11 kwietnia 2018

Podróże kształcą                   Bliżej JaponiiJednym z cudów współczesnego świata jest to,
że mamy tak szeroki dostęp do rozmaitych, ciekawych kultur. Możemy uczyć się obcych języków,
zwiedzać inne kraje,
poznawać ich historię…
(Angelina Jolie)


Jakiś czas temu zaczęłam interesować się kulturą oraz  codziennym życiem Japończyków. Zafascynowała mnie ich odmienność, przywiązanie do tradycji oraz niezwykła dbałość o proste czynności. Niestety, jeszcze nie miałam okazji odwiedzić tego wyjątkowego kraju, jednak jest to jeden z moich celów, który mam zamiar  zrealizować. W tym poście chciałabym Wam przybliżyć Japonię i ukazać, że - choć tak odmienna od Polski - jest niezwykle ciekawym miejscem.

Na świecie istnieje prawie 200 różnych państw. Każde jest inne, wyjątkowe. Jednakże jest pewien kraj złożony z około 4000 wysp (4 podstawowe to: Honshū, Kyūshū, Shikoku oraz Hokkaidō) znajdujących się na Oceanie Spokojnym, który wzbudza w Europejczykach sprzeczne uczucia – Japonia. Jej japońska nazwa (日本; Nihon, Nippon) oznacza Kraj Wschodzącego Słońca. Wywodzi się z Chin i odnosi się do położenia geograficznego Japonii. Chińczycy bowiem nadali jej tę nazwę, ponieważ z ich perspektywy to Japonia była krajem, z którego wychodziło słońce. Ma on również inne, popularne określenie – Kraj Kwitnącej Wiśni. Pochodzi on od rosnących tam drzew wiśniowych, które po zimie ubierają się w piękne, różowe kwiaty – sakurę. Wiosnę rozpoczyna tam święto Hanami, które polega na oglądaniu kwitnących drzew. Całe rodziny wtedy się spotykają, urządzają pikniki i cieszą się pięknym widokiem, kontemplując ulotność życia.
Stolicą tego kraju jest Tokio, a oficjalnym językiem – japoński. Obowiązuje tam kilka alfabetów: dwa wspólnie nazywane kana (hiragana i katakana), kanji oraz alfabet łaciński. Walutą jest jen, a wyznawane religie to szinto, buddyzm i chrześcijaństwo.
Japończycy są narodem, który dużą wagę przywiązuje do manier i etykiety. Mają ścisłe reguły wyznaczające, jak mogą zachowywać się w stosunku  do swoich rówieśników, rodziców czy też przełożonych. Japończycy są jednak wyrozumiali dla obcokrajowców  i choć przestrzeganie zasad jest mile widziane, przymkną oko na lekkie nagięcie zasad przez turystów. Pierwszą, bardzo charakterystyczną regułą jest ukłon. Dzieli się on na kilka różnych, zależnych od jego głębokości. Stosuje się je w rozmaitych sytuacjach, uzależnionych od wieku lub statusu osoby, z którą rozmawiają oraz od  kontekstu rozmowy. Japończycy kłaniają się w każdej sytuacji: na przywitanie, pożegnanie, przeprosiny czy podziękowanie. W kontaktach biznesowych natomiast, niezbędne są wizytówki. Należy  ją dokładnie przestudiować i w żadnym wypadku nie wkładać do kieszeni ani  na niej siadać, gdyż byłaby to oznaka braku szacunku do osoby, której nazwisko na niej widnieje. Wizytówkę podajemy obiema dłońmi, skierowaną właściwą stroną do rozmówcy, odbieramy również oburącz. Japończycy dużą wagę przywiązują również do punktualności. Ważnym elementem ich kultury jest zdejmowanie butów przed wejściem do domu.

Japonia jest znana z wielu zwyczajów, dla nas Europejczyków często niezrozumiałych. Dla nich całkiem zwyczajne, codzienne czynności nam wydają się często zbędne lub po prostu dziwne. Jednym z najbardziej znanych, a jednocześnie niejasnych aspektów życia Japończyków jest zachowanie przy stole. Zapewne każdy słyszał o spożywaniu posiłku pałeczkami. Czy wiecie, że posługiwanie się nimi jest określone ścisłymi zasadami? Może zacznę od powodu, dla którego nie używa się, jak w Polsce, sztućców. Choć łyżka jest jak najbardziej dozwolona, to Japończycy wystrzegają się przy stole noża. Jest to spowodowane przygotowanymi małymi porcjami, których nie należy dzielić, gdyż jest to uznane za niekulturalne. Ponadto Konfucjusz, którego filozofia miała wpływ na rozpowszechnienie stosowania pałeczek, uważał, że nóż przy stole jest wyrazem agresji. Najczęściej popełniane błędy przy jedzeniu to: kładzenie pałeczek na górze naczynia (służy do tego specjalna podstawka), wybieranie z zupy ulubionych kąsków i mieszanie w niej czy przebijanie jedzenia pałeczkami (uwaga: jedzenie sushi rękami nie jest uznawane za błąd). Co ciekawe, jedząc w Japonii zupę, nie musicie bać się siorbania, wręcz przeciwnie – głośne jedzenie jest oznaką, że jedzenie jest smaczne  oraz jest wyrazem szacunku dla kucharza. Dieta Japończyków składa się głównie z ryżu, warzyw, ryb i owoców morza, a ich kuchnia jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. W Japonii posiłki są celebrowane, a jedzenie w pośpiechu, łapczywie jest niekulturalne. Nie należy także jeść, kiedy idzie się ulicą. Co ciekawe, w restauracjach nie wypada dawać kelnerom napiwków.
Co jeszcze wyróżnia Kraj Wschodzącego Słońca spośród innych? Praca i edukacja. Japończyków bardzo często określa się mianem pracoholików. Cechuje ich obowiązkowość, staranność i dążenie do perfekcji. Wielu Japończyków pracuje ponad siły, biorąc nadgodziny i nie wypoczywając odpowiednio, więc ciągle w Japonii istnieje zjawisko śmierci z przepracowania (karoshi). System edukacyjny w Japonii jest bardzo rygorystyczny. W czasie nauki uczniowie przechodzą przez zdecydowanie więcej niż w Polsce testów. Po lekcjach są organizowane kółka zainteresowań, a ambitni uczniowie chodzą na dodatkowe lekcje przygotowujące do egzaminów wstępnych do szkół. Nas Polaków może zaskoczyć fakt, że  o czystość w szkołach dbają uczniowie. Po skończonych lekcjach mają obowiązek posprzątać budynek i jego teren. Służy to wychowaniu dzieci i młodzieży.
        
Jednakże Japończycy nie tylko uczą się i pracują. Swój wolny czas poświęcają na różne rozrywki. Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w Kraju Kwitnącej Wiśni jest karaoke. Spotykają się tam rodziny i przyjaciele. Śpiewają starsi, młodsi, dziewczyny i chłopcy. Innymi słowy: śpiewa każdy. Innym popularnym zajęciem, które rozprzestrzeniło się na cały świat, jest czytanie mang lub oglądanie anime. Japończycy również bardzo często odwiedzają gorące źródła, aby się zrelaksować. Popularne jest również origami – tradycyjna sztuka składania papieru. Innym tradycyjnym zajęciem jest ceremonia parzenia herbaty.

Jak można zauważyć,  Japonia jest niezwykłym krajem. Ich kultura różni się od naszej, dlatego ciekawi i zadziwia. Mam nadzieję, że choć trochę Was zainteresowałam tym niezwykłym krajem i postaracie się odszukać jeszcze inne ciekawostki na temat Kraju Wschodzącego Słońca. Zapewniam bowiem, że informacje przedstawione w poście, są tylko kroplą w morzu wiedzy o Japonii.

Katarzyna

Grafika:
https://pixabay.com/pl/morze-ocean-wody-fale-natura-2566597/
http://www.gaijinwpodrozy.pl/dlaczego-japonia-kraj-kwitnacej-wisni/
http://ocdn.eu/images/pulscms/YjA7MDQsMCwwLDNlOCwyOTg7MDYsMzIwLDFjMg__/c16104352b00382b49c2e1a515875e1b.jpg
http://www.topnaj.pl/japonia-ciekawostki/