20 grudnia 2013

Co w trawie piszczy?

     
         Kartek świątecznych czar
Niebo ziemi,
niebu ziemia.
Wszyscy wszystkim
ślą życzenia.
(Seweryn Krajewski)

Im bliżej świąt, tym częściej myślimy o tym, że nadchodzi czas na składanie życzeń. Bardzo często w świątecznej pogoni za najlepszymi okazjami, w ferworze przygotowań zapominamy o tym. Można jednak zadać pytanie, czy sweterek w jelonki jest ważniejszy od szczerych, ciepłych słów skierowanych do bliskiej osoby? Co prawda już w listopadzie, mimo braku śniegu za oknem, na ekranie telewizora pojawiała się duża czerwona ciężarówka z siwym, nieco pulchnym, starszym panem. A w głowie krążyła piosenka: "coraz bliżej święta". Wydawałoby się, że atmosfera sprzyja, aby przemyśleć komu i w jakiej formie złożymy życzenia świąteczne. Chociaż Boże Narodzenie to czas, gdy z bliskimi spotykamy się przy stole, ale są też osoby, które znajdują się daleko, a chcielibyśmy im także złożyć życzenia. Jest to wyrazem naszej pamięci o nich i dobrą okazją do tego, by odnowić dawne znajomości, czasem w natłoku  codzienności zaniedbane.        
Jest wiele form wysyłania świątecznych życzeń. Warto jednak przypomnieć kilka podstawowych zasad, które obowiązują przy takich okazjach. Pamiętajmy, że gdy wysyłamy życzenia za pomocą sms- u, nie powtarzamy tego samego wzoru, bo będzie to potwierdzeniem naszego lenistwa i obojętności. Powinny być napisane samodzielne. Warto pomyśleć o osobie, której składamy życzenia i do niej dopasować słowa życzeń.

Ja natomiast, gorąco nakłaniam Was do wysyłania kartek świątecznych. Niestety, ta tradycja powoli zanika, a w zamian za to otrzymujemy maile z przereklamowanymi, pożal się Boże, choinkami. Nie do opisania jest uczucie, gdy listonosz przynosi nam list i to nie jest kolejny rachunek czy też reklama. Kartkę świąteczną zawsze można zachować i w każdej chwili wrócić do niej i pomyśleć o nadawcy, który poświęcił nam czas, okazał zainteresowanie. W dawnej Rzeczypospolitej, gdy list pojawił się w domu szlacheckim, było to pewnego rodzaju święto. Był publicznie czytany przy ognisku domowym i przysłuchiwała mu się cała rodzina. Dzisiaj tradycyjną kartkę zastępuje powoli poczta elektroniczna, czyli maile. To zmiana cywilizacyjna i trudno z nią walczyć, ale szkoda dawnych czasów. W Muzeum Strefie Historycznej Wolnego Miasta Gdańska utworzono galerię kartek z przełomu wieków. Zobaczcie, jak piękne kiedyś wysyłano kartki. Obok kartka według projektu Zofii Stryjeńskiej. http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zobacz-kartki-swiateczne-sprzed-100-lat-n75477.html

"Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą"- pisał Adam Mickiewicz. Może warto wziąć sobie do serca słowa wieszcza i poświęcić kilka minut na napisanie kartki, oddać się refleksji i złożyć życzenia, które będą odzwierciedleniem naszych uczuć. Druga osoba na pewno będzie uradowana i możemy liczyć  z jej strony choćby na uśmiech. Zatem i ja życzę Wam z okazji  tegorocznych świąt wszystkiego najlepszego, a szczególnie natchnienia do pisania ciepłych życzeń, byście nie tylko mieli, ale i dawali nadzieję na to, że każdy kolejny dzień będzie lepszy od poprzedniego. Liczę na ogromną ilość uśmiechów ;) 

Iza 


Grafika:

http://static.myvimu.com/photo/70/16947023.jpg


https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/41/c0/585e4545091c1_p.jpg?1482610296