19 czerwca 2016

Moje hobby, mój świat


        

        Wolontariat ma sens!
Spałam i  śniłam, 
                          że życie jest samą przyjemnością,                              
obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.
                                                           (Matka Teresa z Kalkuty)


Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Można ich spotkać między innymi w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt. Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu i wielu innych. To wolontariusze. Na zdjęciu niżej: grupa wolontariuszy z I LO na Gali Inicjatyw Społecznych, grudzień 2015.
Ja natomiast chciałabym opisać, jak wygląda praca wolontariusza na oddziale paliatywnym i opiekuńczo-leczniczym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Jestem tam wolontariuszką od niedawna, ale sądzę, że praca na tym oddziale jest warta uwagi. Opiekujemy się głównie pacjentami  ZOL-u, czyli osobami starszymi, chorymi i samotnymi. Pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy, że wielu pacjentów nie odwiedza nikt, poza wolontariuszami. Rok temu powstała książka  Młodość nie wieczność, czyli poetyckie refleksje zamojskich seniorów o starości i przemijaniu. W niej właśnie znajduje się wiersz Pana Mariana Karczmarczyka  Odwiedziny, który bardzo mnie poruszył. Oto on : 
Córka go nie odwiedza
ani bliska sąsiadka...
Czasem promień słoneczny
Siada  na krześle dziadka.
Przyszła wolontariuszka,
serdecznie się z nim wita
I nagle, na jego twarzy
słoneczny uśmiech rozkwita!
W czym dzisiaj mogę pomóc,
kochany Panie Janie ?
Dziękuję!
Już mi Pani pomogła,
zadając to pytanie.
Bo, moja droga, nikt nie wie,
co go na starość czeka...
Choć wkoło mrowie ludzi,
a tak daleko człowiek od człowieka...

Osoby te nie potrzebują wiele, jedynie ciepłego uśmiechu, rozmowy, zrozumienia i niekiedy zrobienia zakupów w pobliskim sklepie spożywczym. Wolontariusze organizują na oddziale dla pacjentów i personelu Dzień Kobiet, Wielkanoc i Wigilię (dajemy  wtedy pacjentom własnoręcznie robione kartki z życzeniami). Poza pracą w szpitalu, pomagamy również osobom, które bardzo potrzebują pomocy – kupujemy  na przykład  niezbędnymi do życia artykuły. Nasi podopieczni bardzo lubią spędzać z nami czas, wychodzić na spacery, rozmawiać, wspominać dawne czasy. Często porównują przeszłość do tego, co jest teraz. Opowiadają nam o swoich młodych latach, o wnukach. Czasem wspominają wojnę...  Pan Eugeniusz Cybulski pisze o przemijaniu w swoim wierszu zatytułowanym  Bolesne wspomnienia :
Wszystko, co ważne dla nas, dzisiaj się dzieje,
W naszej pamięci trwały ślad zostawi
I we wspomnieniach kiedyś się objawi.
Drobne szczegóły wiatr czasu rozwieje.

Wielkie radości, jak i wielkie smutki,
Na trwałe w sercu odcisną swe znamię.
W ośrodku prawdy - bo serce nie kłamie,
Zachowa prawdę bez względu na skutki.

Gdy zechcemy wydobyć z pamięci,
Będziemy znowu przeżywać je czule,
Czasami w oczach znów łza się zakręci.

Gdy pamięć utkwi w bolesnym szczególe,
Będziemy znowu jak dawniej przejęci...
Łza spłynie z oka, a do serca bóle.
Jestem pewna, że niektórzy z Was, czytając ten artykuł, rozważą rozpoczęcie takiej pracy, dlatego napiszę teraz, co każdy wolontariusz powinien wiedzieć, zanim podejmie decyzję o działaniu dla innych. Jakie cechy powinieneś posiadać, aby zostać wolontariuszem? Wśród nich najważniejsze to: silna motywacja, umiejętność rozwiązywania konfliktów, tolerancja, odpowiedzialność, umiejętność wzbudzania zaufania, zdolności opiekuńcze, umiejętność wyrażania uczuć i panowania nad emocjami, szacunek dla podopiecznych i ich rodzin, umiejętność radzenia sobie ze stresem, chęć uczenia się i poszerzania wiedzy. Ponadto wolontariusza powinny cechować : dyskrecja, łagodność, pokora, skuteczność, czujność  i radość. Powinieneś znać również swoje prawa i obowiązki. O czym  każdy wolontariusz ma prawo wiedzieć?  Czym się będzie zajmował. Dokładnie! Ile czasu będzie musiał poświęcić na te zajęcia. Do kogo może się zwrócić o pomoc w przypadku wątpliwości lub niepowodzenia. Jaką ponosi odpowiedzialność. Jak będzie oceniany. Co należy do obowiązków wolontariusza? Sumienne wykonywanie zadań. Odpowiedzialność za właściwe wykonanie porozumienia. Poniesienie odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek własnego działania. Decydując się na rozpoczęcie pracy wolontariusza, powinieneś zadać sobie kilka pytań. Z kim łatwiej nawiązujesz kontakt-  z osobami w swoim wieku, dziećmi, czy może z osobami starszymi?  Co chcesz robić jako wolontariusz –pracować w szpitalu, odwiedzać dzieci w domach dziecka, brać udział w akcjach charytatywnych i zbiórkach, czy raczej wykonywać prace biurowe, informatyczne, a może opiekować się zwierzętami? Jak dużo czasu możesz poświęcić tej pracy? W jakie dni tygodnia możesz poświęcić czas na wolontariat? Czy chcesz zaangażować się w dłuższe działania wolontariatu, czy raczej chcesz brać udział w pojedynczych akcjach? Co potrafisz robić? Czy masz jakieś szczególne umiejętności i chciałbyś się nimi podzielić?

Pamiętaj, że wszystkie Twoje talenty mogą być wykorzystane podczas pracy wolontariacie! Pomyśl, czego chcesz się nauczyć.  Wiedz, że wolontariat to nie tylko niesienie pomocy, ale także zdobywanie cennych umiejętności i doświadczenia w pracy z ludźmi,  a także nauka ich zrozumienia.

Mam nadzieję, że utwierdziłam Was, Drodzy Czytelnicy, w przekonaniu, że praca wolontariusza, mimo że jest ciężka i wymaga poświęcenia, to przynosi wiele satysfakcji. Co jest bowiem piękniejszego od uśmiechu drugiej osoby?

Wiktoria M.


Grafika:


http://wroclaw.caritas.pl/pliki/foto/LOGO1011.JPG
grafika własna
http://i.iplsc.com/mozemy-leczyc-bol-mozemy-dac-pacjentowi-poczucie-bezpieczens/0003SBTOX3LPU55C-C122-F4.jpg