1 grudnia 2014

Myśli o wychowaniu



Gra Cię zmieni, zanim zauważysz!



Każdy jest więźniem własnej gry
i wszyscy, póki żyjemy,
jedynie podbijamy stawkę.
(Emil Cioran)


Obecnie, w erze komputerów i łatwego dostępu do sieci, liczba dzieci korzystających z gier komputerowych znacznie wzrasta, a czas spędzany przed komputerem z biegiem czasu wydłuża się coraz bardziej. Jednakże nie jest to nic dobrego, ponieważ każda kolejna godzina spędzona przed komputerem jest tą,  która zwiększa uzależnienie od gier, a co za tym idzie, od komputera. Istnieje wiele gier edukacyjnych, które służą redukcji lęku, pomagają  w rozwijaniu umiejętności. Niestety, istnieją również gry, których treść przeraża dawką zawartego w nich okrucieństwa. Przemoc i okrucieństwo w grach najczęściej ukazywane są w formie niszczenia, okaleczania czy też zabijania przeciwników różnymi przedmiotami (nożami, siekierami, pistoletami, piłami tarczowymi itp.). Każdy z graczy wciela się w rolę wybranego bądź stworzonego osobiście bohatera i patrzy na świat jego oczami.  Akty zabijania, atakujący przeciwnicy czy też zakrwawione ciała pokonanych przeciwników są dokładnie widoczne, aby wzmocnić przeżywane emocje. Każdej grze towarzyszą efekty dźwiękowe, co wzmaga efekt realizmu. Tego typu gry wzbudzają w najmłodszych i nastoletnich użytkownikach komputerów zachowania agresywne, co prowadzi do zobojętnienia w życiu codziennym. Uzależnienie od gry u takiej osoby możemy zauważyć dosyć szybko. Gracz jest silnie skoncentrowany na grze, a  próba przerwania mu gry wzbudza w nim agresję i doprowadza do szału. Przemoc graczowi często kojarzy się   z nagrodą.

Zauważa się także aktywne uczestnictwo w grze. To znaczy, że często zachowanie z gier przenoszone jest na postępowanie w świecie realnym. Obecnie już tylko nieliczni pamiętają gry towarzyskie, które królowały w naszym dzieciństwie. Dzieci w dzisiejszych czasach zamiast wyjść, by pograć w piłkę czy pojeździć  na rowerze, wolą włączyć komputer i grać.  A gry  nie tylko źle wpływają na ich rozwój psychiczny, ale także są przyczyną niedorozwoju fizycznego. Oto jego przejawy:  wady postawy, np. skrzywienie kręgosłupa,   otyłość, wady wzroku,  nadwyrężenie mięśni nadgarstka czy karku.  
Ważne jest także uświadomienie sobie i innym zagrożeń wynikających  z uzależnienia. Dzięki temu możemy zadbać o zdrowy rozwój fizyczny  i psychiczny. Młodszemu rodzeństwu możemy polecić następujące gry: „Matma jest super ”, „ Dyslektyk ”,  "Tangram ”, „ MOSAIC ”. Tak naprawdę od nas samych zależy, czy komputer stanie się naszym przyjacielem czy wrogiem. Musimy tylko  zawsze o tym pamiętać.

Marchewka

Grafika:
http://static.blastingnews.com/media/photogallery/2015/7/9/main/uzaleznienie-od-gier-jest-dzis-powaznym-problemem_427955.jpg
http://www.bpp.com.pl/bpp2/DYS2img/d2_7.png