17 kwietnia 2019

Oglądamy filmy


           
                  Sprawa Chrystusa


Odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała.
(Ez 36, 25-26)

Jakiś czas temu klasy pierwsze naszego liceum przez kilka lekcji religii oglądały film „Sprawa Chrystusa”, który opowiada historię Lee Strobla, laureata Nagrody Pulitzera i autora bestsellerowej książki, na podstawie której powstał scenariusz. Ten dramat został wyreżyserowany przez Jona Gunna, a scenariusz powstał dzięki Brianowi Birdowi. Film miał swoją premierę  6 kwietnia 2017 roku. Główne role zagrali: Mike Vogel (Lee Strobel), Erika Christensen (Leslie Strobel), Faye Dunaway (Doktor Roberta Waters), Robert Forster (Walt Strobel). Warto wspomnieć, że film jest prawdziwą historię nawrócenia słynnego dziennikarza śledczego, Lee Strobela.
Przenieśmy się do roku 1980. Lee Strobel był ateistą, więc w jego życiu nie było miejsca dla Boga. Wydaje się, że posiadał wszystko, co może zapewnić człowiekowi szczęście - rodzinę, satysfakcjonującą pracę oraz  pozycję społeczną. Przełomowym wydarzeniem w jego życiu i życiu bliskich mu osób była kolacja w restauracji, podczas której jego córka zaczęła się dławić. W tej sytuacji z pomocą przyszła pielęgniarka, Alfie Davis, która uratowała dziewczynkę. Rodzice nie wiedzieli, jak mają dziękować kobiecie, ona zaś tłumaczyła, że to Bóg chciał, aby była w tym miejscu i o tej porze, gdyż planowała kolację w innej restauracji. Początkowo rodzice nie chcieli wierzyć w ten cud, próbowali wyjaśnić sobie całą sprawę racjonalnie, myśleli raczej o zbiegu okoliczności niż o cudownej interwencji z nieba. Z czasem Leslie, żonę Lee, coraz bardziej zaczęły zastanawiać słowa pielęgniarki o Bogu. W pewnym momencie spotkała się z Alfie i od tego czasu zaczęła uczęszczać do Kościoła. W końcu przyjęła chrzest, co było ogromnym ciosem dla jej męża, który obawiał się, że w jej życiu będzie ktoś ważniejszy od niego. Dlatego - jako dziennikarz śledczy -  postanowił znaleźć dowody potwierdzające, że chrześcijaństwo jest pełne bajek i nie opiera się na faktach. Przede wszystkim zależało mu na tym, aby obalić naukę Kościoła o zmartwychwstaniu, co przecież stanowi fundament wiary. Śledztwo prowadził uczciwie, wykorzystując dobrze sobie znane i skuteczne we wcześniejszej pracy metody. Im bardziej poszukiwał dowodów przeciwko chrześcijaństwu, tym bliżej poznawał Boga, aż w końcu przyszedł w jego życiu moment nawrócenia. Nieprzypadkowo przecież w filmie pojawiają się słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego: Odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. W ten sposób Leslie również modliła się o nawrócenie męża. Film pokazuje, że Bóg kocha każdego z nas i każdy może się nawrócić. Alex Kendrick, reżyser filmu War Room. Siła modlitwy stwierdził:  Sprawa Chrystusa”   jest znakomitym filmem, zawierającym  silne przesłanie, które wzmocni twoją wiarę i pobudzi serce.  

Zekranizowana historia uznanego dziennikarza zgromadziła w kinach tysiące osób, które chciały sprawdzić prawdziwość przekonań, jakie wyznawał Lee Strobel. Zarówno książka, jak i  film  otworzyły wielu ludzi  na wiarę  oraz  zainspirowały do zmiany życia. Jeżeli potrzebujesz dowodów, tak jak Lee, sprawdź, jaką drogę przeszedł on sam. „Sprawa Chrystusa”   to być może najważniejszy dowód, który odmieni Twoje serce i rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Zuzanna

Grafika:
https://parafiawedzina.pl/wp-content/uploads/2018/02/sprawa_chrystusa.jpg
https://ftmp.helios.pl/Get/file/mvpic/57920/1507630598