6 kwietnia 2014

Moje hobby, mój świat


                                                        
            Moje spojrzenie na  świat                          
           
                                                               
                         

Naszym celem musi być wyzwolenie się...

poprzez rozszerzenie kręgu współczucia

na  wszystkie żywe istoty

i na cały cudowny świat natury.
Wegetariański sposób życia (…)
może wpłynąć na ludzkość  w dobroczynny sposób.
(Albert Einstein)
                           


Nie jesz mięsa - masz świra, coś z tobą nie tak . Jesteś dziwna. To jedne z lżejszych reakcji, z którymi  spotykają wegetarianie. Jesteśmy uważani za dziwaków, a niektórzy mówią nawet, że jesteśmy chorzy psychicznie.

Wegetarianizm jest rodzajem stylu życia,  którego istotą  jest wyłączenie mięsa z diety, a także unikanie innych produktów pochodzących z uboju zwierząt, np. smalcu, skór. Wegetarianizm ma różne źródła : moralne, zdrowotne, religijne. Wegetarianizm rozwinął się na kontynencie indyjskim w II tysiącleciu p.n.e. oraz - niezależnie od tego -  także w greckim kręgu kulturalnym.  Jego korzenie sięgają jednak naszych najstarszych przodków, którzy żywili się tylko roślinami, ponieważ bali się zwierząt, a także brakowało im umiejętności i narzędzi, by je zabić a następnie przygotować. W Europie wegetarianizm pojawił się w VI wieku p.n.e.

Wiele osób ma błędne pojęcie o tej diecie, myśli więc,  że wegetarianin to osoba, która nie je mięsa i na tym koniec. Tymczasem istnieje wiele odmian. Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód. Laktowegetarianizm – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów. Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek. Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt. Poza mięsem nie spożywa się również mleka, serów i  jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań. Terminu weganizm używa się też do określenia proekologicznego stylu życia obejmującego niekorzystanie z produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki. Przy takim rozumieniu terminu weganizmu,  samą dietę odrzucającą pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywa się ścisłym wegetarianizmem.
Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych (bardzo rzadko nie łączy się z wegetarianizmem). Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa czy herbata.
Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem jest produkt naturalny, którego pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny, czyli owoce w znaczeniu botanicznym, do których zaliczają się: ogórki, kabaczki, pomidory, bakłażany, jak i owoce w znaczeniu kulinarnym, np.: jabłka, banany, pomarańcze . Liquidarianizm – dieta oparta na spożywaniu witariańskiego pokarmu pod postacią soku. Stosujący tę dietę uważają, że nie obciąża organizmu, jednocześnie dostarczając wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników mineralnych i witamin. Sprautarianizm – dieta oparta na spożywaniu w większości kiełków (skiełkowane nasiona roślin - zbóż, warzyw, owoców itd.).

Pierwszym pytaniem, które pojawia się zaraz po szoku,  jest: dlaczego nie jesz mięsa ?
W moim przypadku jest to źródło etyczne. Zwierzęta tak samo jak ludzie żyją, odczuwają ból, emocje. Tymczasem są  traktowane okrutnie!  Są hodowane  na masową skalę  po to tylko, żeby je zabić i zjeść. Zwierzęta - tak jak człowiek - nie chcą zginąć. Najlepszym przykładem może być film przyrodniczy, który każdy z nas oglądał.  Tam widać, jak zwierzęta walczą o każdy dzień, jednak nie mają żadnego wyboru i zostają zabrane do rzeźni. Dla nas, „etycznych” wegetarian, jest to równe Holocaustowi. Zwierzę ma prawo cieszyć się życiem, nie powinno cierpieć i być zabite tylko po to, aby wyżywić człowieka, gdy istnieją inne, czasami nawet lepsze sposoby odżywiania. Zwierzęta są naszymi „braćmi” . Pomyślmy więc,  że na przykład w Wietnamie w tej chwili ktoś je takiego samego psa,  którego my kochamy i a on się w nas wpatruje z uwielbieniem, bo jesteśmy centrum jego wszechświata !  Często mnie pytają, czy nie mam problemów ze zdrowiem. Przecież jeśli nie jesz mięsa, to nie dostarczasz białka i innych substancji organizmowi - mówią. To nieprawda, ponieważ istnieje dużo innych źródeł składników odżywczych. Oto one. Białko znajduje się w: soi, amarantusie, komosie ryżowej, soczewicy, grochu, kaszy, makaronie, pieczywie, orzechach i nasionach. Żelazo w: zielonych warzywach liściastych, fasoli, soczewicy, tofu, glonach, chlebie pełnoziarnistym, nasionach dyni i słonecznika, orzechach i suszonych owocach. Wapń w: ziarnach sezamu, mleku i jego produktach, tofu, szpinaku, brokułach, roślinach strączkowych, brązowym ryżu, mleku sojowym i ryżowym, migdałach, pomidorach, mielonych skorupkach jajek. Cynk w: soczewicy, dyni, chlebie pełnoziarnistym, brązowym ryżu, ziarnach sezamu, orzechach, pieczarkach. Witamina B 12 w: produktach mlecznych, jajach, pyłku pszczelim, mleczku pszczelim, pieczarkach. Witamina D w: kiełkach słonecznika, grzybach, produktach mlecznych, zbożach, margarynie roślinnej.

Wbrew pozorom, wegetariańska zbilansowana dieta jest dużo zdrowsza. Dowodzą tego dwudziestoletnie badania Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów. Wegetarianie żyją dłużnej i rzadziej chorują. Badania prowadzone w USA i Wielkiej Brytanii wykazują, że mają oni niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, nowotworów, osteoporozy i miażdżycy.

Jeśli chodzi o religie,  to wiele z nich zakazuje zabijania zwierząt mówiąc, że mają one takie same prawa jak ludzie. Są to: buddyzm, hinduizm, dżinizm, Ruch Rastafari. Chrześcijaństwo także wypowiada się na temat wegetarianizmu. W księdze Izajasza jest fragment, który mówi, że w przyszłości wszyscy nie będą jeść mięsa. Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą , ciele i lew będą się paść społem i mały chłopiec będzie je poganiał (KI 11, 6-17).
         
Kilka  wypowiedzi sławnych i mądrych ludzi  o wegetarianizmie : Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. (Mahatma Gandhi) Jedynym sposobem by żyć, jest pozwolić żyć.  (Edgar Kupfer -Koberwitz) Nie zjadam zwierząt, ponieważ nie chcę żywić się cierpieniem i śmiercią innych stworzeń. Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nie jestem prześladowany, miałbym prześladować lub pozwalać na prześladowanie innych stworzeń? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nie jestem uwięziony, miałbym więzić lub pozwalać na więzienie innych stworzeń? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy mi nikt nie przysparza cierpień, miałbym przysparzać cierpień lub pozwalać na sprawianie cierpień innym stworzeniom? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nikt mnie nie rani i nie zabija, miałbym ranić lub zabijać inne żywe stworzenia lub pozwalać by były ranione lub zabijane ze względu na mnie? (Pitagoras) Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości. (Arthur Schopenhauer) Zaiste, chciałoby się powiedzieć, że ludzie są diabłami na ziemi, a zwierzęta dręczonymi przez nich duszami. (Isaac Bashevis Singer) Często się mówi, że ludzie zawsze zjadali zwierzęta, tak jakby miało to być usprawiedliwieniem dla kontynuowania tego zwyczaju. Zgodnie z tą logiką, nie powinniśmy powstrzymywać ludzi przed mordowaniem innych istot ludzkich, ponieważ także i to robią od najdawniejszych czasów.  (George B. Shaw) Zwierzęta są moimi przyjaciółmi. [...] A ja nie zjadam moich przyjaciół (Lew Tołstoj) Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia. Dlatego też, jeżeli zjada mięso, uczestniczy w odbieraniu zwierzętom życia tylko po to, aby zaspokoić swój apetyt. Działanie takie jest więc niemoralne. (Leonardo Da Vinci)

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że piszę nie po to,  by zmuszać kogoś do takiego trybu życia ani krytykować. Każdy z nas ma wolną wolę i cieszmy się z tego.  Po prostu chciałabym, by więcej ludzi nas zrozumiało i powstrzymało się od krytyki i obrażania. Każdy z nas inaczej patrzy na świat, a ja widzę go akurat tak i jestem z tego dumna. A jeśli ktoś uważa mnie i podobne mi  osoby za „inne”,  to trudno. 

Narcyza


Grafika:  


http://polki.pl/pub/wieszjak/p/_wspolne/pliki_infornext/570000/shutterstock_67699489.jpg