9 kwietnia 2017

Kącik motywacji

                    

                Obudź w sobie mistrza!

Sprawność fizyczna
jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała,
jest podstawą dynamicznej  i twórczej aktywności intelektualnej.
  (John F. Kennedy)
Źródła historyczne podają, że sprawność fizyczna miała ogromne znaczenie już dla ludzi pierwotnych. To spryt i siła były głównymi cechami, którymi kierowali się w walce o zdobycie pożywienia i w obliczu ciągłych zagrożeń. Z biegiem czasu i w związku z ewolucją człowieka aktywność fizyczna stawała się coraz bardziej ważnym elementem w jego życiu. Największy rozkwit kultury sportu przypisuje się starożytności, kiedy to w roku 776 p.n.e. odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Miały one miejsce w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co cztery lata. Na czas ich trwania zawieszano  wojny  i ogłaszano tzw. pokój boży, a więc śmiało można powiedzieć, że sport w pewnym sensie łagodził  obyczaje. Mimo iż konflikty przerywano  jedynie na 2 miesiące, to  jednak pozwalał cieszyć się ludziom pokojem.

Dzisiaj podejście do sportu jest bardzo różnorodne. Chciałybyśmy zwrócić uwagę na to, że wielu ludzi zaniedbuje aktywność fizyczną. Bezmyślne podejście człowieka do zdrowia stało się zagrożeniem jego życia. Cukrzyca, choroby serca i układu oddechowego, zwyrodnienie kości, a nawet nowotwory złośliwe są efektem otyłości i nadwagi. Ich  źródłem z kolei jest niewłaściwe  odżywianie, ale też niechęć do wysiłku fizycznego. Co gorsze, badania naukowe podają, że z problemami zdrowotnymi boryka się coraz więcej nastolatków. A przecież sport może niekiedy stać się dla nich lekarstwem i punktem wyjścia do lepszego życia.

Jak zmotywować się do aktywności fizycznej, kiedy nie ma się na to ochoty? Warto wspomnieć, że sport to nie tylko bieganie, pływanie czy jazda rowerem. Może mieć różne formy i dyscypliny. Istnieje jednak stereotyp łączący sport z latami wyrzeczeń i zobowiązań, z litrami wylanego potu i bólem, co powoduje, że niektórzy nigdy nie zmotywują się do ruchu. Istnieją nietypowe dziedziny aktywności fizycznej, które mogą się spodobać. A później do dzieła!

Sepak takraw czyli skrzyżowanie siatkówki z piłką nożną (dla osób, którym brakuje czasu na  trenowanie obu tych sportów).  Ta oryginalna dyscyplina sportu drużynowego jest bardzo popularna w Azji południowo-wschodniej. Zawody  są rozgrywane na boisku do siatkówki. Po obu stronach siatki staje po trzech graczy, którzy muszą odbijać niewielką piłkę bez użycia rąk. Sepak takraw jest uważany za sport narodowy Tajlandii.
Szachowy boks (chess boxing)  to niekonwencjonalna dyscyplina sportowa, będąca połączeniem walki bokserskiej z partią szachową. W pojedynku zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, zaś 5 boksując. Do zwycięstwa doprowadzić może zarówno szach-mat, jak i nokaut.
Hokej podwodny ( underwater hockey ) jest niekontaktowym sportem rozgrywanym w basenie, na głębokości 2-3 metrów. Gracze dwóch sześcioosobowych drużyn starają się tak manewrować ciężkim krążkiem, aby skierować go do bramki przeciwnika. Gra przebiega na dnie basenu, zawodnicy wypływają na powierzchnię, aby nabrać powietrza. Mecz składa się dwóch  piętnastominutowych części.
Rzut telefonem komórkowym na odległość. Kiedy chcesz wyładować swoją energię. a od dawna chciałeś zmienić swój telefon, wybierz to rozwiązanie.  W sierpniu w ojczyźnie Nokii odbywają się niecodzienne zawody. W fińskiej miejscowości Savonlinna  są przeprowadzane  mistrzostwa świata w rzucie telefonem komórkowym (Mobile Phone Throwing). Każdy uczestnik ma za zadanie rzucić komórkę najdalej jak potrafi. W tym celu organizatorzy zapewniają zawodnikom stare telefony. Poczucie frustracji spowodowane przez te nowoczesne urządzenia pomaga w osiągnięciu dobrego wyniku. Konkurs został stworzony dla wszystkich osób, które mają dość przerwanych połączeń i rozładowanych baterii.

Bez względu na to, jaką dyscyplinę i formę sportu wybierzesz, aktywność fizyczna będzie zawsze najlepszym lekarstwem na nudę i będzie dostarczała wiele energii. Działa pozytywnie nie tylko na  sylwetkę, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Dlatego uprawiajmy sport i bądźmy aktywni zawsze i wszędzie!

Paulina & Ola

Grafika:
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTlF65GIygWAR_0TBrTVdLJyCWMGhEwqZDjLBR2_qvbeFYGUchA
http://www4.pictures.zimbio.com/gi/16th+Asian+Games+Day+4+Sepaktakraw+KB0o5VNB01Xl.jpg
http://townofcoma.com/wp-content/uploads/2014/06/Deportes-curiosos-Chess-boxing.jpg
http://45haber.com/wp-content/uploads/2015/06/22.jpg