3 listopada 2013

Oglądamy filmy

Elektryk,
 który został prezydentem

Nie można mieć pretensji do Słońca,

że kręci się wokół Ziemi.

(Lech Wałęsa)
         
W związku z niedawną premierą filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, który opowiada o losach Lecha Wałęsy - założyciela NSZZ Solidarność oraz Prezydenta Polski w latach 1990-1995, uczniowie naszego liceum udali się do zamojskiego Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Chcieli być na bieżąco z najnowszą historią, której sami nie pamiętają.

Na początku filmu mamy okazję zobaczyć tytułowego Lecha Wałęsę, przyjmującego w swoim gdańskim mieszkaniu włoską dziennikarkę - Orianę Fallaci. Celem spotkania jest przeprowadzenie wywiadu na temat jego kariery politycznej. Główny bohater sięga pamięcią wstecz i widzimy go jako zwykłego obywatela Polski Ludowej, który zostaje aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Wajda ukazuje w filmie kolejne momenty życia byłego już Prezydenta Polski. Poznajemy więc całość jego losów w okresie Polski Ludowej – od strajku w Stoczni Gdańskiej, przez utworzenie „Solidarności”, aż po obrady Okrągłego Stołu. Film został stworzony w bardzo ciekawy sposób, ponieważ podczas jego oglądania widz doznaje wielu skrajnych uczuć. Ukazywane są tragiczne momenty w historii PRL, które nas - młodych odbiorców bez wątpienia szokują. Możemy dowiedzieć się, w jaki sposób władza komunistyczna traktowała polskich obywateli. Zostały przedstawione krwawe przesłuchania niewinnych ludzi, „ścieżki zdrowia” oraz aresztowania za najmniejsze wykroczenia. Dramatyczne sceny często jednak przeplatają się z ironicznym i szyderczym humorem głównego bohatera. Mieszanie tragizmu z humorem okazało się - wbrew pozorom - świetnym pomysłem. Dzięki takim zabiegom film staje się dla młodych odbiorców znacznie ciekawszy i bez wątpienia zostanie przez nich zapamiętany na dłużej. W filmie nie zabrakło również charakterystycznych dla założyciela „Solidarności” powiedzeń , takich jak chociażby znane wszystkim: „Nie chcem, ale muszem”. Niewątpliwym atutem jest fakt, że Andrzej Wajda ukazał również negatywne cechy i błędne decyzje Wałęsy. Dzięki temu film nie przedstawia głównego bohatera jako ideału , lecz jako zwykłego człowieka, który - jak każdy - popełnia czasem błędy. Sama fabuła filmu jest zwięzła i łatwa do zrozumienia , dlatego więc nawet ci mniej uważni widzowie bez problemu odczytają jego główny przekaz.

Aktorzy występujący w filmie również doskonale spełnili powierzone im zadanie. Na największe uznanie zasługuje Robert Więckiewicz, który odegrał główną rolę. Sprawdził się doskonale w roli Lecha Wałęsy, dzięki czemu cały film ogląda się z ogromnym zaciekawieniem. Równie genialnie spisała się Agnieszka Grochowska, odtwórczyni roli Danuty Wałęsy. Ten doskonale dobrany duet sprawia, że sceny z codziennego życia głównych postaci wyglądają na bardzo realistyczne.

Moim zdaniem, biografia elektryka, który z biegiem czasu został pierwszym Prezydentem III RP, jest godna obejrzenia, zarówno przez pasjonatów historii, jak i przez osoby, które zbytnio się nią nie interesują. Z filmu możemy wynieść wiele ciekawych informacji o Lechu Wałęsie, o których moglibyśmy się nie dowiedzieć na szkolnych lekcjach historii. Dzieje tytułowego bohatera zostały zobrazowane w bardzo ciekawy sposób.Gwarantuję, że z sali kinowej nie wyjdziemy zawiedzeni.

Paweł     


Grafika:

http://bi.gazeta.pl/im/5c/91/e0/z14717276V,-Walesa--Czlowiek-z-nadziei-.jpg