13 maja 2023

Kącik motywacji


 

Od samokrytyki do samoakceptacji

 

Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem  osoby,

którą jesteś.
(Marilyn Monroe)

 

Samoakceptacja oraz samokrytyka odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu oraz w kształtowaniu naszego charakteru. To, jak traktują nas ludzie oraz jaki mają do nas stosunek, pozwala nam ocenić samych siebie oraz  dojść do wniosku, co powinniśmy w sobie zmienić. Jednak musimy pamiętać o szacunku  dla samego siebie. Akceptacja własnych wad i słabości lub pozbycie się lęku przed ich ujawnieniem może być dla niektórych trudna. Trzeba  jednak pamiętać,  by nie skupiać się jedynie na złych stronach, lecz  i zauważyć swoje zalety.

Samoakceptacja.  Jak  poczuć się dobrze z samym sobą?  Musimy wziąć pod uwagę to, że nikt na świecie nie jest idealny oraz  to, że usilne próby upodobnienia się  do kogoś nigdy nie przyniosą  dobrych efektów. Moja rada -  przestańcie  się porównywać do innych! Skupcie się na sobie i  pracujcie nad sobą. Istotna rzeczą w samoakceptacji jest wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. To  pozwoli nam na podejmowanie poprawnych decyzji oraz pomoże nam w budowie relacji z innymi. Powinniśmy także nauczyć się akceptować swoje błędy. Każdy je popełnia i nie możemy tego uniknąć. Za to musimy nauczyć się wyciągać z nich  odpowiednie wnioski. To właśnie z błędów możemy się wiele nauczyć i zdobyć doświadczenie, które przyda nam się w przyszłości. Równie ważna jest pielęgnacja naszych zainteresowań. Dodaje nam motywacji do dalszego działania oraz pozwala w pełni czerpać radość z życia. Każdy z  nas ma inne pasje, niektóre z nich mogą być nawet dobrym źródłem zarobku. Dlatego ważne jest, byśmy w pełni się im oddali i dążyli do bycia w tym jak najlepsi.  Wyznaczanie własnych celów pozwoli na poczucie większej kontroli nad własnym życiem. Jeśli jesteśmy niezadowoleni, musimy zweryfikować nasze  plany i działania.

Jak pozbyć się nadmiernej samokrytyki?  Dla wielu z nas to  może być trudne. Jeżeli jednak uda nam się to osiągnąć,  będziemy mogli zaznać wewnętrznego spokoju. Ważną rzeczą jest słuchanie opinii innych na swój temat, gdyż mogą nam dać wiele do myślenia. Konstruktywna krytyka jest ważna częścią kształtowania naszego charakteru, pozwala  na dalszy rozwój i zastanowienie się,  co moglibyśmy w sobie zmienić. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, by traktować ją trochę  z przymrużeniem oka, ponieważ niektórzy ludzie szukają jedynie okazji, by trafić w nasz słaby punkt.  Jedną z istotnych rzeczy jest również robienie tego, się  co najbardziej lubi. To bowiem przywraca chęci do działania, budzi natchnienie oraz pomaga pokonać przeszkody stojące na drodze do realizacji naszych celów.  Kolejnym warunkiem  jest nieporównywanie się  z innymi osobami. Każdy z nas ma inny charakter oraz temperament. Nie możemy więc  bezmyślnie dążyć do bycia kimś innym, lecz zaakceptować nasze cechy i zacząć je wykorzystywać w życiu codziennym. Warto  też  właściwie ocenić  nasze otoczenie. Gdy  znajomi wprowadzają złą atmosferę  do naszego życia lub sprawiają, że czujemy się przytłoczeni, powinniśmy odciąć się od nich, jeśli tylko to będzie możliwe.

Samoakceptacja  i konstruktywna samokrytyka pozwalają nam dążyć do rozwoju i poprawy  naszego samopoczucia. Musimy  pamiętać, by zachować balans między nimi, ponieważ mogą one nas doprowadzić do egoizmu lub nadmiernej samokrytyki. To, jak człowiek siebie widzi (ocenia) jest podstawą poczucia własnej wartości. Samouwielbienie jest niedobre, ale zbyt negatywny stosunek do siebie może prowadzić do depresji lub fobii społecznych.

Amelia

 

Grafika:

http://kedu.pl/keduco/uploads/2016/03/kobieta-siedzi.jpg

https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-sylwetka-zach%c3%b3d-s%c5%82o%c5%84ca-570883/