20 września 2017

Podróże kształcą                       Łódź-
           miasto kamienic,
      festiwali i polskiego kina
 
Niech sobie Ganges, Sorrento, Krym
Pod niebo inni wynoszą,
A ja Łódź wolę! Jej brud i dym
Szczęściem mi są i rozkoszą!
(Julian Tuwim)


Zbliża się jesień i myślę, że większość z was zaczęła się zastanawiać nad tym, gdzie pojechać na wycieczkę szkolną. Jeśli nie chcecie spędzić wolnego czasu standardowo w górach albo nad morzem, mam dla was pewną propozycję - Łódź. Wiele osób uważa, że jest to brzydkie, niezadbane miasto. Sama spotkałam się z taką opinią osoby, która nawet nie była w tym mieście.  Dlatego chciałabym was zachęcić do odwiedzenia Łodzi i przekonania się na własne oczy, jaka  jest naprawdę.


Łódź ma wspaniałą historię. Jest miastem przemysłowym, które powstało w ciągu 60 lat z osady rzemieślniczej (wsi zwanej Łódką). Pod koniec XIX wieku rozwijała się równie szybko co Chicago! Miasto posiada bardzo dobrze zachowaną strefę wielkomiejską (najstarszą strukturę miasta), gdzie znajdują się: 4 tysiące kamienic, 27 pałaców, 47 willi i około 300 obiektów fabrycznych. Serce miasta to ulica Piotrkowska - najdłuższa ulica handlowa w Europie. Na początku pełniła funkcję komunikacyjną, jednak z czasem zamieniono ją w deptak, który teraz tętni życiem! Jeśli możecie, nie ograniczajcie się do oglądania tylko frontowych części kamienic, znajdźcie w sobie odwagę i wejdźcie w bramę/podwórko, a poczujecie klimat tego niezwykłego miasta. Warto zajrzeć do środka, na przykład do kamienicy przy Piotrkowskiej 40, gdzie znajduje się idealnie zachowana drewniana klatka schodowa. Robi ogromne wrażenie! Szczególną uwagę zwróciłam na budynki Gustawa Landau-Gutentegera, a mianowicie na kamienicę na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Jaracza (Piotrkowska 29), która łączy neobarokową formę z formami secesji, takimi jak półokrągłe okna oraz tkalnię Marcusa Silbersteina. Łódź jest miastem kamienic, których zdobienia i piękne formy architektoniczne możecie podziwiać nie tylko na tej ulicy, ale prawie w całym mieście. Na Piotrkowskiej poza kamienicami znajduje się aleja gwiazd, a także pomniki upamiętniające sławne osoby związane z miastem. Na zdjęciu niżej pomnik – ławeczka Juliana Tuwima.


Jest to jedna z najpiękniejszych ulic, jakie widziałam. Kolejnym plusem są restauracje, które ciągną się przez całą długość Piotrkowskiej kończącej się przy Placu Wolności. Niżej: fragment  ulicy Piotrkowskiej.


W Łodzi znajduje się manufaktura, czyli  centrum handlowo – usługowo - rozrywkowe, które znajduje się w zrewitalizowanych budynkach kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Tam powstała nowa galeria handlowa, która swoim wyglądem świetnie scala się z fabrycznymi budynkami, a jej wielkość zadziwia. Na jej terenie znajduje się najdłuższy w Polsce wodotrysk, a także karuzela, hotel, teatr, muzeum, a w zimie - lodowisko. Jest to miejsce tętniące życiem, pełne propozycji  kulturalnych  i rozrywkowych.
Pałac Poznańskich, znajdujący się przy ulicy Ogrodowej, jest największą rezydencją fabrykancką w Polsce. Na temat powstawania pałacu istnieją dwie anegdoty. Jedna z nich głosi, że Izrael Poznański zapytany o to, w jakim stylu architektonicznym ma powstać pałac, odpowiedział, że przecież stać go na wszystkie (i tak rzeczywiście było). Podobno chciał wyłożyć podłogę złotymi rublami, ale nie wiedział, którą stroną, a zapytany o zdanie car Aleksander III odpowiedział, że na sztorc. Rezydencja Poznańskiego posiada liczne zdobienia, a jego piękna neobarokowa forma zapiera dech w piersi. Należy też wejść do środka, gdzie znajduje się Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć wnętrze, a także zdobienia od strony ogrodu, od których nie mogłam oderwać wzroku. Na zdjęciu wyżej pałac Izraela Poznańskiego.

Udając się w stronę Piotrkowskiej, można zobaczyć w alei Adama Mickiewicza Stajnię jednorożców, czyli wiatę tramwajową. Przystanek, który swoim wyglądem nawiązuje do architektury secesyjnej miasta, został zaprojektowany przez Jana Gałeckiego. Mimo że wiata przystankowa budzi wiele kontrowersji i nie wszyscy są zadowoleni z jej powstania, według mnie dodaje uroku i kolorytu szarej ulicy. Wkrótce do stajni mają trafić jednorożce, czyli pojawią się figury jednorożców. Na zdjęciu niżej:  Stajnia jednorożców, wiata przystankowa przy ul. Mickiewicza.
Łódź to nie tylko piękne budowle i zabytki. Znajduje się tu najnowocześniejsze w Europie środkowo-wschodniej Planetarium EC1, które ma w swojej ofercie świetne pokazy popularnonaukowe, a także jeden z największych aquaparków w Polsce - Aquapark Fala.

Nie bez powodu to miasto jest też uważane za stolicę polskiego kina, ponieważ znajduje się tam Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im.  Leona Schillera, której absolwentem jest między innymi Andrzej Wajda. Miasto posiada także swoją Aleję gwiazd, Muzeum Animacji Se-ma-for, gdzie „mieszka” miś Uszatek oraz Muzeum Kinematografii, które posiada największą kolekcję plakatów do filmów wyżej Andrzeja Wajdy, a także 500 plakatów do filmów Romana Polańskiego oraz największy zbiór pamiątek po Poli Negri. Gdy będziecie mieli okazję odwiedzić to piękne miasto, nie zapomnijcie o Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz o Teatrze Wielkim. Łódź to także miasto festiwali takich jak: Fotofestiwal, Explorers Festival, Łódź Czterech Kultur, Mediaschool, Fashion Philosophy Fashion Week Poland, Festiwal Dobrego Smaku, Letni Festiwal Filmowy „Polówka”, Se-ma-for Film Festival, Łódź Design Festival, Light Move Festival, Festiwal Kawy.

Łódź jest cudownym miastem, pełnym kontrastów, łączącym dawny fabrykancki wygląd z nowoczesną architekturą. To właśnie nietypowe połączenia nadają oryginalny klimat temu miejscu. Jest to miasto pełnych uroku kamienic i najdłuższej ulicy w Europie. Jest także stolicą polskiego kina, czy festiwali. Pomimo że nie opisałam wszystkich atrakcji, które znajdują się w Łodzi, mam nadzieję, że zachęciłam was do odwiedzenia tego miasta, bo tylko w ten sposób można je docenić.

Natalia

Grafika: zdjęcia własne
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2014-11/laweczka-juliana-tuwima-w-lodzi-246573.jpg