10 kwietnia 2016

Oglądamy filmy


          

            Historia w polskiej telewizji


                      Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw,
                                      która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor.
                                                                                                  (Józef Beck)


Oglądamy bardzo dużo filmów i seriali. Większość z nich pochodzi z krajów zachodnich. W ostatnich latach coraz bardziej interesujemy się produkcjami tureckimi, o czym może świadczyć sukces  Wspaniałego stulecia  czy  Tysiąca  i  jednej nocy. W naszym kraju również kręci się interesujące  filmy. Jednym z seriali powstałych w Polsce, zasługującym na uwagę, jest Czas honoru zwłaszcza, że szybko zyskał wielką popularność  wśród widzów.

Czas honoru to polski serial wojenny, który rozgrywa się podczas II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu. Emisja serialu trwała od 7 września  2008 roku do 23 listopada 2014.  Akcja pierwszych trzech części rozgrywa się  w 1941 roku, czwarta – w 1944, piąta  - u schyłku wojny i zaraz po jej zakończeniu, szósta - przedstawia losy bohaterów w połowie 1946 roku. Siódma część wraca do roku 1944,  do powstania warszawskiego. Miejsca  akcji  są różne: Warszawa (w tym getto), Londyn, Włochy, Monachium, III Rzesza oraz Generalne Gubernatorstwo. Serial bardzo szybko zyskał wielką popularność i zainteresowanie ze strony widzów.

Twórcami   scenariusza są: Jarosław Sokół, Jerzy Matysiak oraz Ewa Wencel.  Film reżyserowali:  Michał Kwieciński, Michał Rosa, Wojciech Wójcik, Grzegorz Kuczeriszka, Waldemar Krzystek i Michał Rogalski. Serial otrzymał bardzo wiele nagród. Został również uhonorowany trzema Telekamerami w kategorii: najlepszy serial  oraz   Złotą Telekamerą. W 2010 roku Czas honoru  został zauważony w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi krytycy przyznali mu dwie nagrody. W lipcu 2015  licencja serialu została kupiona przez telewizję szkocką oraz litewską. 
W serialu śledzimy perypetie czterech przyjaciół, ich rodzin i znajomych. Każdy bohater w Czasie honoru mniej lub bardziej jest  zaangażowany w walkę  z agresorem. Janek, Bronek, Michał  i Władek to główni bohaterowie. Każdy  z nich był szkolony w Anglii do walki z Niemcami. Ich oddział jest od zadań specjalnych.   Podrabiają dokumenty, wykonują wyroki na zdrajcach narodu, przeprowadzają akcje partyzanckie. Twórcy serialu pokazują również piekło  getta warszawskiego : biedę, głód, choroby, egzekucje.  Przybliżają widzom  warunki w na Pawiaku. W tym największym więzieniu  Generalnego Gubernatorstwa znaleźli się między innymi Władek i  Janek.  Scena gimnastyki na gorącym żużlu – ukazana w filmie -  miała miejsce naprawdę. Była ona przedmiotem późniejszych procesów  esesmana Ludwiga Hahna. Metody przesłuchań, które możemy zobaczyć w serialu,  nie odbiegają od tego,  co się działo  w rzeczywistości.
W  Czasie honoru wzięło udział wielu znanych aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje  Antoni Pawlicki, który zagrał Janka. Stworzył postać porucznika Markiewicza, którego losy odzwierciedlały historię ludzi młodego pokolenia tamtych czasów. Pawlicki jest aktorem dość młodym, ale tą rolą pokazał, że  jest już dojrzałym artystą. Jan Wieczorkowski jako Władek także  udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym i utalentowanym, a  żadna rola nie stanowi dla  niego problemu.

Czas honoru to nie tylko serial o wojnie. Porusza  też tematy, które odgrywają ważną rolę  w naszym życiu: miłość, przyjaźń, rodzina, oddanie,  strata  i cierpienie.  Ludzie w czasie wojny musieli się liczyć z tym, że każdy dzień może być ich ostatnim. Dlatego  troszczyli się o swoich najbliższych i mogli na siebie liczyć w trudnych sytuacjach. Główne postacie mogą być dla nas wzorem odwagi, oddania, patriotyzmu, poświęcenia.  Codziennie narażali  własne życie, musieli oswoić się z myślą o własnej  śmierci  oraz  z  widokiem śmierci innych. Nie uniknęli też  straty bliskich.             

W mojej opinii jest to najlepszy polski serial. Przedstawił historię okupowanej stolicy w sposób nieskomplikowany i ciekawy.  Wprawdzie  zawiera nieścisłości historyczne, ale to tylko zachęca do zagłębienia swojej wiedzy  na ten temat. Większość polskich krytyków filmowych poleca Czas honoru. Marcin Fijołek  pisze: Serial ten jest dobitnym przykładem, że o historii Polski można opowiadać ciekawie(…) Dotarcie do ludzi, zwłaszcza tych młodych, z przekazem historycznym jest trudne, co tak mocno pokazują debaty na temat kształtu nauki historii w szkołach.  Zgadzam się z jego opinią, ponieważ wielu młodych ludzi nie interesuje się historią  z powodu sposobu przekazu, jaki jest im proponowany  w szkole. Historia kojarzy im się z nudą, a nie z ciekawymi  informacjami. Krzysztof Kloc, doktorant w Instytucji Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w swojej recenzji stwierdza: Czas honoru nie jest serialem adresowanym do zawodowych historyków. Nie jest dokumentem, który w każdym, nawet najmniejszym detalu, wiernie oddaje realia przedstawianego wycinka historii. (…) ma dać ogólny obraz życia i walki w okupowanej Warszawie (…).  Zachęcam więc  do oglądania serialu i dodatkowego pogłębiania wiedzy historycznej.

Kinga


Grafika:

http://cdn1.stopklatka.pl/dat/artykul/0000000014/0000014565/original.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/18/74/bc/z12350488Q,Karolina-Gorczyca-i-Jan-Wieczorkowski-w--Czasie-ho.jpg
http://cdn28.se.smcloud.net/t/photos/t/320528/czas-honoru-7-sezon-wladek-jan-wieczorkowski-janek-antoni-pawlicki_19857756.jpg