30 grudnia 2017

Literackie fascynacje
              Czytanie na topieCzytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska)


Obecnie uznaje się, że młodzież mało czyta. Istnieją różne badania na temat tego, ilu z nas wypożycza książki z biblioteki, ilu korzysta z książek w formie elektronicznej, a nawet ile osób wcale po nie sięga.  Dzisiaj mamy ogromny dostęp do różnego rodzaju literatury. Księgarnie są po brzegi wypełnione nowościami, które wchodzą na rynek jak świeże bułeczki. Każdy z nas może dobrać odpowiedni dla siebie styl, rodzaj czy temat lektury.

W dzisiejszym artykule jednak  nie będę Was pouczać, że czytanie jest potrzebne człowiekowi, ale postaram się pokazać, że czasami warto oderwać się od rzeczywistości i dla rozrywki sięgnąć po książkę. Wydaje mi się, że młodzi ludzie głównie mają problem z dobraniem dla siebie odpowiedniej książki. Są błędnie przekonani, że czytanie jest nudne. Patrzą na to przez pryzmat lektur szkolnych, których czytanie jest dla większości związane z odgórnym poleceniem, a nie z przyjemnością. Ja do niedawna też tak myślałam. Dziwiłam się, że ktoś czyta książki, skoro nikt mu nie każe tego robić. Wiadomo, lepiej jest pójść na łatwiznę i włączyć sobie gotowy film niż zaangażować się w czytanie. Oczywiście,  nie krytykuję oglądania filmów, bo sama lubię spędzić piątkowy wieczór przed ekranem komputera, oglądając dobrą komedię. Warto jednak mieć świadomość, że książka ma na nas inny wpływ niż film. Czytając, sami musimy wyobrazić sobie głównego bohatera, świat, w którym żyje i to, w co był ubrany. Ale to jest właśnie najfajniejsze! Każdy kreuje własny obraz postaci, miejsc, zdarzeń, pomimo  że losy bohaterów są już wcześniej ustalone przez autora. Istnieje taka kategoria literatury jak literatura młodzieżowa. Jest to zbiór książek przeznaczonych głównie dla młodzieży. Poruszają one tematy typowe dla młodych ludzi, takie jak: przyjaźń, podróże czy miłosne rozterki. Rzecz jasna, tematyka tych książek może być inna. Jestem przekonana, że każdy nastolatek znajdzie w nich to, czego szuka. Przedstawię kilka powieści, które sama przeczytałam z zainteresowaniem.

Jedną z autorek, której twórczość moim zdaniem jest godna polecenia, jest Colleen Hoover. Na swoim czytelniczym koncie, jak do tej pory, mam trzy książki napisane przez tę pisarkę. Pierwszą z nich jest Pułapka uczuć, a pozostałe dwie to jej kolejne części (Nieprzekraczalna granica oraz  Ta dziewczyna).  Główną ich bohaterką jest osiemnastoletnia Layken, która niespodziewanie straciła ojca. Wraz   z mamą i bratem postanawia przeprowadzić się do Michigan, aby ułożyć sobie życie na nowo. Tam poznaje Willa, który staje się istotną osobą w jej nowym życiu. Wspólnie pokonują trudne chwile, które czekają na Layken. Will jednak nie pozostaje bez winy i nieraz zrani jej uczucia. Zarówno Layken, jak i Will doświadczyli w życiu ogromnego smutku i oboje próbują poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Ale jak potoczą się dalsze losy bohaterów, sprawdźcie sami. 

Następną książką, którą mogę polecić, jest Miłość ze snu autorstwa Lucy Keating. Czyta się ją bardzo przyjemnie, szczególnie, że dotyczy ona snów. Poznajemy Alice, której sny od zawsze były kolejnymi przygodami (dosłownie!). Idąc spać, przenosiła się do innej rzeczywistości, wypełnionej przygodami i podróżami, a przede wszystkim spotkaniami z chłopakiem o imieniu Max. Wszystko się skomplikowało, gdy pewnego dnia Max  ze snów pojawił się w jej szkole… Niedawno na blogu można było poczytać o tym, co dzieje się z człowiekiem podczas snu. Tym razem będzie można przenieść się do magicznego świata snu razem z bohaterką. Wybierzcie się w tę podróż!

Jeśli macie ochotę na książkę, którą zaliczam do tych trzymających do ostatniej strony w niepewności, polecam Moje serce należy do ciebie Alessio Puleo. Autor przedstawia romantyczną historię Alexa i Ylenii, która kończy się naprawdę zaskakująco. Dopiero po jej przeczytaniu widać, że tytuł nie jest przypadkowy. Zaletą książki jest to, że czyta się ją błyskawicznie. Akcja jest wartka i nie zwalnia ani na moment, a śledzenie losów bohaterów to bardzo pochłaniające zajęcie.

Czytanie może być przyjemnością, jeśli znajdzie się książkę, która zainteresuje. Książki, które polecam, pewnie przykują uwagę  głównie  dziewczyn. Mam nadzieję jednak, że każdy czytelnik bloga poszuka książki idealnej dla siebie. Podzielcie się ze mną w komentarzach swoimi czytelniczymi doświadczeniami. Jaką książkę powinnam przeczytać, korzystając z przerwy świątecznej?

Fasolka

Grafika:
http://ecsmedia.pl/c/moje-serce-nalezy-do-ciebie-b-iext41761961.jpg