12 marca 2017

Kącik motywacji       Wartość pracy w życiu człowieka


Praca daje nam więcej niż wypoczynek.
Ona daje nam życie.
(Henry Ford)


Praca. Według słownikowej definicji jest to świadoma, celowa działalność człowieka służąca zaspokajaniu potrzeb lub polegająca na wytwarzaniu dóbr, wykonywaniu czynności za wynagrodzenie. Definicja pracy zmieniała się przez wieki, lecz powód, dla którego człowiek  pracuje, jest ten sam: zarobienie pieniędzy i chęć przetrwania.

Czy jednak zawsze tak jest? Co na przykład  o pracy myślą młodzi ludzie? Zapewne każdemu z nas  rodzice zlecali jakieś domowe obowiązki: wyniesienie  śmieci, posprzątanie w pokoju lub  pomoc w robieniu obiadu. Ile razy jednak odmawiamy pod pretekstem sprawdzianu, a w rzeczywistości z powodu lenistwa lub siedzenia na fejsbuku?  Jak często codzienne obowiązki postrzegamy  jako nużące, meczące i marzymy o wakacjach i  dniach pełnych słodkiego lenistwa. Czy zastanawiamy  się czasami, jak wyglądałoby życie, gdybyśmy naprawdę nie musieli niczego robić? 

Ludzie już od samego początku istnienia pracują po to, żeby zdobyć pożywienie lub schronienie. Bez pracy nie byłoby żadnego postępu technologicznego, więc gdyby nasi przodkowie nie pracowali, to pewnie nie mielibyśmy swoich smartfonów, laptopów,  samochodów, radia, telewizji, a może nawet pisma. Gdyby więc  nie praca i jej efekty, to pewnie nadal żylibyśmy w jaskiniach i żywilibyśmy się wyłącznie roślinami.   
Praca, która często spotyka się z naszą dezaprobatą  i która wywołuje naszą niechęć, ma również wiele niedocenianych przez nas zalet. Praca – zwłaszcza fizyczna - jest doskonałym sposobem na pozbycie się stresu,  idealnym sposobem  na wyciszenie i opanowanie emocji.

Dzięki pracy zarabiamy pieniądze, za które możemy zaspokoić swoje potrzeby. We współczesnym świecie bez pieniędzy nie moglibyśmy sobie pozwolić nawet na kupienie czegoś do jedzenia, nie mówiąc już o zaspokojeniu naszych wielorakich przyjemności. Jednak z drugiej strony, gdy spojrzymy na pracę jedynie  pod kątem dochodów, nie będziemy szczęśliwi. Takie stanowisko nie da nam satysfakcji, zaczniemy postrzegać ją jako antywartość i popadniemy w rutynę.
Praca daje również inne korzyści: dzięki niej możemy dążyć do samorealizacji   a także dobrej opinii o sobie. Gdy podczas wakacji wracam do domu po całym dniu ciężkiej pracy, nie czuję się zmęczony, lecz usatysfakcjonowany. Przez cały dzień, w pocie czoła pomagam tacie, mamie lub dziadkom i to mnie uszczęśliwia, bo wiem, że dzięki mojej pracy moi bliscy zauważą we mnie dobrego człowieka. Dodatkowo odciążę ich, bo oni już są zmęczeni życiem i z pewnością przyda im się chwila odpoczynku. Dzięki takiemu wysiłkowi zaczynam  myśleć o sobie lepiej i poprawia mi się samopoczucie.  Praca nie jest więc taka zła, jak nam się wydaje. Dobrze jest czasem ubrudzić sobie ręce lub bardzo się zmęczyć -  to daje bowiem korzyści zarówno materialne, jak i niematerialne, w postaci poczucia samorealizacji.

Czy pomagacie w domu?  Czy jesteście zadowoleni z tego, co robicie? Czy kiedykolwiek w życiu podjęliście się jakiejś wakacyjnej pracy?

ZielonyPS

Grafika:
http://6.s.dziennik.pl/pliki/7906000/7906014-monety-groszowe-w-dloni-900-663.jpg  
http://www.job-choice.net/wp-content/uploads/2016/08/trees-countryside-green-chill-1078x516.jpg
https://westernrifleshooters.files.wordpress.com/2009/02/womenmakingshells.jpg
http://www.wellstobias.com/cms/images/happy-employees%20(1).jpg