30 maja 2015

Podróże kształcą          Francuskim szlakiemKażdy człowiek  ma dwie ojczyzny: 
swoją własną oraz Francję.
      (Henri de Bornier)


Dlaczego Henri de Bornier (francuski pisarz) tak sądził? Może dlatego, że Francja to państwo, które uważa się za kolebkę cywilizacji europejskiej i które wpływa na kulturę innych krajów. Nieraz słyszeliście też pewnie powiedzenie „Francja - elegancja". Skąd się ono wzięło? Już od średniowiecza Francja była europejskim centrum intelektualnym i artystycznym, szczyt rozwoju osiągnęła w XVIII i XIX wieku. Paryska atmosfera do dziś zachowała w sobie coś z tamtych lat. „Francja - elegancja" kojarzy się pewnie bardziej z aktualnym statusem Francji, która jest uznawana za stolicę mody. Pracują tam światowej sławy projektanci i modelki.  To paryska moda dyktuje style mody światowej. Francja stanowi również centrum produkcji perfum. Dlatego właśnie kojarzymy ten kraj z elegancją i luksusem. Myślę, że powiedzenie "Francja - elegancja" można również odnieść do wszystkich innych dziedzin francuskiej kultury.

Sztuka francuska zajmuje wysoką pozycję w powszechnej historii sztuki, ponieważ Francja w wielu okresach była krajem stylotwórczym, z którego czerpały inne państwa Europy. Styl gotycki, który narodził się na terenie Francji, wprowadził  do architektury nowe elementy takie jak ostry łuk czy sklepienia krzyżowo - żebrowe       (przykładem budowli w tym stylu jest katedra Notre Dame). Skoro mowa o francuskiej architekturze, nie sposób tu nie wspomnieć o Wieży Eiffla, która stanowi nie tylko symbol Paryża, ale i Europy. Obiekt ten z początku budził tylko niechęć i zdenerwowanie mieszkańców. Miał być konstrukcją tymczasową. W czasie I wojny światowej wieża ta pozwoliła Francuzom utrzymać łączność radiową z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami. Teraz Wieża Eiffla jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków. 
Malarstwo francuskie nie pozostaje w tyle. Wszyscy przecież znamy malarzy takich jak Claude Monet czy Edgar Degas. Pierwszy z wymienionych przeze mnie twórców jest autorem dzieła Impresja, wschód słońca, od którego nazwy powstał nowy nurt w malarstwie - impresjonizm. Edgar Degas natomiast, jest chyba najbardziej znany z obrazu Błękitne tancerki  i  został uznany za jednego  z największych malarzy końca XIX wieku. Są i inni, również wybitni malarze, znani nam z podręczników szkolnych: Eugene Delacroix, Gustave Courbet, Nicolas Poussin, Henri Matisse, Paul Cesanne, Edouard Manet, Marcel Duchamp.
Francuska literatura to kolejna paleta znanych nazwisk. Można wśród nich znaleźć filozofów, których teorie są wciąż wykładane na całym świecie. Są to na przykład: Blaise Pascal, Wolter, Jean-Jacques  Rousseau, Denis Diderot, Henri Bergson, Jean-Paul Sartre.  Listę pisarzy ograniczę do kilku znajdujących się    w programie  szkolnym. To: Francois Villon, Pierre Ronsard, Juliusz Verne, Molier, Jean Racine, Honoré de Balzac, Stendhal, George Sand, Alexandre Dumas, Gustaw Flaubert, Emil Zola, Guy de Maupassant, Artur Rimbaud, Paul Verlaine,  André Breton, Luis Aragon, Albert Camus, Marcel Proust.  Literatura francuska jest jedną z najbogatszych na świecie. Cechuje ją różnorodność gatunków oraz form. Zamieszczam portret Balzaca ze względów emocjonalnych – ożenił się z Polką Eweliną Hańską. 

Francuska muzyka to przede wszystkim takie nazwiska jak:  Claude Debussy, Georges Bizet, Hector Berlioz i Maurice Ravel. Bolero Ravela, skomponowane  w 1928 roku, to prawdopodobnie najczęściej wykonywany utwór muzyki klasycznej. Mówi się, że brzmi gdzieś na świecie przeciętnie co 15 minut. O tym, jak ważna we Francji była i jest muzyka, może świadczyć fakt, iż to właśnie w tym kraju zapoczątkowano Święto Muzyki, które dziś stanowi europejskie wydarzenie artystyczne. Odbywa się ono 21 czerwca i polega na tym, że instytucje muzyczne organizują wtedy ogólnodostępne koncerty.

Francja ma bogatą kulturę, która jest ekspansywna i dzięki temu francuskie wzorce możemy znaleźć już niemalże wszędzie. Sztuka francuska jest oryginalna, prosta, elegancka, można by rzec -  doskonała. Czy według Was francuska  kultura potrafi urzec, czy jednak gubi się gdzieś w gąszczu innych, bardziej intrygujących krajów?

Kamila  


Grafika:


http://paryz.miasta.org/galeria/albums/userpics/10001/Wieza_Eiffla_5.jpg

http://pu.i.wp.pl/k,NzIwMDc3MjksNDg0ODgwNzA=,f,281075_800px_Cathdrale_Notr_big.jpg

https://i.ytimg.com/vi/HCLRTthUAMc/hqdefault.jpg

http://www.theparisreview.org/blog/wp-content/uploads/2014/05/hbalzac.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/07/1d/ed/071ded4ddbb9f198579e7f28eb464546.jpg