19 maja 2018

Literackie fascynacje          Co warto przeczytać? 


Z książkami jest tak, jak z ludźmi:
bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie.
Reszta po prostu ginie w tłumie.
(Wolter)


Lubię czytać i sporo czytam, dlatego chcę się podzielić informacjami na temat książek, po które warto sięgnąć. Pewnie moja polonistka powiedziałby, że czytanie poszerza nasze horyzonty, poprawia styl, można dzięki niemu  wzbogacić słownictwo, nie robi się  błędów ortograficznych  i … można podać bardzo wiele innych rzeczowych argumentów.  Ja jednak chcę Was namówić na czytanie, bo to po prostu przyjemne! Dla odprężenia, by oderwać się od  codzienności, przeżyć fascynujące przygody czy rozwiązać zagadkę…, a może zastanowić się nad własnym życiem. A ponieważ nie zawsze wiadomo, co wybrać w bibliotece, proponuję przegląd premier księgarskich od stycznia do kwietnia 2018 roku. Autorzy książek przygotowali dla nas kilka naprawdę świetnych tytułów, których nie można przegapić! Oto kilka książek z ostatnich miesięcy.
Na początek proponuję  powieść Leisy Rayven  Złe serca. Jest to ostatnia część z serii  Zły Romeo. Dwie pierwsze książki opowiadają historię dwojga nastolatków - Cassie i Ethana. Jednak w ostatniej części rozstajemy się z tymi bohaterami, a  pojawia się nowa para: Elissa, siostra znanego nam Ethana  oraz  Liam. Dziewczyna to młoda, bardzo ambitna i pracowita inspicjentka, ale przy tym samotna i ze złamanym sercem. Ma prawie wszystko, lecz nie może mieć najwspanialszego mężczyzny, jakiego w życiu widziała. Jak potoczą się ich losy i czym tym razem zaskoczy nas autorka? Jedynym sposobem, aby się o tym dowiedzieć,  jest przeczytanie książki! Naprawdę warto, zwłaszcza, że do końca trzyma w napięciu! Dwie pierwsze części są dostępne w naszej szkolnej bibliotece.
Na mojej  liście nie zabraknie też niczego dla wielbicieli thrillerów. W styczniu Harlan Coben wydał powieść W domu. Opowiada w niej  historię dwóch porwanych chłopców. Po dziesięciu latach jeden z nich się odnajduje. Czy ta historia będzie miała swój happy end? Co się z nim działo i czy można mu ufać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Cobena. Historia jest opowiedziana  w filmowy sposób, wiele też w niej humoru, mimo kryminalnej tematyki. Krótkie opisy i duża liczba dialogów sprawiają, że powieść  czyta się  szybko i bez znudzenia. Dla fanów Harlana Cobena jeszcze jedna podpowiedź – pisarz wraca do swojego dawnego bohatera Myrona Bolitara.

I jeszcze jeden kryminał. Czy lubicie je czytać tak jak ja?  Już w lutym  ukazała się powieść  Riley Sager  Ocalałe. Quincy, Lisa, Samantha  to trzy kobiety, które łączą traumatyczne wydarzenia. Trzy kobiety - jedna historia. Co tak naprawdę się im przydarzyło? Dlaczego Lisa popełniła samobójstwo  i czy  na pewno to zrobiła? Czego oczekuje Samanta pukająca do drzwi Quincy?  Autor książki próbuje zrozumieć, czy jest możliwe normalne życie człowieka, który widział śmierć przyjaciół i jest obciążony traumą. Powieść Ocalałe pokazuje, że człowiek  w swoim zachowaniu może się zmienić w makabrycznego potwora. I ta prawda jest przerażająca. Zachęcam do przeczytania tej książki, a dodatkową rekomendacją  niech będą słowa Stephena Kinga:  fenomenalny thriller. 

W marcu wyszedł pierwszy tom nowej serii Królewska Eriny Watt. Pierwszy tom nosi tytuł Papierowa księżniczka. Główna bohaterka,  Ella Harper boryka się z życiem, ponieważ jest sama, brakuje jej pieniędzy, a na dodatek ciągle się przeprowadza. Jednak pewnego dnia jej życie zupełnie się zmienia, gdyż  trafia do domu zamożnej rodziny Royalów. Czy to zmiana na lepsze? Co ją czeka w nowym domu? Jakie sekrety skrywa, ta na pozór idealna, rodzina? Odpowiedzi znajdziemy w książce Eriny Watt. Książce ciekawej, o której Katarzyna Wójtowicz (portal lubimy czytać pl.) pisze: Matko, to jak rollercoaster, z którego za wszelką cenę nie chcesz spaść. W jednym rozdziale jesteś szczęśliwa, zachwycona i czytasz z uśmiechem, drugi cię smuci, a w trzecim płaczesz. Polecam!
 
I kolejna historia o miłości! W kwietniu moje serce podbiła powieść Holly Bourne To zdarza się tylko w filmach. Autorka nie wykorzystuje oklepanych motywów typowych dla komedii romantycznych, lecz  opowiada o trudnych przeżyciach, na przykład o cierpieniu. Bohaterka -  Audrey – namiętnie oglądała romantyczne historie filmowe i zachwycała się nimi. Szybko jednak przekonała się, że życie nie przypomina bajki. W książce  Holly Bourne  kryje się pewna  tajemnica. Kim jest  Harry, którego pokocha  Audrey? Sami się przekonajcie!

I tą  tajemniczą powieścią kończę listę książek z ostatnich miesięcy, które warto przeczytać. Czy znaliście już wcześniej te tytuły? A może już czytaliście którąś z nich?

Witka

Grafika:
https://pixabay.com/pl/książek-biblioteki-książka-3253834/
https://aros.pl/ksiazka/to-zdarza-sie-tylko-w-filmach