21 maja 2017

Literackie fascynacje

 
Autor bestsellerowych kryminałów


Praworządność polega nie tylko na tym,
żeby ludzie, którzy popełnili przestępstwo,
ponieśli za to karę.
W równej mierze polega też i na tym,
żeby się nie poddawać,
nigdy nie rezygnować  z dochodzenia do prawdy.
(Henning Mankel)Jest nazywany szwedzkim mistrzem kryminałów. Zasłynął serią powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander.  Książki doczekały się przekładu na 25 języków oraz wielu ekranizacji.  Jest również autorem powieści o tematyce społecznej oraz książek dla dzieci  i młodzieży. O kim mowa? Oczywiście,  o Henningu Mankellu.

Biografia. Urodził się 3 lutego 1948  roku w  Sztokholmie, a zmarł  5 października 2015 roku  w Göteborgu. Jego dzieciństwo miało duży wpływ na kształt powieści kryminalnych. Ojciec Henninga – sędzia -  od najmłodszych lat wpajał mu, aby liczył się z wymiarem sprawiedliwości.  Pisarz bardzo często podsłuchiwał rozprawy sądowe prowadzone przez ojca, bo mieszkali nad sądem. Do pisania natchnęła Mankella babcia, która od wczesnego dzieciństwa czytała mu bajki, a później nauczyła go czytać i pisać.  Henning Mankell  nie zamierzał  zostać pisarzem – wiódł dość burzliwe życie.  Pracował fizycznie na statku, podróżował po świecie. Stoję po kolana w śniegu i jedną nogą w piasku – tak mówił o swoim losie i dzieleniu życia pomiędzy Szwecję i Afrykę (Mozambik), gdzie prowadził teatr.  Wątki afrykańskie pojawiające się w powieściach są związane z jego osobistymi doświadczeniami. Ostatecznie został pisarzem, autorem wielu powieści, opowiadań   i scenariuszy filmowych, reżyserem oraz  dyrektorem teatru. W swojej twórczości poruszał  wiele problemów  polityczno – społecznych, tych dotyczących Szwecji, jak również całego współczesnego świata. Największą sławę przyniosły mu jednak powieści kryminalne z detektywem Kurtem Wallanderem. Komisarz to człowiek wiecznie zmęczony, z kłopotami rodzinnymi i zdrowotnymi, mało atrakcyjny fizycznie, a jednak skradł serca  tysięcy czytelników. Mankell twierdzi, że sam nigdy by się z nim nie zaprzyjaźnił. Skąd więc ten entuzjazm czytelników?

Morderca bez twarzy. Pierwszą powieścią Henninga Mankella, którą  przeczytałam, był Morderca bez twarzy. Od razu wciągnęła mnie ta historia. Tak jak w innych książkach, tu także oprócz historii kryminalnej jest przedstawiony  problem  społeczny  - imigracja. Na południu Szwecji ginie para staruszków. Umierająca kobieta zdążyła wyszeptać tylko jedno słowo: zagraniczny. W tym samym czasie detektyw Kurt Wallander nieustannie przyjmuje telefony od anonimowego rasisty, grożącego podpaleniem obozu dla uchodźców, a w mieście zostaje zastrzelony Somalijczyk. Kto  tak okrutnie zabił parę starych rolników w szwedzkiej wiosce, a potem poszedł  do stajni i nakarmił  ich konia? Odpowiedź na pytanie znajdzie Kurt Wallander.

Piąta kobieta. Kolejną książką, która pochłonęła mnie bez reszty, była Piąta kobieta. Tym razem problemem jest maltretowanie kobiet i zemsta. Akcja tej powieści rozpoczyna się w Afryce. W brutalnej napaści giną cztery zakonnice i tytułowa piąta kobieta, czyli  nocująca u nich turystka. Kilka miesięcy później w Szwecji zaczynają się zabójstwa dokonywane z wyjątkowym okrucieństwem - zabójstwo emerytowanego sprzedawcy samochodów, zabójstwo obserwatora ptaków, zabójstwo poety i uduszenie właściciela kwiaciarni. Czy  te wszystkie morderstwa są powiązane? Kto mógł  zabić zakonnice? Odpowiedź jest w książce  

W powieści Nim nadejdzie mróz do Kurta Wallendera dołącza jego córka i razem rzucają się w wir śledztwa. Linda, która czeka na oficjalne rozpoczęcie pracy w policji, postanawia odnowić przyjaźnie z liceum. Jednak po kilku dniach zauważa zaginięcie swojej przyjaciółki Anny, która kilka dni wcześniej spotkała swojego zaginionego ojca. W tym samym czasie  policja dostaje anonimowe zgłoszenie o płonących na jeziorze łabędziach, a kilka dni później o spalonym cielaku. Wkrótce zostaje brutalnie zamordowana badaczka zapomnianych ścieżek w Skanii. Czy ojciec zrobiłby krzywdę córce? Gdzie zniknął i co robił przez tyle lat?  Zachęcam do przeczytania.

Czytanie książek Henninga Mankella  jest dla mnie ogromną przyjemnością. Do tej pory miałam okazję przeczytać  także powieści: PiramidaFałszywy trop, O krok. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się poznać kolejne. Moim zdaniem, nie ma nic lepszego w zimny wieczór niż czytanie pod ciepłym kocykiem dobrego kryminału z gorącą herbatą w ręku i czymś słodkim w pobliżu. Podczas czytania zawsze zastanawiam się, kto jest zabójcą i wraz  z Kurtem Wallanderem rozwiązuję zagadki. Serdecznie polecam powieści tego autora. Większość z nich jest dostępna w naszej szkolnej bibliotece.

Patrycja.


Grafika:
http://bi.gazeta.pl/im/5a/17/12/z18970714V,Henning-Mankell.jpg
http://ecsmedia.pl/c/komisarz-wallander-tom-11-nim-nadejdzie-mroz-w-iext43248031.jpg
http://i.datapremiery.pl/4/000/00/879/henning-mankell-piata-kobieta-den-femte-kvinnan-cover-okladka.jpg
http://ecsmedia.pl/c/komisarz-wallander-tom-11-nim-nadejdzie-mroz-b-iext43248031.jpg