23 marca 2017

Moje hobby, mój świat


       

                   El ClásicoEl Clásico to jeden ważny mecz ligowy.
Zmierzą się ze sobą dwaj rywale, którzy wiedzą,
że jeśli jeden z nich zdobędzie trzy punkty,
to znaczy, że drugi ich nie zdobędzie.
(José Mourinho)


Współcześnie piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Większość ludzi uważa tę grę zespołową za wyjątkowe zjawisko. Mecze piłki nożnej dostarczają wielu emocji piłkarzom oraz kibicom. Kibic jest osobą, która wspiera konkretny klub sportowy, interesuje się jego wynikami oraz wyraża swoje wsparcie poprzez doping. Na piłkarzach biorących udział w zawodach ciąży ciągła presja, która ma ich zmobilizować  do osiągnięcia dobrego wyniku. Zawodnik jest oddany klubowi oraz stara się, aby jego drużyna zdobyła trofeum na szczeblu krajowym oraz europejskim. Osiągniecie sukcesu może wpłynąć na dalszą karierę sportowca, jego cenę oraz transfer do innego klubu.
Ważnym wydarzeniem dla każdego fana piłki nożnej jest mecz pomiędzy hiszpańskimi drużynami: Realem Madryt oraz FC Barceloną. El Clásico to nazwa każdego meczu pomiędzy tymi drużynami. Real Madryt jest klubem, który powstał w 1902 roku, zdobył trzydzieści dwa razy mistrzostwo Hiszpanii  i dziesięć razy mistrzostwo Ligi Mistrzów. Dzięki osiągnieciu  tylu sukcesów klub z Madrytu został nazwany królewskim. Klub FC Barcelona  jest nazwany Dumą Katalonii  i  został założony w 1899 roku. W swoim dorobku posiada dwadzieścia trzy mistrzostwa Hiszpanii oraz pięć zwycięstw w Lidze Mistrzów. Oba kluby  są najbardziej utytułowanymi drużynami w Europie oraz na świecie. Pierwszy mecz odbył się w sezonie 1928/1929, a Real Madryt wygrał wtedy 2:1. Za rządów Francisca Franco zakazano używania imion oraz katalońskiego języka, mecze były nie tylko rywalizacją sportową, ale także rywalizacją na tle kulturowym oraz politycznym. 
Podczas meczu FC Barcelona reprezentowała wolność, natomiast Real Madryt był faworyzowany przez ówczesne władze hiszpańskie. W dzisiejszych czasach każde spotkanie jest tajemnicze, niezwykłe oraz wzbudza niesamowite emocje. Walka nie jest toczona tylko o trzy punkty, lecz także o podkreślenie wyższości jednej z drużyn. Gole, które padają podczas tego wydarzenia, są niezwykłe, a każdy kibic cieszy się z przewagi  swojej drużyny w czasie meczu. Pojedynek może rozstrzygnąć mistrzostwo jednej z obu  drużyn w lidze hiszpańskiej. Prasa twierdzi, że jest to najważniejszy pojedynek piłkarski na świecie. Tak olbrzymim zainteresowaniem nie cieszy się żadne wydarzenie sportowe.   El Clasico jest oglądane na całej kuli ziemskiej,  począwszy od Ameryki Północnej,  po Amerykę Południową oraz Azję. Widowisko jest obserwowane przez pół miliarda ludzi na całym świecie i cieszy się większym zainteresowaniem niż finał Ligi Mistrzów. Oba kluby posiadają dwóch wyróżniających się piłkarzy, którzy kreują grę oraz są odpowiedzialni za zwycięstwa swojej drużyny. W zespole z Madrytu jest nim Cristiano Ronaldo, natomiast w stolicy Katalonii jest nim Lionel Messi, który jest również najlepszym strzelcem El Clasico , z dorobkiem dwudziestu jeden bramek.

Zdrajcami klubowymi  kibice nazwali tych piłkarzy, którzy zdradzili barwy klubowe na rzecz drugiej drużyny. Takimi piłkarzami byli: Luis Figo, Samuel Eto’o, Michael Laudrup, Bernd Schuster oraz Ronaldo Luís Nazário. Tych piłkarzy wygwizdywano podczas meczów oraz rzucano na płytę boiska różnym  i przedmiotami z trybun stadionu. Wielu fanów wspierających obie drużyny pochodzi z Polski. W ankiecie przeprowadzonej w 2015 roku  większość kibiców wybrało wsparcie dla klubu z Madrytu. W Polsce działają fankluby piłkarskie Realu Madryt i FC Barcelony.  Członkowie zazwyczaj regularnie spotykają się lub korespondują w sprawach związanych z tematem klubu, wymieniają się informacjami oraz opiniami.

Mecze pomiędzy tymi drużynami są świętem dla każdego miłośnika piłki nożnej. Wielu kibiców z przeciwnych klubów  nie lubi się, jednak  myślę,  że ważniejsza jest radość, jaka płynie z uczestnictwa w meczu. Podczas tego wydarzenia każdy wielbiciel futbolu jednoczy się z innymi ludźmi oraz staje się w jakimś stopniu częścią drużyny.

Mateusz 


Grafika:
http://www.eskarock.pl/eska_rock_news/real_madryt_-_fc_barcelona_-wyniki_spotkan_gran_derbi_kto_ma_wiecej_wygranych_sport/107114
http://worldsoccertalk.com/2015/03/19/el-clasico-preview-barcelona-real-madrid-prepare-to-battle-for-honors-of-best-team-in-world/
http://elclasico2016livestreaming.com/watch-el-clasico-live-stream-barcelona-vs-real-madrid-3-december-online/
https://www.barcelona.de/en/fc-barcelona-camp-nou-stadium.html