27 maja 2014

Co w trawie piszczy?


                      
                Bieganie po stolicy
                       


                                                                                       

Jeżeli nauka może być zabawą,

to bardzo dobrze.

(Ian McEwan)
 
                                    
Będąc na wycieczce w Warszawie, mieliśmy okazję wziąć udział w grze miejskiej. To był jeden z punktów naszej wyprawy do stolicy. Czym jest gra miejska? Jest to nowa forma rozrywki, rozgrywana w wielu miastach na świecie. Esencją gier miejskich jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Tematyka może być różnorodna: wydarzenia historyczne,  fabuła powieści, fragmenty wierszy lub  historie wymyślone przez autorów gry.                        
                                                        
My uczestniczyliśmy  w grze „Powstanie Warszawskie”. Na początku mało kto zdawał sobie sprawę, na czym będzie polegało nasze zadanie. Wiedziałyśmy tylko tyle, że musimy podzielić się na 8 grup. Pani przewodnik Edyta Tomczyszyn opowiedziała nam, na czym ma polegać nasza praca. Dostałyśmy kartę   z zadaniami do wykonania oraz mapę, która ułatwiała nam orientację w mieście. I dwie godziny.  Na początku trudno było odnaleźć się nam w obcym mieście, lecz  po pewnym czasie śmiało wędrowałyśmy po ulicach Warszawy, podziwiając mnóstwo zabytków, pomników  i słynnych budowli. Pomimo zamieszania na ulicy, mnóstwa kartek  i map, starałyśmy się zachować koncentrację, by się nie zgubić. Nie było to łatwe, bo co kilka minut musiałyśmy zmienić kierunek wędrówki,   a na dodatek pogoda nie sprzyjała. Wbrew pozorom, trudne było odnalezienie małych tabliczek, które poukrywane były  w różnych zaułkach miasta. Najważniejsze było zgranie, bo  w naszej grupie były osoby  z różnych klas, więc musiałyśmy się dodatkowo wysilić. Pomocni okazali mieszkańcy Warszawy, którzy chętnie wskazywali nam kierunek drogi. Nawet nie spostrzegłyśmy, że minął czas wykonywania zadań. Po dwóch godzinach biegania po Warszawie byłyśmy bardzo zmęczone, ale usatysfakcjonowanie z tego, że mimo wielu przeciwności, udało się wykonać wszystkie zadania i bezpiecznie dotrzeć w umówione miejsce. Zadaniem uczestników gry  było zlokalizowanie w terenie punktów zaznaczonych na mapie, a następnie -  za pomocą informacji zawartych w ich okolicy (tabliczki, rzeźby, itp.) -  udzielenie odpowiedzi na pytania z  karty gry.

Oto niektóre problemy do rozwiązania: 1/ Podaj imię i nazwisko kustosza, który poświęcił swe życie dla ratowania dóbr kultury, które znajdowały się na Zamku Królewskim. Kazimierz Brokl (była tablica przy Zamku). 2/Zamek Królewski, wizytówka Warszawy. Napisz proszę, kiedy owa budowla została zniszczona, a kiedy odbudowana. Masz jakiś pomysł, dlaczego proces odbudowy trwał tak długo? Zamek zniszczony w 1944, a odbudowa 1971-1984. Proces odbudowy trwał długo, ponieważ nie było zgody władz komunistycznych na  odbudowę, a jak już uzyskano zgodę – w kasie państwa nie było na to funduszy. 3/Ten budynek ma bardzo ciekawą przeszłość. Napisz, co mieściło się  w nim za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, co podczas drugiej wojny światowej, a co znajduje się dzisiaj. Za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego – Malarnia Królewska prowadzona przez Marcella Bacciarellego. W czasach II wojny światowej – wytwórnia karabinów maszynowych AK. Dziś – Pałac ślubów. 4/Z tego miejsca możemy gołym okiem dostrzec pozostałości po działaniach wojennych z okresu Powstania Warszawskiego.  Rozejrzyj się dobrze i napisz,     o czym mowa. Chodziło o zachowane na fasadzie budynku ślady po kulach z czasów Powstania Warszawskiego.

5/Pomnik Małego Powstańca. Bardzo smutna, ale i potrzebna rzeźba. Przepisz  z cokołu nazwisko autora tego dzieła. Zastanów się i napisz,  jaką rolę tak młodzi ludzie mogli pełnić w Powstaniu.  Autor pomnika – Jerzy Jarnuszkiewicz . Mali Powstańcy nie brali udziału w walce bieżącej. Natomiast przygotowywali się do pełnienia służby pomocniczej, a nauką na tajnych kompletach – do odbudowy Polski po wojnie. W czasie Powstania roznosili pocztę polową. Ul. Krakowskie Przedmieście 55. 6/Do Powstania przygotowywano się  w różny sposób. Należało zdobyć zarówno środki finansowe, jak i materialne – broń, żywność, materiały opatrunkowe. Napisz, co wydarzyło się w tym miejscu na kilka tygodni przed wybuchem Powstania. Napad na niemiecką aptekę w celu zdobycia materiałów opatrunkowych do szpitali polowych.

Kto wygrał zmagania? Wyniki prezentują się następująco: I miejsce - grupa Kornelii - 29 pkt. ; II miejsce - grupa Sylwii - 28 pkt.;  III miejsce - grupy Elizy i Mateusza  po 27 pkt.; IV miejsce - grupa Kasi - 18 pkt. ; V miejsce - grupa Oli - 17 pkt.

Uważamy, że gra miejska jest doskonałą formą rozrywki, a także źródłem wiedzy. Jest to dużo ciekawsze niż chodzenie z przewodnikiem, bo same mogłyśmy poznawać ulice Warszawy, czerpiąc  z tego przyjemność. Polecamy wszystkim grę miejską.

Patrycje                         

Grafika:
http://pca.pl/wp-content/uploads/2012/07/gramiejska.jpg
http://i.iplsc.com/pomnik-malego-powstanca/0003CVBOY5REPFYJ-C116-F4.jpg
własne zdjęcie