4 grudnia 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane




         Czy znasz świętego Mikołaja?

Gdy przychodzi zima, srebrny pył zamieci
płynie mleczną drogą ulubieniec dzieci
Wiem, że już jest tuż tuż.
         (Ryszard Rynkowski)


Zacznę słowami  Aleksandra Fredry: Znacie? Znamy. No to posłuchajcie. Dlaczego? Trudno bowiem sobie wyobrazić kogoś, kto nie zna historii świętego Mikołaja.

To biskup z Miry żyjący w połowie IV wieku – wzór pobożności, dobroci oraz miłosierdzia. Legenda mówi, że od wczesnej młodości rozdawał jałmużnę i wspomagał potrzebujących, dlatego już za życia otrzymał od Boga dar czynienia cudów: wskrzesił dziecko, rozmnożył zboże, aby ratować ludzi  od głodu, ocalił życie rybakom. Zgodnie z legendą, święty Mikołaj był patronem żeglarzy, flisaków, statków i rozbitków, gdyż posiadał moc poskramiania sztormów. Patronował też jeńcom wojennym, więźniom, mnichom, literatom, uczonym, uczniom zdającym egzaminy, piwowarom, młynarzom, a także  cnotliwym pannom na wydaniu. Pewnie z uwagi na jego wyjątkową dobroć w Polsce w  XVIII wieku przy niektórych kościołach działały „skrzynki  św. Mikołaja”, czyli fundacje tworzone z datków wiernych i z zapisów testamentowych na posagi dla ubogich dziewcząt  parafii.

W naszym kraju,  szczególnie na wschodnich terenach,  święty Mikołaj był  patronem pasterzy i ich trzód, a także opiekunem wilków. Dbał, aby nie wyginęły z głodu, ale też nie zagrażały zbytnio zwierzętom i ptakom domowym. Gospodarze oraz  pasterze w wigilię św. Mikołaja pościli i modlili się  o szczęśliwy wypas, a także palili ognie. W cerkwiach i kościołach na ołtarzach składali ofiary, zwane wilkami: pasma lnu i konopi, drób, jaja, a nawet gęsi i owce. Legenda przekazuje, że święty był również patronem myszy domowych i szczurów.  

Zarówno w tradycji europejskiej, jak i polskiej święty Mikołaj jest przede wszystkim przyjacielem i dobrodziejem dzieci.  W dniu swego święta grzecznym dzieciom daje słodycze i inne prezenty, a niegrzecznym – rózgi. Zwyczaj ten prawdopodobnie przywędrował z Niemiec. Święty Mikołaj przybywa z koła polarnego, gdzie znajduje się jego uszata chatka, w której słychać prośby dzieci z całego świata. Można też wysłać do niego list, adresując go następująco: Santa Claus/ Arctic Circle/96930 ROVANIEMI. FINLAND.
Rovianiemi  - stalica Laponii -  leży na kole podbiegunowym. Stamtąd są trzy kilometry do wioski Świętego Mikołaja. W niej znajduje się kompleks niskich budynków z wieżą, podobną do kościelnej, w której znajduje się biuro świętego Mikołaja. W nim są czerwone i niebieskie zasłonki oraz książki na półkach. Mikołaj to uśmiechnięty  staruszek z siwymi lokami i bujną brodą. Na nosie ma druciane okulary. Z każdym bardzo chętnie rozmawia … po angielsku. No i nie ma wielkiego brzucha. Jest bardzo pracowity: jego biuro działa codziennie przez cały rok. Jedynie w Wigilię Bożego Narodzenia pracuje tylko do 15.
Drugie ważne miejsce w wiosce to Poczta Świętego Mikołaja, gdzie docierają wszystkie listy zaadresowane: ”Do Mikołaja”. Część jest rozwieszona, a część leży w gablotkach. Na poczcie pracują elfy – pracowite, wykształcone, mówiące w wielu językach.
Można też tam zobaczyć z bliska renifery. Nie białe jednak, tylko brązowe. Jedną z największych atrakcji wioski Świętego Mikołaja jest bożonarodzeniowy kiermasz. Można na nim kupić wszystko, co kojarzy się ze świętami.

Zimą  w Rovaniemi i wiosce świętego Mikołaja  słońce nie wschodzi, a w środku lata nie zachodzi. W okresie świąt są  ciemności, ale można zobaczyć zorzę polarną. To zielonkawe, drgające i falujące światło  na niebie.
Chcesz tam pojechać? Nic prostszego! Możesz samochodem, ale najkrótsza trasa z centrum Polski wynosi 1876 kilometrów. Za to samolotem z Warszawy, z przesiadką w Helsinkach, leci się 3,5 godziny. Bilet w obie strony  kosztuje od 1000 złotych. No to szczęśliwej podróży!

Oczekująca świętego Mikołaja

Grafika:
http://niezalezna.pl/uploads/zdjecie2016/148100766714470690281.jpg
http://www.papanoelenlaponia.com/images/viaje-a-laponia-papa-noel-laponia-plus-4-dias.jpg
http://www.newsweek.pl/g/crop/0/-1050/newsweek/635863348684469330.jpg
http://www.globtroter.pl/zdjecia/finlandia/b192448_finlandia_laponia_rovaniemi.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/3/11135/z11135923Q,Zorza-polarna.jpg