17 stycznia 2016

Co w trawie piszczy?            Mistrzostwa Europy 
          w piłce ręcznej mężczyzn


Dziś piłka ręczna jest taka, 
że scenariusze, 
które wydaje się, że są już napisane, 
nagle się zmienia. 
Nagle masz innych bohaterów, 
ktoś inny dostaje Oscara.
 (Bogdan Wenta)Rok 2016 śmiało można nazwać sportowym. To właśnie w tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro czy też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jak pewnie wiecie, w naszym kraju odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Rozpoczną się one 15 stycznia i potrwają do 31 stycznia. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się w naszym kraju w tym roku. O medale będzie walczyć 16 drużyn, w tym także reprezentacja Polski. Polacy rozpoczną Mistrzostwa w Krakowie, gdzie w fazie wstępnej zmierzą się z reprezentacją Francji (obecni Mistrzowie Olimpijscy, Mistrzowie Świata, a także Mistrzowie Europy), Macedonii i  Serbii. Na ostatnim Euro szczypiorniści zajęli 6. miejsce. Teraz wszyscy liczymy na jeszcze lepszy wynik, a najlepiej - miejsce na podium.
Piłka ręczna  jest równie popularnym sportem jak piłka nożna czy siatkówka, więc takie sportowe wydarzenie jest dobrą sposobnością  do jej popularyzacji w naszym kraju. Mistrzostwa Europy są także wykorzystywane do promocji Polski na arenie międzynarodowej. Mecze odbędą się w czterech halach: Ergo Arenie znajdującej się na granicy Gdańska i Sopotu, Hali Stulecia we Wrocławiu, katowickim Spodku i najnowocześniejszej w Polsce  - Kraków Arenie.

Dla mnie piłka ręczna to najbardziej męska gra zespołowa na świecie. Zawodnicy, którzy uprawiają ten sport, to mega - rzeźnicy, prawdziwi sportowcy, gladiatorzy XXI wieku. Te słowa wypowiedział Łukasz Kadziewicz. Trudno się z nimi nie zgodzić. Piłka ręczna to bardzo kontaktowy sport. Uczy zaciętej, szlachetnej walki o zwycięstwo, ale też  koleżeństwa, działania w drużynie i  podejmowania szybkich decyzji. Nie bez powodu szczypiorniści nazywani są właśnie gladiatorami. 
W ostatnich latach nasze reprezentacje, żeńska i męska, odnoszą sukcesy na imprezach międzynarodowych. W zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata  w Danii nasze szczypiornistki zajęły 4. miejsce, a niecały rok wcześniej panowie zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Katarze. Na pewno większość  z Was pamięta bramkę Michała Szyby rzuconą na dwie sekundy przed końcowym gwizdkiem podczas meczu o trzecie miejsce. Ta właśnie bramka dała biało-czerwonym dogrywkę, a później zwycięstwo w całym spotkaniu. Nasza męska reprezentacja obecnie zajmuje 9. miejsce w rankingu EHF (Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej). Jako ciekawostkę mogę podać, że najwięcej występów w kadrze (261) ma Sławomir Szmal, a najwięcej rzuconych goli (bo aż 1170!) Jerzy Klempel.

Zachęcam wszystkich do oglądania rozgrywek  i kibicowania naszej reprezentacji podczas tych Mistrzostw Europy. Na pewno dostarczą nam wielu emocji. Miejmy nadzieję, że samych pozytywnych. Z dumą wspierajmy polskich szczypiornistów.

Iwona


Grafika:

http://cdn12.se.smcloud.net/t/photos/487169/mistrzostwa-europy-pilka-reczna-euro-2016.jpg

http://ocdn.eu/images/pulscms/OGE7MDQsMCw1ZCxkYWEsN2FmOzA2LDMxNCwxYmM7MGMsMTQwYjFjZmU3ZjBhYzUyZWRjMDEwZDcwOTc4ZTg0YmUsMSwxLDYsMA__/ce53192f96e4284a304848cf07d18207.jpg

http://spryciarz.com/media/upload/news/0/314/polska-pilka-reczna-big.jpg