3 listopada 2016

Moje hobby, mój świat
   Dobre, bo polskie. Wiedźmin 3
Wspaniała przygoda zrodzona z literatury.
(z recenzji w Guardianie )


Na ekranie pokazują się końcowe napisy. Zerkam na statystyki i dowiaduję się, że gra pozbawiła mnie 230 godzin  życia, zegarek wskazuje 5 rano 23 sierpnia, bo właśnie w ten dzień zakończyłem swoją przygodę z Wiedźminem 3 Dziki Gon. Przez 230 godzin żyłem dwiema postaciami:  za dnia byłem zwykłym nastolatkiem, który spotyka się ze znajomymi, a wieczorami zamieniałem się  w Wiedźmina Geralta z Rivii, który był na tropie Dzikiego Gonu i pragnął uratować jego ofiarę Ciri.

Wiedźmin 3 to jedna z najlepszych gier, w jakie przyszło mi grać, a mogę przyznać, że w tej dziedzinie mam spore doświadczenie. Potwierdzają to też profesjonaliści - Wiedźmin 3 Dziki Gon zdobył nagrodę Gry roku 2015 w kategorii najlepszej mechaniki i najdłuższej przygody.
Trzecia odsłona serii jest bezpośrednią kontynuacją drugiej części, którą również przeszedłem w 25 godzin, non stop siedząc przed ekranem. Czy to dużo? Dla normalnego człowieka z pewnością jest to nie do pomyślenia, że tyle można siedzieć i grać, ale dla wiernego fana serii była to doba w świecie pełnym magicznych stworzeń, niebezpiecznych potworów i niekoniecznie przyjaznych ludzi w skórze Białego Wilka, który musi posprzątać brudy tego świata. 
Kim są Wiedźmini ? Wiedźmin to mutant - wojownik, szkolony od małego dziecka do zabijania potworów. Podczas szkolenia dzieci poddawane są morderczym mutacjom wiedźmińskim (tzw. próbom i zmianom). Wiedźmini uczą się  magii i przepisów na eliksiry.

Ich znakiem rozpoznawczym są kocie oczy oraz  magiczne zdolności - znajomość 5 znaków. Znak Yrden (1) – jest używany jako pułapka. Znak Quen (2) - wytwarza magiczną barierę ochronną. Znak Igni (3) - wytwarza ogień w postaci krótkiego stożka lub małej wiązki płomieni. Znak Aksji (4) – jest używany do poskramiania dzikich bądź rozwścieczonych zwierząt czy nawet ludzi. Znak Aard (5) - wytwarza i wypycha energię od rzucającego w kierunku przeciwnika lub przeszkody.
Fabuła w trzeciej odsłonie serii zaczyna się od podróży z mistrzem Vesemirem. Naszym wspólnym i głównym celem jest odnalezienie Ciri, przybranej córki Geralta. Jest ona dzieckiem starszej krwi, posiada ogromną moc, którą chce wykorzystać Dziki Gon, nieziemska postać,  przemieszczająca  się miedzy wymiarami. Zaraz po wejściu do świata Wiedźmina odczuwamy swojski i zarazem słowiański klimat:  pokryte strzechą chaty, pola ze snopami czy też ule wśród łąk.  To polska wieś – jak na obrazach Chełmońskiego, wypełniona chłopami doglądającymi pola, dziećmi  taplającymi się w błocie. Jest też druga, mroczniejsza strona tego obrazka:  strzeliste zamki tak pnące się w górę, ruiny straszące  gołymi cegłami i spróchniałymi deskami, magiczne kręgi kamienne skupiające wokół siebie wszelkie zło świata. A w centrum  jest Wiedźmin Geralt przemierzający świat na swym wiernym rumaku Płotce. Zabija potwory, pomaga ludziom za pieniądze i szuka swojej córki, pałając żądzą zemsty na Eredinie.

Wiedźmin jest grą, która bardzo silnie oddziałuje na emocje. Wchodząc w jej świat, na długie godziny zżywamy się z każdą postacią. Przemierzamy niezliczone kilometry, rozmawiamy z tysiącami osób,  aby ocalić Ciri, a w późniejszym czasie -  cały świat. Mimo że giną nasi sprzymierzeńcy, przyjaciele i najbliżsi, nie przestajemy wierzyć w wygraną z siłami zła. Momentem, który wystawia nasze emocje na próbę, jest koniec gry.  Nie zdradzę tego, jak nasza przygoda się zakończy, ale mogę z pewnością powiedzieć, że  gra jest utrzymana w stylu najlepszych filmów przygodowych. Manipulacja emocjami jest ogromna. W żadną grę RPG się tak  nie wciągnąłem od czasów słynnego Gothica. Warto nadmienić, że temat Wiedźmina nie jest skończony, gdyż wychodzą kolejne dodatki do tej gry, dzięki którym możemy cieszyć się tym cudownym światem przez kolejne godziny.

Mikołaj


Grafika:

http://img2.gram.pl/lightbox/box-wiedzmin-3-dziki-gon-pc-9.jpg
http://cdn.idigitaltimes.com/sites/idigitaltimes.com/files/2015/07/09/witcher-3-dlc.jpg
http://news.gamerha.net/wp-content/uploads/2015/06/the-witcher-3-wild-hunt-amulet.jpg
http://ocdn.eu/images/pulscms/MmU7MDMsMmU0LDAsMSwx/31f6a0fafde032af1ea320fae9bd33fc.png