9 marca 2017

Kącik motywacji

        

        W zdrowym ciele  zdrowy duch!


Treningi są jak mycie zębów.
Nie myślę o nich. Po prostu to robię.
Decyzja została podjęta.
(Patti Sue Plummer)

Jak wielu z nas może się utożsamić z tą wypowiedzią? Często mamy problem z podniesieniem się z kanapy i rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu polepszającego naszą kondycję, zdrowie i (w szczególności) wygląd zewnętrzny, który w dzisiejszych czasach jest uznawany za wartość priorytetową, zwłaszcza przez młodych ludzi. Ostatnimi czasy możemy śledzić modę na bycie fit.  Wielu znanych ludzi zachęca do dbania o kondycję fizyczną oraz  zdrowe odżywianie. Myślę, że to jedna z lepszych współczesnych mód, na co przedstawię różne argumenty. Aktywność fizyczna przynosi same korzyści dla naszego zdrowia psychicznego,  zdrowia fizycznego, wyglądu zewnętrznego.

Każda forma aktywności ruchowej powoduje wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za nasz dobry nastrój i pozytywne nastawienie do życia. Zmniejsza się wtedy podatność naszego organizmu na popadanie w stany zmęczenia psychicznego oraz ogólnego przygnębienia – odpowiedzialnych za powstawanie depresji. Sport jest rewelacyjnym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy czy w szkole. Już nawet krótki spacer może pomóc w walce z tak zwanymi czarnymi myślami dotyczącymi trudności dnia codziennego. Ponadto aktywność fizyczna – zwłaszcza na świeżym powietrzu – pomaga w osiągnięciu lepszych wyników w nauce. Dzięki niej w naszym mózgu zachodzi wiele procesów poprawiających dotlenianie komórek mózgowych, co skutkuje lepszym zapamiętywaniem większych ilości materiału oraz pomaga w skupieniu się na aktualnie  omawianych treściach programowych.

Sport  ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Dzięki niemu wzmacniamy  swój organizm, co pozwala nam ochronić się przed wieloma chorobami. Aktywni ludzie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, jak na przykład  otyłość czy cukrzyca. Regularne uprawianie sportu wzmacnia układ krążenia i tym samym nasze serce, które w zamian za solidne dawki wysiłku nie będzie sprawiało problemów w przyszłości. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić kości i stawy, które również będą działać o wiele dłużej i wydajniej niż u osób niećwiczących. Na przykład przez bieganie uelastyczniamy nasze połączenia stawowe, co sprawia, że nie będziemy tak narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Elastyczne i sprawne stawy są bowiem mniej podatne na uszkodzenia. Ponadto sport jest idealnym sposobem na rozluźnienie naszych spiętych mięśni, po całym dniu siedzenia w szkolnej ławce. Pozwala on uniknąć wiele nieprzyjemności związanych z bólami pleców, karku czy szyi, co jest częstym zjawiskiem wśród uczniów oraz osób prowadzących siedzący  tryb życia. Aktywność fizyczna ma również pozytywny wpływ na układ hormonalny – podczas wysiłku uwalniamy hormony szczęścia (endorfiny) oraz redukujemy poziom estrogenów, odpowiedzialnych za rozrost  tkanki nowotworowej raka piersi. Najbardziej pożądanym efektem uprawiania sportu jest zapewne redukcja tkanki tłuszczowej i tym samym przyrost tkanki mięśniowej.

Treningi typu kardio pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej i tym samym rzeźbią naszą sylwetkę, co w znaczny sposób podwyższa naszą samoocenę i pewność siebie. Każdy z nas przecież chce dobrze wyglądać w oczach innych   i komfortowo czuć się w swoim ciele, prawda?  Najważniejszy - zwłaszcza dla przedstawicielek płci pięknej-   jest fakt, że sport przyczynia się do poprawy wyglądu  cery, poprawia ukrwienie skóry i elastyczność naczyń krwionośnych oraz  redukuje ilość wolnych rodników. Pozwala więc nam cieszyć się piękną, promienną cerą, bez obaw o przedwczesne zmarszczki.

Jak widać, sport jest naturalnym antyoksydantem i stanowi doskonałą receptę na zdrowie i świetny wygląd. Wśród  licznych form aktywności fizycznej każdy może znaleźć dla siebie coś, co będzie mu odpowiadało  i nie sprawi  mu większych trudności. Wymienię kilka z nich. 
Bieganie , czyli  powolny i spokojny trucht, który sprawia, że zaczynamy się delikatnie męczyć i tym samym spalamy tkankę tłuszczową. Wzmacniamy stawy i pracujemy nad mięśniami naszych nóg  oraz w znaczny sposób poprawiamy wydolność oddechową organizmu i pracujemy nad układem krążenia.
Nordic walking ,  czyli popularne kijki, pozwalają na zaangażowanie ponad 70% mięśni naszego ciała i dzięki intensywnej pracy ramion oraz  obojczyków odciążają nasze kolana, co jest dobrą alternatywą dla biegania wśród osób, którym dokuczają bóle kończyn dolnych.

Pływanie  znakomicie odciąża nasze plecy, wzmacnia mięśnie kręgosłupa  i -  jak żaden inny sport-  umożliwia rozluźnienie wszystkich mięśni naszego ciała. Pozytywnie wpływa na nasz układ oddechowy.
Aerobik  to  świetna propozycja,  szczególnie dla dziewczyn. Obejmuje wszelkiego rodzaju ćwiczenia w rytm ulubionej  muzyki, co sprawia, że trening staje się jeszcze przyjemniejszy.
Gry zespołowe (koszykówka, siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna itp.)  świetnie odstresowują  dzięki nieustannej konieczności skupienia się na piłce.  Wspomagają koordynację ruchową i dzięki pracy zespołowej zacieśniają relacje interpersonalne.  
Z uwagi na obecną porę roku należy wspomnieć o wszelkiego rodzaju sportach zimowych: narty, łyżwy, sanki. Pomogą się nam  odpocząć podczas ferii zimowych i z pewnością pozwolą na zahartowanie organizmu  dzięki   przebywaniu  na świeżym, mroźnym powietrzu. Należy jednak zadbać o  odpowiedni strój, chroniący przed zimnem, ale też przed przegrzaniem.

Istnieje wiele innych, bardziej lub mniej znanych dyscyplin sportowych: sztuki walki, lekkoatletyka, sporty ekstremalne. Jest więc z czego wybierać i z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Wystarczy  tylko  mocne postanowienie: od jutra zaczynam! I – oczywiście -  konsekwentne działanie, które pozwoli wcielić to postanowienie w życie. Niezbędna jest też silna wola, dzięki której bieganie wygra z grą komputerową.  No i potrzebujemy  jeszcze czasu i odpowiedniego stroju, ale to z pewnością da się załatwić. Prawda?

Aneta

Grafika:
http://cdn.xl.thumbs.canstockphoto.com/canstock12301863.jpg
http://cdn.xl.thumbs.canstockphoto.com/canstock36829194.jpg
http://twk.szczecin.pl/wp-content/uploads/2016/01/nordic-walking-twk.png
https://thumbs.dreamstime.com/t/motyli-pywanie-39713612.jpg
http://ck.czarny-bor.pl/wp-content/uploads/2012/11/aerobik_20091.gif
http://www.hereisfree.com/content1//imguploads/Image/cjbc/zcool/20080523/1211545101.jpg
http://365psd.com/images/previews/b7b/skiers-vector-37567.jpg