za mało  czasu na naukę, bo trzeba też pomóc mamie w ogrodzie i w domu. Warto jednak pomyśleć, że ciężko chora koleżanka z klasy wszystko by dała, żeby mieć tylko takie  problemy.  Należy pamiętać, że pozytywne myśli i  dobry nastrój wiążą się ze zdrowym ciałem. Trzeba wobec tego zadbać o odpowiednie (zdrowe) jedzenie, sen i aktywność fizyczną. Nie można też bać się marzeń i śmiałych planów, bo one są motywacją do działania oraz wzbudzania w sobie nadziei. Może nie wszystkie się spełnią, ale porażki i popełnione błędy trzeba przyjąć jako lekcje  na przyszłość, a nie popadać w zwątpienie. Nie należy również  obawiać się zmian życiowych, bo mogą być początkiem czegoś  lepszego. Oto kilka pomocnych rad dla tych, którzy chcieliby  pozytywnie myśleć.

Myśleć pozytywnie! To nie znaczy cieszyć się ze wszystkiego, co się przydarzy,  nawet niedobrego. Chodzi o to, aby z dystansem i z uśmiechem  pokonywać wszelkie przeszkody, które nie mogą przecież trwać wiecznie. O tym są przekonani ludzie pozytywnie usposobieni do świata. Może warto spróbować w Nowym Roku?

Wanti

Grafika:
https://cdn.pixabay.com/photo/2013/07/12/17/49/boy-152513_960_720.png
https://cdn.pixabay.com/photo/2015/01/28/21/11/smiley-615324__340.png

24 komentarze:

 1. „Chodzi o to, aby z dystansem i z uśmiechem pokonywać wszelkie przeszkody, które nie mogą przecież trwać wiecznie” – piszesz. I słusznie, gdyż to oczywista prawda, znana od dawna, a mówili już o niej stoicy. Jan Kochanowski, nawiązując do nich, pisał:

  Nie porzucaj nadzieje,
  Jakoć się kolwiek dzieje:
  Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,
  A po złej chwili piękny dzień przychodzi.

  Nic wiecznego na świecie:
  Radość się z troską plecie,(…)

  Lecz na szczęście wszelakie
  Serce ma być jednakie;

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś przeczytałam bardzo ciekawe stwierdzenie. Nie pamiętam dokładnie, ale to było jakoś tak... Jeśli zamartwiasz się jakimś problemem, zastanów się czy za 10 lat będziesz o nim pamiętać. Prawdopodobnie nie, więc nie warto się tak przejmować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, kto wypowiedział słowa, które przytaczasz, Wiem natomiast, że ksiądz Jan Kaczkowski również próbował przekonywać do optymizmu: Tylko nie martw się przez cały dzień. Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem..."

   Usuń
  2. Naprawdę piękny cytat, spróbuje wdrożyć go do swojego życia codziennego.

   Usuń
 3. Ten artykuł uświadomił mi, że powinnam widzieć więcej szans w każdym problemie, a nie same katastrofy jak dotychczas, mieć więcej dystansu i uśmiechu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poeta Andrzej Mandalian podkreślał moc pozytywnego myślenia.

   Pisał: „Możesz być nieszczęśliwy, jeśli chcesz. Jest to najłatwiejsza rzecz do osiągnięcia na świecie." […] Lepiej jednak powiedz sobie: ,,Wszystko idzie dobrze. Życie jest piękne. Wybieram szczęście" – i możesz być pewien, że dostaniesz to, co wybrałeś."

   Warto zastanowić się nad jego słowami.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za ten cytat. Jest dla mnie bardzo inspirujący.

   Usuń
 4. (e) natalia06044 stycznia 2019 09:01

  Często przejmuje się problemami które w przyszłości nie będą miały znaczenia,a nawet nie będę o nich pamiętała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Według mnie łatwiej jest mówić, że do życia trzeba podchodzić z dystansem i cieszyć się nim, niż faktycznie to stosować. Sama często aż za bardzo przejmuję się problemami, ale wybór ma dla mnie często duże znaczenie. Pora spróbować złapać więcej luzu i optymizmu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam to samo! Znam teorię stoicyzmu oraz zalety optymizmu, jednak w trudnych sytuacjach psychika nie chce słuchać głowy (rozumu). Na nic wtedy się zdają różne mądrości w stylu: "Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje".

   Usuń
 6. Wspaniały post! W pełni się z Tobą zgadzam. Zdecydowanie lepiej być optymistą i nie załamywać się, bo wiele spraw nie jest wartych naszych nerwów i smutku. Uśmiech to piękna sprawa, życzę wszystkim, abyśmy nie zapomnali o nim, ani w tym roku, ani nigdy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Często zapominamy jak wielką siłę ma nasza psychika i lekceważymy jej wpływ na nasze życie. Jest to oczywiście błąd. Odpowiednie nastawienie do problemu to duża część sukcesu, co już wiele razy okazało się dla mnie prawdą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielu z nas szuka na siłę problemu tam, gdzie go w ogóle nie ma. Natomiast rzadko kiedy zauważamy a czasem wręcz nie chcemy zauważać pozytywnej strony danej sytuacji. Życie jest pełne różnych doświadczeń, nigdy nie będą to wyłącznie dobre doznania. Jednak trzeba niektóre rzeczy przyjąć ze spokojem, a nawet świadomością, że może tak musiało się wydarzyć, żeby potem mogło nadejść coś lepszego. Wszystko ma swój sens, nawet nieszczęście i tak jak zostało napisane, ważne aby dostrzegać w tym nieszczęściu pewną szansę, wyciągnąć wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kłopoty i niepowodzenia są nieodłączną częścią naszego życia, ale jak to trafnie ujął bohater "Piratów z Karaibów", Jack Sparrow: "Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje podejście do problemu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ma rację ten bohater! Wszystko jednak w teorii wydaje się banalnie proste, gorzej jest z praktyką. Trzeba jednak się starać, bo życie byłoby nieznośne.

   Usuń
 10. Kilka optymistycznych myśli:

  Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.( Lucy Maud Montgomery)

  Myślcie pozytywnie. Pozytywne myśli przyciągają dobrych ludzi. I przyciągają szczęście. Złe myśli i słowa tylko pomnażają zło na świecie. (Magdalena Witkiewicz)

  Wiem jedno, co łatwo zaobserwować w naturze, że świt przychodzi po najczarniejszej godzinie. (Bear Grylls)

  Na końcu wszystko będzie dobrze.
  Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec.
  (John Lennon)

  OdpowiedzUsuń
 11. Warto być optymistą, bo wtedy o wiele łatwiej jest nam pokonać pewne problemy. Taka postawa daje wiele możliwości w życiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harold Wilson , brytyjski premier mówił: „Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy”. Czy to się czasami nie nazywa realizm lub pragmatyzm? Czy nadal jest optymistą?

   Usuń
 12. Chciałabym chociaż w 80% myśleć pozytywnie, niestety nie zawsze mi się to udaje. Często poddaję się negatywnym myślom i nie wychodzi mi to na dobre.

  OdpowiedzUsuń
 13. Optymiści to zdecydowanie osoby szczęśliwsze i te, które czerpią z życia więcej niż pozostali. Pozytywne nastawienie jest najlepszym motorem do działania oraz sposobem radzenia sobie z problemami, o czym mogłam się wielokrotnie przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy post! Przyznam, że nieraz myślałam sobie, że nic mi nie wychodzi i do niczego się nie nadaję. Ciekawe rady i wskazówki dotyczące pozytywnego myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nowy rok, nowa ja. 😂 Spróbuję, może się uda! A odnosząc się do Twojego artykułu, stwierdzam, że masz zupełną rację. Kiedy myślę optymistycznie, nawet upadki są dla mnie motywujące. Jednak gdy to pesymizm przejmuje nade mną kontrolę, wszystko jawi mi się w czarnych barwach.

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że w życiu powinniśmy doceniać to co mamy, ludzi, chwile nawet te, które nie do końca nas w danym momencie cieszą i spróbować wyciągnąć z nich wnioski jako naukę na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pozytywne myślenie to najlepsza motywacja do dążenia do celu. Optymiści czerpią więcej radości z życia oraz lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach mogłem się o tym wielokrotnie przekonać.

  OdpowiedzUsuń