14 listopada 2018

Przeczytane, przemyślane, skomentowane             Przeminęło z wiatrem


Nie chcę o tym teraz myśleć.
Pomyślę o tym jutr0.
(Scarlett O'Hara, bohaterka powieści Przeminęło z wiatrem)Romans wszech  czasów, kultowa książka, klasyka światowego romansu, monumentalne dzieło o Południu USA, ukochana książka babek, matek i córek – takie określenia pojawiają się od lat w recenzjach Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell. Dzisiejszy post poświecę tej powieści, która przedstawia niezwykłą bohaterkę i jej miłość na tle XIX-wiecznych realiów Stanów Zjednoczonych w czasie wojny secesyjnej. Nie będę opowiadać treści, bo liczę na to, ze sami  sięgnięcie po tę książkę i przeczytacie, tak  jaki  i ja, z wypiekami na twarzy. Ale przedstawię kilka ciekawostek na temat utworu i filmu, który jest jego adaptacją.

Okoliczności powstania. Pomysł na powieść narodził się w głowie Margaret Mitchell podczas długotrwałej choroby - z powodu artretyzmu dłuższy czas nie opuszczała łóżka. Mąż kupił więc  dla niej używaną podróżną maszynę do pisania. Margaret Mitchell - dziewczyna wychowana na Południu - od najmłodszych lat słuchała różnych opowieści o dawnych czasach, opowieści   babci, cioci, sąsiadów. Jak się okazało,  Mitchell  gromadziła w swojej pamięci  wszelkie ciekawostki i niuanse, by w końcu zebrać się w sobie i rozpocząć pracę nad powieścią. Zaczęła w 1926 roku  i w przeciągu następnych 10 lat ukończyła powieść liczącą  tysiąc stron. Książka Przeminęło z wiatrem została wydana w 1936 roku i od razu Margaret Mitchell została wyróżniona nagrodą Pulitzera. W dwa lata później rozpoczęto pracę nad ekranizacją bestsellera. Na marginesie powiem, że powstała doskonała, pełna humoru komedia Rona Hutchinsona Księżyc i magnolie opisująca tworzenie scenariusza do filmu.  A zwłaszcza kłopoty z wybraniem wątków do filmu, bo wierna adaptacja tej powieści trwałaby  prawie 170 godzin. Film  Przeminęło z wiatrem od razu bił rekordy popularności i zarobił ponad 400 mln dolarów. Zdobył 8 Oskarów! Amerykański Instytut Filmowy w 2005  roku, ogłaszając ranking 100 najlepszych w kwestii filmowych, umieścił na pierwszym miejscu słowa Rettha Butlera, który opuszczając  Scarlett,  zlekceważył  jej obawy o przyszłość, cynicznie powiedział : Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi. Powstała też książka Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów (Ellen F. Brown i John Wiley Jr.), w której autorzy zdradzają tajemnice powstawania filmu (od maszynopisu nikomu nieznanej autorki do najsłynniejszego melodramatu, który stał się wzorem hollywoodzkich produkcji). Niżej:  Margaret Mitchell, autorka Przeminęło z wiatrem.
Kim jest Scarlet O'Hara?  To szesnastoletnia córka właściciela plantacji,  rozpieszczona i próżna. Dziewczyna uchodzi za najpiękniejszą w całej Georgii, chodzi na bale i nie potrafi opędzić się od adoratorów. Jej głównym zajęciem jest kokietowanie mężczyzn.  Gdy wybucha wojna secesyjna, nastolatka musi zapewnić rodzinie przetrwanie. Kolejne nieudane małżeństwa i nieodwzajemnione uczucie do Ashleya Wilkesa, które wpływa na większość decyzji bohaterki, dodają powieści pikanterii. W końcu Scarlett  przeżywa miłość do milionera Rhetta Butlera, której jednak nie potrafi docenić. Wątek miłosny w powieści jest niesamowity,  dodaje utworowi niepowtarzalnego charakteru.  Niewątpliwie Scarlett  to bohaterka nietuzinkowa - pełna silnych emocji, popełniająca  błędy.  Czasami  mnie  irytowała, ale chyba właśnie tego oczekujemy od literatury – wzbudzania emocji! Z każdą stroną powieści jednak coraz bardziej się z nią zaprzyjaźniałam, gdyż  imponowała mi swoim sprytem i energią życia.  Dla wielu  czytelników i widzów jest egoistką, ja jednak doceniam to, że  poradziła sobie z przeciwnościami, mimo młodego wieku i niewielkiego życiowego doświadczenia. Po przesłuchaniu 1400 aktorek do zagrania roli Scarlett wybrano Vivien Leigh (na zdjęciu poniżej).
Była wytworna, urocza i miała doskonałe maniery, lecz pod tą nienaganną powierzchnią kryło się coś neurotycznego, impulsywnego, w rzeczywistości były to dwie kobiety - tak Vivien Leigh opisuje reżyser filmu, George Cukor. Niżej: Scarlett z Rhettem Butlerem  (w tej roli Clarke Gable)
Jestem zakochana w historii Scarlett, czytałam książkę i kontynuację wydaną przez Alexandrę Ripley, a film oglądałam już kilka razy, za każdym razem na nowo przeżywając sytuacje bohaterów. Myślę, że jest to opowieść jedyna w swoim rodzaju. Mam nadzieję, że moim wpisem zaciekawiłam kogoś historią Scarlett i choć jedna osoba sięgnie po powieść  lub obejrzy film. 

Aneta

Grafika:
https://www.empik.com/przeminelo-z-wiatrem-tom-1-mitchell-margaret,p1136163951,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI27iYnqOD3gIVEOR3Ch3VRw5JEAQYASABEgJmUfD_BwE&gclsrc=aw.ds
http://mirfaces.com/margaret-mitchell-creator-legend/
https://www.google.pl/amp/s/www.fakt.pl/kobieta/plotki/ciekawostki-z-planu-przeminelo-z-wiatrem/0qmcxxz.amp
https://cdn.bonito.pl/zdjecia/2/09-pakiet-przeminelo-z-wiatr.jpg