13 marca 2016

Spotkanie ze sztuką           Niech nas będzie więcej!

     Muzyka powinna 
                                zapalać płomień w sercu mężczyzny                                   
  i napełniać  łzami oczy kobiety.
                                                                                       (Ludwik van Beethoven)
 

Jest środa, kilka minut po dwudziestej. Zaparzam herbatę i otwieram paczkę herbatników. Siadam wygodnie przy biurku i zakładam słuchawki na uszy. You Tube już gotowy, wpisuje pierwsze litery: „acc..”. Jest! Nareszcie, nowa piosenka. Jak co tydzień z zabawnym komentarzem reżysera.

Studio Accantus to grupa młodych muzyków, aktorów niezwykle uzdolnionych i chętnych do pracy. Jak sami piszą na swojej stronie internetowej, ich misją jest szerzenie musicalu, muzyki filmowej i innych gatunków w Polsce i po polsku  w jak najlepszej formie. Nigdy nie zawodzą. W erze, kiedy youtuberzy są światu widocznie najbardziej potrzebni, oni dzięki swojej  pasji  podbijają serca innych.

Za co ich cenię? Z pewnością za poczucie humoru - odpowiada jedna z moich znajomych, Dominika - podoba mi się, że wychodzą do innych. Nie są zamknięci w studiu i nie pokazują się tylko w środy, ale grają koncerty. Wychodzą do ludzi.

Lubię ich za to, jakimi pozytywnymi ludźmi są - mówi Ola - pokazują nam, iż można połączyć swoją pasję z pracą. Lubię ich za to, że zarówno osobno, jak i wspólnie potrafią stworzyć coś genialnego... - dodaje. 
Dnia 11 i 12 lutego w Zamojskim Domu Kultury odbyły się  - jak dotąd największe i premierowe -  koncerty w wykonaniu Studia Accantus przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej imienia Karola Namysłowskiego w Zamościu. Warto wspomnieć, że została ona założona w 1881 roku i jest najstarszą w Polsce orkiestrą symfoniczną (o 20 lat starszą od Filharmonii Narodowej). Miałam ogromne szczęście uczestniczyć w jednym z nich. Drodzy państwo, wszyscy wychowaliśmy się na muzyce symfonicznej: Śpiąca królewna, Król lew, nawet Gwiezdne wojny. - Tak przywitał nas dyrektor orkiestry Tadeusz Wicherek - Muzyka do tych filmów była wykonywana przez orkiestrę, jeszcze większą niż dzisiaj...


Powinniśmy z tego bogactwa czerpać jak najwięcej. Muzyka symfoniczna nie musi być wyłącznie muzyką poważną. Chociaż przeważnie kojarzymy ją ze smokingami i wieczorowymi sukniami. Z szampanem i kulturalnymi dyskusjami w przerwie. Studio Accantus pokazuje, że to także wielkie przeboje Disneya, które znalazły się w repertuarze: Krąg życia, Gdy wierzysz, Mam tę moc czy Kolorowy wiatr.

Z Warszawy przyjechała prawie cała ekipa w składzie: Sylwia Przetak, Jarosław Kozielski Sylwia Banasik, Wiktor Korszla, Karolina Warchoł, Kuba Jurzyk, Zuzanna Makowska, Paweł Izdebski, Natalia Piotrowska, Adrian Wiśniewski oraz reżyser Studia Accantus - Bartek Kozielski. Koncert (z jedną przerwą) trwał prawie trzy godziny i wykonano 23 utwory. Usłyszeliśmy również kilka nowych piosenek, które w wykonaniu znakomitych wokalistów już wkrótce pojawią się w Internecie. Muzycy wykazali się nie tylko talentem wokalnym, ale i aktorskim.  Na przykład Adrian Wiśniewski, który w piosence Konfrontacja z musicalu Jekyll i Hyde prowadził ze sobą wewnętrzną bitwę, czy duet: Natalia Piotrowska i Jarek Kozielski w piosence Wcale nie, ależ tak z musicalu Annie Get Your Gun.

Jesteście wspaniali! Łączycie pokolenia - krzyknął ktoś już podczas rozdawania autografów. Rzeczywiście, małe studio nagraniowe założone w 2009 roku, którego pomysłodawcą był obecny reżyser Bartłomiej Kozielski, dziś bardzo się rozrosło. Artyści koncertują w całym kraju, cieszą się ogromną ilością fanów i milionami odsłon filmów na You Tube. Ale przecież ludzi, którzy robią to co kochają, aż miło się ogląda.

Zachęcam was bardzo serdecznie do obejrzenia kilku filmików w wykonaniu Studia Accantus i do podzielenia się wrażeniami w komentarzach: https://www.youtube.com/user/StudioAccantus/featured 


Na koniec powtórzę za Kubą Jurzykiem, który wykrzykuje to zdanie przy każdej okazji: Niech nas będzie więcej!  Tutaj obejrzycie relację z koncertów w Zamościu:   https://youtu.be/LLDeh4myWqs

Dagmara


Grafika:

http://1.bp.blogspot.com/-e9wUsZjCbE4/VZvgSmPBeEI/AAAAAAAABR8/s9is7KDlLL0/s1600/maxresdefault.jpg
http://samequizy.pl/wp-content/uploads/2016/06/filing_images_e02ab09b442e.jpg