13 kwietnia 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


                 Jak masz na imię?
Imię – to rzecz piękna,
kiedy do niego przyłącza się zasługa,
a bez tego jest tylko znakiem,
który rozróżnia jednego człowieka od drugiego.
(Joseph Conrad)


Każda osoba  ma jakieś imię. Samo słowo „imię” pochodzi od łacińskiego nomen. To nieodłączna część naszego wizerunku. Kiedyś imiona nadawano nie tylko w celu identyfikacji danej osoby. Nadawanie imienia miało funkcje magiczne, stanowiło życzenie oraz  wróżbę na późniejsze życie. Dlatego zwracano  uwagę na znaczenie imion oraz  cechy, którymi zostaną obdarzone osoby je noszące. Pierwotnie imię odzwierciedlało jakąś rzucającą się w oczy cechę danego człowieka (np. Rufus, czyli „rudowłosy”) lub jego zawód (np. Łątek – od wyrobu lalek, kukiełek, Szydło – od profesji szewca).  Często wyrażało  życzenie rodziców co do przyszłości dziecka (np. Wojsław, czyli ten, który będzie „sławnym wojownikiem”)  lub  miało intencję ochronną (np. Anzelm, czyli „strzeżony przez Azów” – bóstwa skandynawskie). Dzisiaj rodzice nadają imię dziecku zwykle wedle swojego upodobania lub chwilowej mody. Dlatego na przykład w 2018 roku większość rodziców wpadło na ten sam pomysł, więc  najpopularniejszymi imionami były: Zuzanna (4258), Julia (4168), Zofia (3910), Antoni (4612), Jakub ( 4444), Jan (4084).
Jak wybrać imię dla dziecka? Wybór imienia to dylemat, który  mają wszyscy rodzice na długo przed pojawieniem się niemowlęcia. Zanim  da się dziecku imię, warto pamiętać, że  taka decyzja to wybór na całe życie. Oryginalnie brzmiące  imiona nie dają gwarancji , że dziecko będzie czuło się wyjątkowo. Trzeba pamiętać, że  z powodu imienia, które się źle kojarzy, dziecko może być wyśmiewane przez swoich rówieśników. Pewien portal internetowy radzi jak dobrze wybrać imię dla swojej pociechy. Oto one! Po pierwsze, nie  można się  wzorować  na językach obcych. Po drugie, należy dopasować imię do nazwiska (śmiesznie brzmią zestawienia: Karmelia Ciołek, Esmeralda Pac).  Dobrze jest też wybrać takie imię, od którego można utworzyć zdrobnienie. Nie należy w żadnym razie ulegać naciskom rodziny czy znajomych, lecz podjąć samodzielną decyzję. 
Na stronie RMF FM  znajduję wypowiedź: Dżesika jest już passe. Teraz, by zaimponować innym, trzeba się bardziej postarać. Rodzice udowadniają, że ich fantazja wydaje się nie mieć granic. "Jarzyna, do domu na obiad"!  I rzeczywiście rodzice bardzo  się starają  dać swoim biednym dzieciom coraz dziwaczniejsze imiona. W ostatnim czasie zarejestrowano takie oto imiona nadawane dziewczynkom: Nare, Leti, Zara, Flawia, Leona, India, Maura, Miła, Vivian, Laurencja, Aisza, Nare, Malika , Lucia, Amaia, Emili, Alena, Warwara, Kayla, Cirilla, Cansu, Qianyu, Kajra, Salma, Arya, Ayla, Elif, Zlata. Chłopcom   natomiast: Czcibor, Makar, Levi, Lenart, Caspian, Kenzo, Yaroslav, Tymur,  Zack,  Massimo, Ragnar, Jonas, Aksel, Pavlo, Amin, Harun, Akim, Ilian, Rudra, Dexter, Esteban, Yuvaan, Asher, Brandon, Finn, Ezel, Enes, Gleb, Jayden, Malik, Itan, Nazar.  Przeglądając różne portale, możemy także natrafić na żeńskie  imiona takie, jak: Sindi, Nawojka, Mercedes,  Jarzyna, Amnezja, Berenike, Guantanamera  czy Mrówka. Męskie imiona są także bardzo specyficzne: Żyraf, Zoe, Myszon, Sylas, Thorgal, Odo, Nestor czy też Lavente. Trudno zrozumieć, co sobie wyobrażali rodzice, wybierając  te imiona. O ile Nawojka to stare polskie imię, a Czcibor – słowiańskie,  to Myszon, Amnezja, Mrówka, Jarzyna  są dla mnie nie do przyjęcia. Językoznawczyni Katarzyna Kłosińska pisze o Nawojce, że jest:  formą żeńską męskiego imienia Nawoj, złożonego z dwóch członów „na” („naj”) oraz „woj” („wojownik”). Imię to miało zatem charakter życzący i miało sprawić, że ten, kto je nosi, będzie dobrym (najlepszym) wojownikiem. Według tradycji, Nawojka była pierwszą studentką Akademii Krakowskiej i studiowała w przebraniu chłopca. Czcibor był z kolei bratem księcia Mieszka I. Może więc warto nosić imiona  Nawojka lub Czcibor?

W swoim poście chciałam zwrócić uwagę na fakt,  że odpowiednie nazwanie dziecka jest bardzo ważnym krokiem. Imię, które otrzyma mały człowiek, towarzyszy mu przecież przez całe jego życie. Warto więc okiełznać swoją fantazję oraz snobistyczną pogoń za modą, aby  nie skrzywdzić własnego dziecka. A skoro już piszę o wymyślnych imionach, zwracam uwagę, że można o nich również przeczytać na naszym blogu – post Zapomniane imiona (1 grudnia 2016). Autorka analizuje w nim imiona bohaterów literackich oświecenia i romantyzmu. Zachęcam do refleksji po lekturze obu artykułów.

Natalia 

Grafika:
http://www.silesia-toastmasters.pl/wp-content/uploads/2017/06/imie.jpg
http://t-eska.cdn.smcloud.net/regionalna/t/2/t/image/d7bb41550c1043156dbce1b76b1c1b2dTJSfPd30-dzie.jpg/ru-0-r-660,660-q-80-n-d7bb41550c1043156dbce1b76b1c1b2dTJSfPd30dzie.jpg
https://mataja.pl/wp-content/uploads/2014/11/imiona2.png