2 lutego 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane



Bądź kulturalny, wiedz, co to kultura!

 

 


                                                      Ach, czy już pani wie….
                                                                                      (Tadeusz Żeleński)


Wszyscy cenimy kulturę i każdy z nas chce być kulturalny. Ale czy umiemy rozróżnić oba pojęcia? Otóż, nie zawsze. Bardzo często traktujemy kulturę osobistą jako synonim kultury. To błąd!
Kultura – to  słowo z języka potocznego, używane, gdy myślimy o kulturze osobistej, dobrym wychowaniu. Mówimy tak o osobie, która regularnie jest obecna na  koncertach, różnego typu premierach kinowych itp.

Kulturowy - słowo używane rzadko, gdy mówimy o szerokim rozumieniu kultury, występuje głównie w socjologii i antropologii.

Czym więc jest kultura?  Słowo pojawiło się w dziejach ludzkości dość wcześnie.  Z języka łacińskiego cultura oznacza: hodowlę, uprawę , wykształcenie. Początkowo było rozumiane inaczej niż obecnie. Przykładem może być definicja Cycerona, który za kulturę uważał uprawę ludzkiego ducha (cultura animi). Obecnie kultura jest pojęciem bardzo szeroko rozumianym. Jest wszystkim, co nie jest naturą. Są to wszystkie aspekty społeczeństwa, które nie są przekazywane genetycznie. Definicje kultury możemy znaleźć zarówno w książkach socjologicznych, antropologicznych, podręcznikach, encyklopediach i w Internecie. 

Natura a kultura. Natura oznacza to, co powstało samo z siebie, bez udziału człowieka. Kultura oznacza to wszystko, co tworzy człowiek, co powstało i istnieje dzięki niemu.

Kultura - materialny i duchowy dorobek ludzkości, gromadzony, utrwalony i wzbogacany   w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kultura jest rodzajem i środkiem  komunikacji, ponieważ dzięki jej wytworom ludzie porozumiewają się ze sobą.

Kulturę dzieli się  na materialną i niematerialną (duchową). Granica między nimi jest nieostra, ponieważ wiele wytworów kultury materialnej ma również charakter duchowy. Na przykład katedra średniowieczna jest nie tylko zabytkiem kultury materialnej, lecz także miejscem kultu związanym z religią chrześcijańską - ma więc i aspekt duchowy.
Kultura duchowa: religia, mity, filozofia, nauka. Inaczej - treści, wierzenia, idee, normy postępowania i wartości społeczeństwa, ale też sankcje zarówno pozytywne (nagrody), jak i negatywne (kary). Sankcje mogą być formalne (system prawny i administracyjny) i nieformalne (obyczajowe). Kultura materialna: narzędzia, budowle, dzieła sztuki, ubiór, przedmioty użytkowe, które reprezentują treści.
  
Przykładowa definicja kultury:  to ogół czynników materialnych i duchowych wytworzonych przez daną grupę społeczną. Kultura to zbiór ogólnie przyjętych norm i zachowań, a równocześnie  - dorobek duchowy i artystyczny całej ludzkości.

Przeczytaj, zapamiętaj, nie myl!

MagMiel

Grafika:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjrbsEP-J1_0brgnrGH0y6Ve1Q4u6LhYzaXk3kJgldMYC5WRcneedT6xarw4F9AwDvJJhmxbKZ7yEwBMTLqKaLAbP5NRXPtUGJCjLCjbrrttwq3euzfQZ5sorEZ9eurkaWPvMJU3qZJArE/s1600/Kulturalnie5.jpg
http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/gazetki018r4.gif
http://artpapier.com/pliki/archiwum_maj/img/rfilm/katedra.jpg