21 kwietnia 2016

Wspomnienia, wspomnienia
                                 
                           Ananasy z naszej klasy
 
W pewnym mieście (jest w atlasie!)
W pewnej szkole,
W  trzeciej klasie,
Uczniów jest  trzydziestu prawie (...)
Jurek czyta
Doskonale
Bardzo ładnie pisze Stach
Zosia uczy
Się wspaniale(...)
Kubuś tym się zaś wyróżnia,
Że się wciąż do szkoły spóźnia...
             (Karol Szpalski, Marian Załucki)
                                         

                                                 

                                           (Na podstawie kroniki klasowej)    
                                                                     Część I


Rocznik 2008/2011. Klasa I – D. Jest nas nie „trzydziestu prawie”, lecz czterdzieści jeden. Naszą wychowawczynią jest Pani Profesor Agnieszka T.
Kronikarze : Diana K., Joanna Ł. I Błażej W. tak oto zaczynają historię klasy: Dawno, dawno temu.... No, może nie tak dawno...Dnia 1 września 2008 roku spotkaliśmy się pierwszy raz w gmachu Akademii Zamojskiej wszyscy zaczynaliśmy nowy rozdział w naszym życiu...nową bajkę.
Kronikę natomiast otwierają tak: masz przed sobą kronikę jednej z najbardziej zwariowanych a zarazem najsympatyczniejszych klas w dziejach liceum. Życzymy Ci miłego odkrywania na nowo naszej historii... Z pozdrowieniami – klasa prawnicza.
Wrzesień 2008. Na początku naszej bajki chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że lekcje wiedzy    o społeczeństwie będą tak zaskakujące. Pan Dyrektor Zygmunt K. poprosił, abyśmy w grupach przygotowali prezentacje na temat subkultur. Wyniki były bardzo ciekawe.
Październik 2008. Ślubowanie! Zostaliśmy uroczyście włączeni do grona uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Ślubowaliśmy godnie reprezentować naszą szkołę i dbać o jej dobre imię. Czy się uda? – To się jeszcze okaże...
7 listopada 2008. Wycieczka do Warszawy. W stolicy czekała Pani przewodnik, która poprowadziła nas szlakiem Męczeństwa  Żydów.  Mieliśmy sporą dawkę  wiedzy oraz  przeżyć.  Uwieńczeniem wycieczki był spektakl  Ukochany kraj, czyli PRL  w piosence  w  Teatrze Buffo.  Scenariusz i reżyseria – Janusz Józefowicz , kierownictwo muzyczne – Janusz Stokłosa. Co za dzień!
2 grudnia 2008. Znowu Warszawa. Tym razem na początek dnia – Sejm i Senat. Na koniec dnia – teatr. Tym razem byliśmy w Teatrze Współczesnym na spektaklu „To idzie młodość” w reżyserii Macieja Englerta. Opiekowała się nami Pani Krystyna K.
Grudzień 2008. Przygotowaliśmy spotkanie opłatkowe – wieczerzę wigilijną. Wspólnie z wychowawczynią Panią Profesor  Agnieszką T. oraz  Panią Profesor Krystyną K. zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia, staliśmy się sobie bliżsi. Były kolędy i wspólne zdjęcia przy choince.
Grudzień 2008. Jasełka. Po raz pierwszy wystąpiliśmy razem na scenie. Pod kierunkiem Siostry Lucyny F. przygotowaliśmy niezapomniane przedstawienie.  Włożyliśmy w nie wiele pracy, ale było warto! Wszyscy byli oczarowani, a my wierzymy, że dzięki nam wiele osób na nowo odkryło niepowtarzalny urok Świąt Bożego Narodzenia.
Styczeń 2009. Lekcja wuefu na lodowisku pod Ratuszem. Świetna zabawa, zwłaszcza, że niektórzy byli na lodowisku po raz pierwszy. Daliśmy radę, choć nie obyło się bez upadków.
12 marca 2009.  Wybraliśmy  znowu Warszawę.  Tym razem  zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Pobyt tam zapewnił nam silne przeżycia, a przejście kanałem dało namiastkę tego, czego doświadczali ludzie w czasie wojny. Na zakończenie dnia tradycyjnie udaliśmy się do teatru. Teatru Narodowego na przedstawienie Tartuffe w reżyserii Jacques`a  Lassalle`a.  Spektakl okazał się super! Po nim spotkaliśmy się pod teatrem z aktorami: Beatą Ścibakówną (absolwentką naszego liceum i wychowanką Pani Krystyny K. )  oraz Jackiem Mikołajczakiem.
22 kwietnia 2009.  Dzień Ziemi. Kto przygotował przedstawienie z tej okazji? Oczywiście, my - I D. Ilustrowało ono zgubne dla ziemi skutki niewłaściwego korzystania z energii oraz wody. Kierowała nami Pani Profesor Janina P.  Chórek „kwiatowy” śpiewał przepięknie.
22 maja 2009.  Znów jesteśmy w podróży! W Krasnymstawie odbyła się konferencja „Media, idee, wartości w świecie globalnym i lokalnym”, na której nie mogło zabraknąć  tam nas – klasy I D. Gośćmi specjalnymi byli profesor Jerzy Buzek oraz profesor Lena Kolarska-Bobińska, którzy mówili na temat wartości i znaczenia Polski oraz wspólnot lokalnych w jednoczącej się Europie. To był udany wyjazd zorganizowany przez Pana Dyrektora. Dziękujemy!!!
3 czerwca 2009.  Mamy też inne talenty, nie tyko sceniczne. W rozgrywkach międzyklasowych  w siatkówkę nasze dziewczęta były nie do pobicia  - szły jak burza. W meczu finałowym uplasowały się na II miejscu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
19 czerwca.  Dotarliśmy do końca pierwszej klasy.  Koniec roku! Wakacje!!!

Diana K., Joanna Ł., Błażej W.

Grafika: własna