25 grudnia 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

            

              Całuj się na zdrowie!



Po­całunek to wszys­tko.
Po­całunek to praw­da. (…) 
Na­tural­ny i przez to najpiękniejszy.
         (Federico Moccia) 


Pocałunek to najbardziej przekonujący sposób okazywania uczuć. Namiętny pocałunek jest charakterystyczny wyłącznie dla ludzi. Filematologowie, czyli naukowcy zajmujący się badaniem pocałunków, uważają całowanie za zjawisko tajemnicze i nieprzeciętne. Nie osiągnęli  jeszcze odpowiedzi na pytanie, dlaczego to robimy, ale wiedzą, że na pewno działa. Wiadomo też, że nasze usta są wyjątkowe i  wyglądają tak, jakby były do tego wręcz stworzone. Magdalena Samozwaniec, uważana za najdowcipniejszą kobietę w Polsce, sądziła, że pocałunek wymyślili mężczyźni, aby kobiecie nareszcie zamknąć usta.
                                                                                                                                
Czym tak właściwie jest pocałunek ? Odpowiedź nie należy do najprostszych. Sheril Kirshenbeum z Uniwersytetu w Teksasie rozważa, czy umiejętność całowania jest wrodzona, czy nabyta. Temat ten porusza w swojej książce Sience of Kissing. Sądzi, że nie jest to jednak umiejętność wrodzona, ponieważ występuje tylko u 90% społeczeństwa. W XVI wieku  rdzennej ludności Australii i Oceanii, a także kilku amerykańskim plemionom pocałunki były obce. Nawet dziś w niektórych regionach Azji całowanie publiczne uważane jest za pewien występek, coś nieprzyzwoitego. Według niektórych filematologów, pocałunek wywodzi się z "pocałunku karmienia"- przekazywania przez matkę pokarmu do ust dziecka. Z tego można śmiało wywnioskować, że jest to umiejętność wyuczona. Są też tacy, którzy dowodzą, że ten rodzaj podawania jedzenia można spotkać u wspólnot, którym pocałunki nie są jednak znane. Doktor Rafael Wlodarski uważa, że w wielu kulturach dla potencjalnych partnerów pocałunek był pierwszą społecznie akceptowaną sytuacją fizycznej bliskości. Jego zdaniem, pocałunek nie został ukształtowany ani przez społeczeństwo, ani przez biologię. Zdaniem australijskiego badacza Irenausa Eibl-Eibesfeldt'a początki pocałunków z "seksualnym podtekstem" mogły pojawić się u naszych przodków wraz z podstawami dbania o wygląd. A dokładnie wtedy, gdy samce i samice rozpoczęli wzajemną pielęgnację, posługując się językiem i wargami. Odkrył również,   że w dzisiejszych czasach w wielu prymitywnych cywilizacji na znak seksualnego zainteresowania liże się swoje twarze. Antropolog  Helen Fisher sądzi, że całowanie spełnia 3 podstawowe potrzeby związane z prokreacją:  stymuluje libido (inicjacja współżycia), podsyca ogień romantycznej miłości (motywuje do ograniczenia się do jednego partnera) oraz pomaga utrzymać więź między partnerami.  Z badań wynika, że z czasem w relacjach między partnerami pocałunki zmieniają swoją początkową rolę. Przeobrażają się w sposób komunikacji intymnym językiem. 70% mężczyzn i 60% kobiet twierdzi, że pocałunek umożliwia im zakończenie kłótni. Częste i namiętne pocałunki dają większe odczuwanie satysfakcji w związku niż seks - dowiodło badanie przeprowadzone przez British Heart Fundation. Aczkolwiek 18% małżonków nie całuje się w przeciągu tygodnia ani razu, a 40% tylko przez 5 sekund!
Z pocałunków płynie wiele korzyści. Zakochani uważają, że dobry pocałunek wprowadza ich w stan naturalnego "haju". Psycholog John Bohannon przebadał 500 osób i zauważył, że przeważająca część pamięta więcej szczegółów związanych ze swoim pierwszym pocałunkiem niż z utraty dziewictwa, pomimo  że upłynęło kilka miesięcy czy kilkanaście lat. Oprócz tego, że pocałunki są nieziemsko przyjemne, to w dodatku są nadzwyczaj zdrowe. Naukowcy  z Uniwersytetu w Arizonie przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział osoby od 19 do 67 lat. Połowa otrzymała polecenie: gdy będziecie się już całować ze swoim partnerem/partnerką, zaangażujcie się w to całym sercem, a reszta  nie otrzymała żadnych wskazówek. W wyniku tego doświadczenia osoby, które znały sposób postępowania, czuły się mniej zestresowane,  rzadziej dochodziło  do kłótni w ich związkach, a także spadło ryzyko chorób serca. Ponadto układ nerwowy odpowiedzialny za spokój i odprężenie organizmu, zaczął funkcjonować o wiele lepiej niż przed badaniem. Według naukowców, pocałunek jest dobrym lekarstwem na ból głowy i skurcze menstruacyjne. Dowiedziono również,  że podczas pocałunku mózg otrzymuje więcej tlenu niż zwykle. Na domiar tego, w trakcie gorącego pocałunku spalamy   2 kalorie w ciągu minuty! 
Niestety, pocałunki dla kobiet i mężczyzn w większości przypadków nie mają takiego samego znaczenia. Profesor Claus Wedekind - szwajcarski biolog - dowiódł, że kobiety najbardziej pociąga zapach mężczyzn, którzy mają skrajnie odmienny kod genetyczny układu odpornościowego od ich własnego. Jest to idealny sposób do zdobywania nosem informacji o swoim partnerze. Według Sheril Kirshenbaum, spowodowane jest to tym,  że kobiety szukają doskonałego materiału na męża. Z badań przeprowadzonych przez prof. Gordona Gallupa wynika, że mężczyźni traktują całowanie jako szybką drogę do współżycia   z partnerką.
           
A więc całujcie się! Bez względu na to, czy będzie to długi pocałunek, czy krótki    i czuły. Pocałunki nie dość, że nadają smak codzienności związku,  to jeszcze są niezwykle zdrowe. Mam jeszcze jedną niewiarygodną ciekawostkę. Wiecie, że pocałunki mogą być różne. Ale czy znacie "pocałunek elektryzujący" ? Przed rozpoczęciem należy zgasić światło, następnie stanąć gołymi stopami na wełnianym kocu lub wełnianym dywanie. Pocałunek musi odbyć się z otwartymi oczami. Wtedy zobaczycie, jak pod wami podskakuje miłosna iskra. Jeżeli nie, to trzeba pocałunek powtórzyć ;) Do dzieła!      https://www.youtube.com/watch?v=IpbDHxCV29A

Iza     

Grafika:
http://www.tapeta-pocalunek-noc-ksiezyc-para-zakochanych.na-pulpit.com/zdjecia/pocalunek-noc-ksiezyc-para-zakochanych.jpeg
http://photos.nasza-klasa.pl/48596475/2790/main/ee4eb4f93c.jpeg
http://i.pinger.pl/pgr30/1e77ca2e0000e75751556851/pocalunek-likely-pl-d717b2b7.jpeg