4 grudnia 2016

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


             

              Toksyczna przyjaciółka


Egoizm jest tru­cizną przyjaźni. 
                                                                                         (Honoré de Balzac)


Czy wiesz, co to jest bluszcz,  meduza lub wampir energetyczny? Nie? A ja już wiem! A czy znasz pojęcie frienemy? Ja znam! Poznałam też, co znaczy określenie  toksyczna przyjaciółka. I byłoby to może nawet zabawne, gdybym nie doświadczyła tej wiedzy na własnej (skórze? psychice?). Przeżyłam horror  z „przyjaciółką po grób”, wyzwoliłam się z tej niezdrowej relacji, a teraz po zapoznaniu się z opiniami psychologów, chciałabym co nieco opowiedzieć   o tym – nierzadkim – zjawisku.

Psycholog i psychoterapeuta Piotr Mosak porównuje toksyczną przyjaciółkę  do owada, który najpierw wpuszcza w ofiarę środek znieczulający, by potem spokojnie wyssać krew.  Istotę problemu doskonale oddaje określenie frienemy – zbitka słów: friend (przyjaciel) oraz enemy (wróg). Wydaje ci się,   że masz przyjaciółkę, a tymczasem ona cię osacza i bezwzględnie  wykorzystuje.

Jak to wygląda?  Zawsze jest w centrum uwagi – wszystkich wokół absorbuje swoimi sprawami. Ingeruje w twoje życie prywatne i szkolne – wypytuje o szczegóły, drąży, ale nic nie mówi o sobie, żeby mieć przewagą i dogodnym momencie ją wykorzystać.  Dzwoni o świcie albo w nocy, wpada  bez zapowiedzi, nawet na uroczystości rodzinne. Pożycza (czasem bez pytania) od ciebie kosmetyki, ubrania, pieniądze, ale  jest głucha na twoje prośby. Nie oddaje pożyczonych pieniędzy.  Jest zazdrosna o twoich znajomych, o twego chłopaka albo – z kolei – go kokietuje. Do tego jest niedyskretna i nietaktowna, plotkuje na twój temat  i intryguje, zmyśla fakty. Toksyczna przyjaciółka jest manipulantką, która oplata cię niczym bluszcz  i nie pozostawia miejsca na swobodę. Jest energetycznym wampirem. To oznacza, że po spotkaniu z nią opadasz z sił, jesteś rozdrażniona, zestresowana, nie masz siły ani chęci do działania. Toksyczną przyjaciółkę można  też porównać  do jadowitej  meduzy, która  znienacka potrafi ukąsić. Niezależnie od tego, jak ją określimy, to niewątpliwie osoba toksyczna, która  nie liczy się z uczuciami,  potrzebami  czy zdaniem innych. Robi i mówi to, na co ma ochotę. Dowartościowuje się, będąc w centrum uwagi  i tym samym ucieka od własnych problemów. Wie, że przyjaciółka jej pomoże, na wszystko się zgodzi, wybaczy, obroni. Czy jest wdzięczna? Nie! Jej się wszystko należy. Wdzięczność to uczucie, którego nie ma w sercu „trucizny” – mówi Piotr Mosak.

Kim naprawdę jest toksyczna przyjaciółka? To osoba niedowartościowana i zgorzkniała. Nie potrafi zaakceptować swoich słabości, wad i porażek. Dlatego twoje sukcesy nie cieszą jej, lecz wywołują złość, zazdrość lub nienawiść. Nie jest skłonna do pomocy, a jeżeli już się na to zdobędzie, to po to, żeby się poczuć lepiej. W ten sposób rekompensuje niskie poczucie własnej wartości. Jeśli domyślisz się  jej prawdziwych intencji, zareaguje agresją lub lękiem.

Poznaj sygnały, które cię ostrzegą, że masz do czynienia z bluszczem- trucizną. Po pierwsze, jest pewna siebie i pokazuje, że jest lepsza od ciebie.  A ty – rzeczywiście – czujesz się od niej gorsza. Po drugie, mimo że cię wykorzystuje, ty zawsze tłumaczysz jej zachowanie. Po trzecie, wciąż czegoś od ciebie chce, więc nie możesz się zrelaksować. Po czwarte, gdy się do ciebie zwraca, czujesz się wyjątkowa, bo wybrała ciebie. Nie zauważasz swojej zbytniej uległości, bo jesteś uzależniona od bluszczu.
Przyjaciele powinni nas inspirować do działania, po rozmowie z nimi powinnyśmy czuć werwę i siłę, a nie brak chęci do życia - pisze w swojej książce Kiedy przyjaźń boli psycholog, dr Yan Jager.  Jeżeli jesteś rozczarowana, masz poczucie krzywdy, nie masz chęci do życia, to znak,  że masz do czynienia z toksyczną przyjaciółką.  Uciekaj od niej jak najdalej! Po co ci związek, który rani i wyniszcza? 

DistantiaGrafika:

https://2.bp.blogspot.com/-FvqBtLBJBEQ/WEP0aeh_SAI/AAAAAAAAHhY/oojZY9m_m9oxAI3qCuBcURc9pocm67lZwCLcB/s1600/toks.png
http://2.bp.blogspot.com/-2ZFnJLMOWPg/Ux4F_gXzMGI/AAAAAAAAGRc/Kr-bHQknPKI/s1600/maska-drzewo-bluszcz.jpeg